Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Auto na leasing? Přibude potíž

Česko

Novela zákona umožní odstoupit do čtrnácti dnů od smlouvy. Firmy si bojí, že použitá auta ztratí hodnotu

PRAHA Zákazník si vezme auto na leasing, a když zjistí, že splátky neutáhne, bez postihu zruší smlouvu. Leasingové společnosti se obávají, že přesně taková situace se začne běžně dít od Nového roku a že z toho budou mít problémy.

Novela zákona o spotřebitelském úvěru, která vstoupí v platnost od ledna, totiž umožní spotřebitelům si svůj krok do čtrnácti dnů rozmyslet.

„Očekáváme, že lidé této možnosti budou chtít zneužívat a udělat si z leasingové společnosti jakousi půjčovnu na zkoušku,“ řekla LN projektová manažerka ČSOB Leasing Marta Slažanská. Potíž podle firem je, že použité auto ztratí asi dvacet procent své hodnoty.

Ať si auto prodá sám Leasingové firmy se případné ztrátě chtějí vyhnout tak, že si smluvně pojistí, že auto zůstane klientovi – který jej bude muset případně prodat sám – ale budou chtít plnou smluvní hodnotu.

„Vyvázání se z úvěrového vztahu po čtrnácti dnech zároveň znamená, že půjčené peníze musí klient věřiteli do 30 dnů vrátit,“ říká Blažena Valkošáková, místopředsedkyně představenstva České leasingové a finanční asociace.

Každá společnosti, která poskytuje leasingové úvěry, bude od příštího roku postupovat ve formulacích smluv individuálně. „Je na každé firmě, jak si smlouvu se zákazníkem ošetří tak, aby na to nedoplácela,“ uvedla mluvčí leasingové asociace Denisa Ranochová.

Ministerstvo financí nepřipouští, že by v případě leasingových firem šlo o díru v zákoně, jak někteří zástupci firem tvrdí. Úřad se hájí tím, že právo spotřebitele na odstoupení od smlouvy do čtrnácti dnů je dané požadavkem Evropské unie. „Toto právo není možné národní úpravou vyloučit,“ říká mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka. Jinými slovy, případné problémy si musí řešit leasingové firmy samy. O tom, že čeští spotřebitelé budou nové možnosti zneužívat, hovoří zkušenosti ze zahraničí. Například ve Francii přistoupily úvěrové společnosti k tomu, že zákazník dostane úvěr i zboží až po uplynutí dvou týdnů na rozmyšlenou. To hrozí i u nás.

„Pokud by došlo k masivnímu odstupování zákazníků od úvěrových smluv a neplacení načerpaných úvěrů i u nás, budeme uvolňovat finanční prostředky až po skončení čtrnáctidenní lhůty,“ upozorňuje Slažanská.

Ochrana spotřebitelů Novela zákona se však netýká pouze leasingových firem, ale všech poskytovatelů finančních služeb. Umožní lidem vypovědět například smlouvu o půjčce se splátkovou firmou nebo s bankou, pokud se jim bude zdát, že je pro ně nevýhodná. Novela také rozšiřuje informační povinnosti poskytovatele úvěrů vůči spotřebiteli.

Cílem nového zákona je posílení práv spotřebitelů a tím i zvýšení jejich ochrany.

Jak však také upozorňuje Slažanská, snaha informovat zákazníka o všem povede k obrovskému nárůstu administrativy a počtu dokumentů. Kvůli tomu budou podle ní muset například leasingoví poskytovatelé své produkty zdražovat.

Autor: