Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Autopopularizace Václava Cílka

Česko

POLEMIKA

Rozhovor s Dr. Václavem Cílkem (Jásal jsem, že vybuchla sopka, LN 24. 4.) obsahuje množství nepravd a dezinterpretací a já cítím povinnost hájit čest svou i svých kolegů. Pan Cílek má ve zvyku vyjadřovat se ke všemu, aniž by danému problému rozuměl. Sám sebe pak často prezentuje jako popularizátora vědy, ale zatím široké veřejnosti nepřetlumočil výsledky žádného vědeckého projektu. Prezentuje výhradně své osobní myšlenky. Tomu se neříká popularizace vědy, nýbrž autopopularizace. Skutečnou popularizaci vědy totiž odborná veřejnost podporuje, protože je to jediná možná cesta, jak výsledky vysoce odborných výzkumů představit laické veřejnosti (tedy daňovým poplatníkům). Jako skutečné popularizátory vědy tak můžeme označit v roce 2005 zesnulého Petra Jakeše, Jiřího Grygara nebo Vladimíra Kořena.

Ve zmiňovaném článku doktor Cílek píše, že si Islanďané erupci užívají. Evidentně tedy neviděl žádné záběry z evakuačních center. Podobně sobecké je tvrzení o jásání nad vlastním výbuchem. Čtenář tak mohl nabýt dojmu, že geologové měli z neštěstí tisíců lidí radost. Není tomu tak, většina geologické veřejnosti chápala beznaděj lidí uvězněných na letištích.

Opravdu nás teď nečeká 70 let vulkanické aktivity na Islandu. Žádné období sopečného klidu totiž nebylo, stačí se podívat do nedávné historie. Endogenní procesy (řízené fyzikou zemského pláště) jsou nezávislé na existenci člověka a kalendář pro ně neexistuje. Ta jakoby synchronizace je pouze dílem náhody. Dvacáté století bylo sice po stránce těch opravdu velkých erupcí klidnější než století devatenácté, ale rozhodně se nedá říct, že panoval klid: Mt. Pelée, Mt. St. Helens, Mt. Pinatubo, Montserrat a mnoho dalších vulkánů jsou toho důkazem.

Dále Václav Cílek odmítá empirické metody zjišťování popela a jejich doplnění o matematické modely možného šíření. Na místo toho preferuje reakci pilotů na základě zkušeností. To je neakceptovatelný hazard s lidskými životy. Na záchranu letadla plného cestujících v mraku popela vám zkušenosti (které navíc naštěstí drtivá většina pilotů nemá) nestačí. Popelový mrak se dá z letadla detekovat pouze vizuálně, a to výhradně za dobré viditelnosti. Proto bylo ve chvíli absence dat o výškové distribuci popela nevyhnutelným řešením uzavření celého vzdušného prostoru.

Česká vulkanologie je aktivní Zcela mimo realitu je pak část rozhovoru, ve které se doktor Cílek vyjadřuje o českých vulkanolozích, respektive o české vědě obecně. Česká vulkanologie, byť znevýhodněná nepřítomností aktivních vulkanických aparátů na našem území, je aktivní a produktivní. Kromě České republiky probíhají výzkumy i v zahraničí (například Střední Amerika, Antarktida...) a naše vulkanologie je zapojena do mezinárodní spolupráce na řadě témat. Jedním z výsledků české vulkanologie jsou například také studie o přírodních nebezpečích, a to jak v zahraničí, tak v Čechách (zde se jedná především o sesuvy na vulkanických horninách). Výzkum na českých vulkánech probíhá v propojení jednotlivých vědních disciplín. Vulkanologie se doplňuje s petrologií, geochemií, geomorfologií, geofyzikou, paleontologií a dalšími obory.

Václavu Cílkovi vadí nedostatečná spolupráce odborníků - nesmysl. Většina institucí zaměřených na vědy o Zemi spolu úzce spolupracuje a doplňuje své odbornosti. Komplikovanější situace je pouze s Geologickým ústavem Akademie věd, v. v. i., protože právě Dr. Cílek spolu se svým zástupcem Dr. Bosákem z jakýchsi osobních averzí odmítají dávat souhlasy ke společným projektům GlÚ AV ČR s dalšími organizacemi nebo tyto spolupráce značně ořezávají. Tyto izolační snahy dokážou silou své osobnosti prorazit jen někteří odborníci. Odtažitost od reality je v případě věd o Zemi vyloučena, protože se staví právě na přímých pozorováních v přírodě.

Takový popularizátor vědy by si tedy, alespoň podle mého názoru, měl v první řadě udělat objektivní obrázek o stavu vědy, o právě řešených tématech a o výsledcích výzkumu, než začne své kolegy obviňovat z odtažitosti od reality, nebo dokonce z fachidiocie.

O autorovi| VLADISLAV RAPPRICH, vulkanolog Autor je předsedou Odborné skupiny vulkanologie při České geologické společnosti

Autor: