Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Auto za hotovost, na úvěr nebo leasing

Česko

Nejčastějšími formami financování nového automobilu je vedle hotovosti spotřebitelský úvěr a leasing.

Podle letošního průzkumu společnosti GE Money Auto jsou hlavním zdrojem financování aut vlastní úspory. „Takto chtějí koupit auto dvě třetiny těch, kteří jeho nákup plánují nebo teprve zvažují. Nicméně nejde o jediný zdroj financování, Češi dávají přednost možnosti splatit část ceny z vlastních úspor a na zbytek si půjčit od bank, leasingem nebo půjčkou přímo u prodejce,“ konstatuje Markéta Dvořáčková z GE Money.

Pokud tedy nedisponujete dostatečnou hotovostí, máte na výběr mezi různými formami úvěrů nebo leasingu. Autobazary mají sjednaná partnerství s finančními společnostmi, jejichž produkty vám nabídnou přímo v místě prodeje.

„Úvěrové financování ojetých automobilů je na vzestupu a vytlačuje z trhu dříve dominantní leasing. Naše společnost loni v České republice prodala 19 000 automobilů prostřednictvím bankovních úvěrů a 1500 vozů formou leasingu. Více než polovina vozů byla v České republice v roce 2007 prodána za hotové,“ uvádí mluvčí skupiny AAA Auto Milan Smutný.

Nárůst obliby úvěrů mezi nepodnikateli potvrzuje i zástupce společnosti Štěpánek Auto Pavel Hruška: „Převážné většině zákazníků doporučujeme úvěr, protože podle stávající legislativy není na rozdíl od leasingu zatížen devatenáctiprocentní daní z přidané hodnoty a je výhodnější i z hlediska formalit. Leasing volí naopak spíše podnikatelé – plátci DPH, a to zejména u užitkových vozidel, kde si právě vrácení DPH na vozidle i na finanční službě mohou nárokovat.“

V případě úvěru je třeba rozlišovat mezi neúčelovým a účelovým úvěrem: ten první si můžete zařídit sami v bance nebo jiné úvěrové společnosti – po jeho schválení dostanete na svůj účet hotovost, kterou můžete libovolně použít. Účelový úvěr je vázaný na kupovaný vůz a automobilem také zpravidla za půjčku ručíte. V tomto případě můžete smlouvu podepsat přímo u prodejce aut – necháte mu technický průkaz k vozu, kterým ručíte.

V autobazarech stačí většinou u částek do 300 tisíc korun předložit občanský a řidičský průkaz, o výši příjmů podáváte čestné prohlášení. „Samotné schválení financování, za předpokladu, že zákazník má s sebou potřebné doklady, je otázkou několika minut. Poté následuje podpis smluv a dalších dokumentů. Protože se vše děje u prodejce, je možné veškerou administrativu zvládnout do hodiny,“ říká Marek Mucha ze společnosti Santander Consumer Finance.

Leasing může vyjít levněji Zásadním rozdílem mezi leasingem a úvěrem je to, že leasing je de facto pronájem vozu. Auto zůstává po dobu splácení majetkem leasingové společnosti, zatímco u úvěru se stává majitelem dlužník. Základní typy leasingu jsou dva; operativní, kdy předmět leasingu zůstává i na konci trvání smlouvy majetkem leasingové společnosti, a obvyklejší finanční leasing, u kterého dojde k odkoupení vozu nájemcem.

„Zákazník uhradí při uzavření smlouvy akontaci a jednorázový poplatek za uzavření smlouvy. Po dobu trvání leasingu pak hradí měsíční splátky včetně pojištění. Po doplacení leasingu zákazník uhradí předem stanovenou kupní cenu, obvykle ve výši 1000 korun bez DPH,“ vysvětluje úhrady spojené s finančním leasingem Jan Dryák, mluvčí společnosti ČSOB Leasing.

Výhodou finančního leasingu je právě to, že pojistné platíte měsíčně v rámci splátek a dále skutečnost, že částka, kterou nakonec za vůz přeplatíte, může být nižší než v případě úvěru.

Autor:

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...