Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Austrálie řeší anorexii - ale nejen u dívek

Česko

Již osmiletí chlapci trpí problémy z nedostatečného příjmu potravy. A anorexie postihuje i dospělé muže.

SYDNEY Nečekaný vedlejší efekt má australská „epidemie“ obezity. Podle odborníků na poruchy příjmu potravy stoupá počet chlapců a mužů trpících anorexií úměrně tomu, jak roste počet dospívajících dětí šikanovaných za obezitu. K poruchám příjmu potravy přispívá také zmatek kolem zdravé výživy a stravy, napsal australský list The Sydney Morning Herald.

Více než sedm milionů Australanů trpí nadváhou nebo je obézních. Ovšem Nadace pro poruchy příjmu potravy uvádí, že denně přijímá řadu telefonátů od příbuzných a přátel chlapců, kteří hladovějí, zbavují se jídla zvracením nebo podstupují „pročištění organismu“ s pomocí projímadel.

Podle statistik je každý desátý dospělý a každé čtvrté dítě trpící anorexií mužského pohlaví, ale podle Kretchmerové jsou skutečné počty vyšší. „Je tu neustále sílící tlak ze strany společnosti i médií, aby člověk vypadal určitým způsobem a oni navíc dostávají zmatečné zprávy o tloušťce,“ vysvětluje Greta Kretchmerová ze zmíněné nadace. „Dostává se k nám spousta chlapců, kteří přehnaně cvičí a ve stravování dělají nepřirozené věci, jako je zvyšování množství proteinů a eliminace sacharidů.“

Doktor Sloane Madden z oddělení pro poruchy příjmu potravy z dětské nemocnice ve Westmeadu uvádí, že anorexie byla diagnostikována už u osmiletých chlapců. Tuto diagnózu ale podle něj všeobecní lékaři často nerozpoznají v domnění, že anorexie hrozí jen dívkám.

Osmnáctiletý Mitchell Doyle byl postižen anorexií před šesti lety, když si z něj spolužáci denně utahovali kvůli váze. Minulý rok se mu nemoc vrátila poté, co si při výuce musel zkontrolovat váhu a tělesný tuk. „Fakt mě to dostalo. Celé roky jsem se nevážil a najednou jsme si všichni měřili obsah tělesného tuku, počítali si BMI a vážili se,“ řekl Mitchell, jenž se z recidivy nemoci dokázal dostat.

Autor: