Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Autolékárničky se možná budou opět měnit. Resuscitační masky nevyhovují

Autolékárnička | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autolékárnička | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Vraťte nám resuscitační masku a leták si raději vytiskněte z internetu. Takový výsledek může mít dnešní jednání o autolékárničkách na ministerstvu zdravotnictví. Odborníci z Českého červeného kříže, České resuscitační rady a ministerstev dopravy a zdravotnictví tu znovu otevřou debatu o obsahu krabičky s první pomocí.

A to jen po třech měsících, kdy si řidiči museli novou lékárničku s termofólií, zahnutými nůžkami a resuscitační maskou pořídit. Právě s tou jsou největší potíže. Řidiči ji totiž vůbec neumí použít.
Ministerstvo dopravy už před jednáním připouští, že se bude obsah lékárny opět měnit. "Nechceme, aby si řidiči museli pořizovat zcela novou lékárničku. Jde nám o to, aby se to řidičů co nejméně finančně dotklo. Je možné, že se maska z lékárničky vyjme a řidiči ji budou vracet na nějaká sběrná místa," říká mluvčí Martin Novák.

Kolik stály masky

Cena plastové resuscitační masky je 50 až 400 korun. Záleží na kvalitě zpracování.

Masky si museli ať už samostatně nebo v rámci celé autolékárničky pořídit všichni vlastníci motorových vozidel v Česku. Tedy 6 270 000 řidičů.

To znamená, že se prodaly masky minimálně za 313 milionů korun. 
Tato suma však nepočítá s tím, že například v autobusech musí být masek více.

Změn by měl doznat i leták o první pomoci. Ten si totiž někteří výrobci vyložili po svém a zanesli do něj nesmysly. "V některých lékárničkách se objevily chyby. Místo stabilizované polohy je na letácích zakreslena poloha na uvolňování křečí," uvedl některé příklady Novák.

Zatímco ministerstvo dopravy je připraveno k ústupkům, ministerstvo zdravotnictví, které obsah autolékárničky doporučuje, je zdrženlivější: "Jednání by mělo objasnit některé šumy vzniklé prohlášením jednotlivých záchranářů na téma, proč maska, jestli dýchat při resuscitaci z úst do úst a podobně," vzkazuje tiskový odbor ministerstva zdravotnictví.

Ti záchranáři, kteří resuscitační masku v lékárničce kritizují, poukazují na to, že její používání je složité i pro odborníky, natož pro laiky. Když už by měli lidé poskytnout umělé dýchání, tak zdravotníci ze sanitek doporučují použít resuscitační roušku, která byla součástí starých autolékárniček. Jednotní ale v této věci záchranáři zatím nejsou. Vše by si měli vyjasnit právě na dnešním jednání.
"Obsah autolékárničky není dokonalý, to nebude nikdy. Ale všechny ty věci mohou pomoci, než dorazí zdravotnická záchranná služba. Diskusi lze vést právě kolem resuscitační roušky a masky," říká Jaroslav Hornych z Českého červeného kříže.

To ale není jediná otázka. Záchranáři upozorňují na nový trend v postupu při oživování člověka. Evropská rada pro resuscitaci umělé dýchání považuje v krizové situaci za méně důležité. Zásadní pro přežití do příjezdu záchranky je masáž srdce. Tu ostatně ve většině případů doporučují i operátorky na lince první pomoci záchranné služby.
Nové evropské standardy při poskytování první pomoci ale byly oficiálně zveřejněny až na konci loňského roku, tedy mnoho měsíců poté, kdy vešla vyhláška o lékárničce v platnost, a také dva roky poté, co ji odborníci připravovali. "Někteří záchranáři tvrdí, že novým evropským pravidlům výbava lékárniček a leták první pomoci platný od ledna tohoto roku neodpovídá.
Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že "problém ale prakticky není, někdo ho více méně uměle vyvolává a my se chceme dobrat k jednotnému prohlášení záchranářů". Záleží jen na shodě záchranářů a odborníků s ministerskými úředníky, zda bude postup poskytování první pomoci na současném letáku skutečně nutno obměnit. V tom případě by ale řidičům stačilo vytisknout si nový leták doma z internetových stránek. Více by se řidičů dotkla případná výměna resuscitačních masek za roušky.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÝ PRACOVNÍK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 23 000 - 25 000 Kč