6. května 2009 17:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Auta s kamerami Google nesmějí na atraktivní místa

Auto firmy Google projíždí ulicí Na Zatlance v Praze 5 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Auto firmy Google projíždí ulicí Na Zatlance v Praze 5 | foto: Veselin Vačkov, Lidové noviny

PRAHA Praha se stane další světovou metropolí, která bude mít svou virtuální verzi v aplikaci nazvané Street View. Turisticky nejatraktivnější místa však možná ve fotografické mapě nenajdeme. Proč? Leží totiž v pěších zónách.

Tento týden tajně projíždějí Prahou týmy firmy Google. Mají jediný úkol: dokonale vyfotografovat ulice Prahy. Jejich záznam se pak objeví v aplikaci s názvem Street View, tedy “pouliční pohled“. 

Tam už se dá stejným způsobem projít ulicemi New Yorku anebo Londýna. Mluvčí českého Googlu Janka Zichová uvedla, že v Praze budou vozy se speciálními kamerami operovat dva až tři měsíce.

Není však jasné, jestli si zájemci z celého světa prohlédnou virtuálně také největší skvosty Prahy, jako je Pražský hrad, Karlův most nebo Karlova ulice. Tam totiž mohou pouze chodci.

"Základem našeho snímání je vstup pouze na veřejné protsranství, aby se ochránilo soukromí osob. Na mapu se dostane jen to, co lze vidět z projíždky autem," řekla LN Janka Zichová.

Praha zatím žádný vstřícný krok pro "mapovače" z Googlu neudělala. "Není to věc magistrátu, ale jednotlivých radnic. Vedení města se tím vůbec nezabývalo," řekl mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf.

Co je Street View?

Službu nabízí gigant Google. Panoramatickými fotoaparáty fotografuje síť ulic a veřejných prostranství ve velkých městech v USA i v Evropě.

Na svých mapách na internetu či v programu Google Earth pak nabízí panoramatický pohled na danou ulici přibližně z úrovně očí.

Virtuální procházka histrorickým centrem Prahy by však mohla být pro naši metropoli celosvětovou reklamou. To si uvědomuje radnice první městské části. "Zatím jsme nevyvinuli žádnou iniciativu, ale zájem nás těší, vítáme to," řekl nadšeně mluvčí Prahy 1 Alexander Koráb. Podle něj se místa přístupná jen chodcům na internet přeci jenom dostnou. "Google si musí požádat o povolení vjezdu do pěších zón," vysvětlitl Koráb. "Pak uděláme vše pro to, abychom jim povolení vydali," dodal.

Google však zatím žádné žádosti na příslušné odbory dopravy nepodal. "Samozřejmě se budeme snažit, abychom v budoucnu do Street View zahrnuli co nejvíce zajímavých snímků Prahy, v této chvíli ale plánujeme sbírat pouze snímky veřejně přístupných prostranství," řekla Janka Zichová. 

Auto firmy Google fotí Prahu

Panoramatickou prohlídku Prahou chce Google spustit kolem letošních Vánoc. "Byl by to hezký dárek pod stromeček, ovšem vše zavísí na mnoho fatkorech. Focení závisí na počasí, na dopravních zácpách. Pak se budou rozmazávat SPZ vozidel a obličeje chodců," vysvětlila Zichová.

Najdete na Lidovky.cz