Bangkocký soud původně vynesl šestiletý trest, který ale snížil poté, co Nicolaides přiznal vinu, oznámila agentura AP. Za urážku majestátu spisovateli hrozilo až patnáct let vězení.
Ve zdůvodnění rozsudku soud uvedl, že Nicolaidesova kniha obsahuje pasáže naznačující, že v Thajsku dochází „ke zneužívání královské moci“.
Harry Nicolaides, který se před soudem objevil v hnědooranžovém vězeňském overalu a s kovovými pouty na nohou, novinářům před slyšením řekl, že stále netuší, kdo na něj podal žalobu za obsah knihy.
„Tohle je zkušenost jako z Alenky v říši divů. Skutečně věřím, že se probudím a všechno to bude pryč,“ prohlásil jednačtyřicetiletý Australan řeckého původu. „Je to celé zlý sen,“ citoval australského spisovatele server britské stanice BBC.
Urážka majestátu je v Thajsku, kde mnoho lidí považuje svého krále Pchúmipchona Adundéta za poloboha, velmi vážným trestným činem. V loňském roce byl v Thajsku za urážku majestátu odsouzen švýcarský občan k deseti letům vězení. Poté, co si za mřížemi odseděl měsíc, dostal od krále milost.
Nicolaidesův případ je absurdní i v tom, že kniha vyšla v počtu pouhých sedmdesát výtisků, které Nicolaides rozdával především svým přátelům. Král jako postava se přitom v knize vůbec nevyskytuje, hovoří se v ní pouze o nejmenovaném následníkovi trůnu.
Před svým zatčením působil Nicolaides v severním Thajsku jako učitel. I v jeho případě, podobně jako u již zmíněného Švýcara, se dá zřejmě očekávat, že král nakonec Nicolaidese amnestuje a on bude moci odcestovat zpět do Austrálie.