Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Autolékárničky čeká změna. Lidé nevědí, co s maskou

Česko

  9:00aktualizováno  15:45
PRAHA - Nové autolékárničky možná budou mít kratší životnost, než by kdo čekal. Jejich obsah budou příští úterý řešit ministerstva dopravy a zdravotnictví spolu s odborníky z České resuscitační rady.

Další škraloup na obraně: příliš drahé lékárničky foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Největší kritiku stále vyvolávají resuscitační masky, které se od ledna povinně staly součástí autolékárniček. "Resuscitační maska je pomůcka naprosto nepoužitelná laickou veřejností, je určená pro zkušené odborníky," tvrdí šéf výboru České resuscitační rady Anatolij Truhlář.

Stejný názor mají i středočeští záchranáři, při jejichž průzkumu ji téměř polovina lidí nedovedla ani sestavit. "Testovali jsme tři masky a nepodařilo se to ani profesionálním záchranářům," vysvětluje jejich mluvčí Tereza Janečková.

Kritici resuscitační masky se shodují také na další věci. Totiž že neví, kdo ji do vyhlášky o autolékárničce vlastně prosadil.

Vyhlášku vydalo ministerstvo dopravy na doporučení ministerstva zdravotnictví.

"Dělali jsme ji na základě požadavků záchranářů a oni sami si ty masky prosadili. To netvoří nikdo tady na ministerstvu od stolu, to připravila odborná pracovní skupina, která je chtěla," vysvětluje postup mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Kdo přesně si masky prosadil, to ale neví. Například Společnost urgentní medicíny a medicíny katastrof, která se jednání zúčastnila, byla jasně proti.

Ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz zase neví, kdo se za záchranáře jednání účastnil. "To, že tam ta maska je, mi ale zásadně nevadí. Má své uplatnění a je potřeba jen ji správně použít. Navíc funguje záchranná služba, která je všude do 10 minut, a je velmi malá pravděpodobnost, že masku někdo bude muset vůbec skládat," říká.

Lepší než maska je instruktáž
Mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský užitek masky vidí i v něčem jiném: "Čím víc bude pomůcek, které ochrání člověka před rizikem při první pomoci, tím větší je šance, že se rozhodne se do ní vůbec pustit." "Obsah lékárničky je jen hrubá formalita, protože lidé především nevědí, jak první pomoc vůbec poskytnout," míní zase mluvčí autoklubu ÚAMK Jan Beneš a potvrzuje tak zkušenosti shodné s většinou záchranářů.

Navíc pravděpodobnost, že autolékárničku při resuscitaci bude řidič skutečně potřebovat, je velmi malá: "Ročně je zhruba 50 resuscitací na 100 tisíc obyvatel. Z toho 80 procent je v domácnostech, kde stejně nikdo lékárničku nemá. Zbylých 20 procent je na veřejném místě, ale pokud to nastane, dispečerka na záchrance doporučí zahájit srdeční masáž," říká anesteziolog Truhlář.

S tím souvisí poslední kritika nového obsahu autolékárničky. A to leták o první pomoci, který doporučuje umělé dýchání s pomocí resuscitační masky. Podle posledních doporučení při oživování dávají odborníci ale přednost právě masáži srdce. I tato změna se tak zřejmě bude probírat příští týden. "Nechceme jít hlavou proti zdi a jsme připraveni vést diskusi. Ale jen na základě argumentů odborníků, a jejich názor zatím není jednotný. Teprve až bude shoda, může se uvažovat o nějaké změně obsahu autolékárniček, případně změnách v poskytování první pomoci," říká o jednání Ptačinský.

Autoři:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat