Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Autobazarům se často nedá věřit

Česko

Stát chce přitvrdit v kontrole nad ojetinami, v Česku se totiž kradená auta zatím snadno legalizují

Poznat, jestli si v autobazaru nekupujete kradené auto, je podle expertů velmi složité.

Většina prodejců totiž na původ vozu nehledí a samotný kupec zdařile proměněný automobil nemá šanci poznat.

PRAHA Koupit si v Česku kradené auto je mnohem pravděpodobnější, než si většina lidí myslí. V autobazarech jsou jich minimálně stovky. Prodejci je tu prodávají jako vozy zcela bezproblémové a zákazník má jen minimální šanci rozpoznat nesrovnalosti. LN tak přináší několik tipů, jak se koupi kradeného vozu vyhnout.

Kupte auto s dobrou minulostí První radou je důkladně si prostudovat dokumenty k vozu. „Neměly by to být duplikáty, ale pouze originály. Kopie napovídají, že s autem není něco v pořádku,“ říká Aleš Zich ze společnosti Auto AZ Consulting. Doklady by měly kupci poskytnout důkladný přehled o minulosti auta. Tedy o předchozích vlastnících i o kontrolách v servisech. Nejlépe je koupit vůz, který si předchozí vlastník pořídil jako nový u tuzemského dealera a který byl opravován v autorizovaných dílnách.

Vyberte autobazar, který auta kontroluje Důležité je také vybrat si správný autobazar. Nejlépe ten, který přijímané vozy prověřuje. „Většině autobazarů se nedá věřit. Jsou ale výjimky. Některé z nich se opravdu snaží původ aut ověřovat a přijímaná auta nechávají testovat firmami, které se na odhalování kradených vozů specializují,“ říká Zich.

Zmíněné autobazary totiž udělají většinu práce za vás. Především zkontrolují všechny bezpečnostní prvky, kterých může být v některých vozech až třicet a kupec by je sám nikdy neobjevil.

„Je to mnohdy hodně detailní práce. Kontroluje se, jestli identifikační čísla sedí a jestli jsou na správných místech vozu. Prověřují se ale i sváry a jejich provedení.

Někteří úpravci kradených vozů jsou už totiž natolik rafinovaní, že nemění jen samotná výrobní čísla, ale celé díly, na kterých se tato čísla nacházejí,“ popisuje praktiky zlodějů Zich.

Vůbec nejbezpečnější je koupit starší vůz od značkového prodejce, který ho poprvé prodal, v provozu udržoval a nakonec od původního majitele vykoupil na protiúčet.

Dobrý dojem z prodávajícího i originální klíče Přestože se to může zdát jako samozřejmost, je třeba připomenout, že velkou roli při nákupu hraje i serióznost prodávajícího.

Pokud by auto prodával někdo, kdo vypadá nedůvěryhodně, pak by měl být nakupující ve střehu. Samozřejmostí při koupi by mělo být také předložení písemné kupní smlouvy. Ta by měla obsahovat ověření totožnosti prodávajícího a podpisy všech, kdo se účastnili koupě vozu.

Ti, kdo se chystají koupit auto v bazaru, by si měli dát pozor i na to, zda se nezajímají o vůz, u kterého ještě není splacený leasing. Což se může týkat hlavně ojetých aut.

Velkou výhodou je, pokud prodávající má k autu i originální klíče. Každý by si měl dát pozor, zda některé díly auta nejsou poškozeny či dokonce již měněny. A pokud k výměně došlo, tak zda o tom byl nakupující informován a je o tom veden nějaký záznam. A ještě před něčím odborníci varují: dávejte si pozor na příliš laciná auta nebo na ty vozy, které vystřídaly v krátké době několik majitelů.

***

Krádeže motorových

vozidel v roce 2009

1500 až 8750 (1)

510 až 1500 (4)

250 až 510 (7)

200 až 250 (6)

150 až 200 (9)

100 až 150 (6)

65 až 100 (10)

10 až 65 (35)

Zdroj: Policie ČR, ČTK

Nejpostiženější kraje (počet ukradených aut, *do konce srpna 2010)

2007 Praha (7218) Středočeský kraj (2897) Ústecký kraj (2037)

2008 Praha (6196) Středočeský kraj (2923) Ústecký kraj (1795)

2009 Praha (4729) Středočeský kraj (2414) Ústecký kraj (1406)

2010* Praha (2917) Středočeský kraj (1283) Ústecký kraj (863)

Dávejte si pozor na příliš laciná auta či na vozy, které rychle střídaly více majitelů

JAK SE V ČESKU KRADOU AUTA Počet ukradených aut v Česku rok od roku mírně klesá. Česká republika hraje přesto v celoevropském ilegálním obchodu s kradenými vozy významnou roli. Kvůli zdejším nedostačujícím zákonům se stala zemí, kde lze ukradený vůz jednoduše zlegalizovat. Při registraci se u nás totiž původ auta téměř nekontroluje a stanice technické kontroly (STK) hledí spíše na technický stav. K legalizaci k nám míří většinou vozy ukradené v západní Evropě, nejčastěji v Německu a v Rakousku. V Česku ukradená auta se u nás upravují a legalizují jen výjimečně. Daleko častěji jsou rozebrána na náhradní díly nebo jsou vyvezena do zemí bývalého Sovětského svazu. Kolik se do Česka dováží ojetin Letos od ledna do října dovoz ojetých osobních vozů do ČR meziročně klesl o téměř 13 procent na zhruba

108 tisíc vozů Nejvíce dováženou ojetinou byla značka Škoda. Nejvíce ojetých aut se do tuzemska dováží z Německa.

Současnou tristní situaci se snaží vyřešit ministerstvo dopravy, které hodlá zavést na stanicích technické kontroly (STK) takzvané testy originality. Pracovníci STK by tedy ověřovali všechny ochranné znaky, které zajišťují originalitu daného vozu. Pro řidiče to také znamená, že se jim kontrola v STK prodraží o několik stovek korun. Majitelům, kteří nevědomky jezdí s kradeným či nepůvodním autem, bude ještě více hrozit, že o vůz přijdou. Policie jim ho zabaví. Oni pak musí vymáhat peníze od prodejce, u kterého auto koupili.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...