Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Politik ČSSD se prošel po Praze 1 a tvrdí: Až 90 % lidí tady má iPhone

Nový iPhone 4S | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový iPhone 4S | foto: ČTK

PRAHA Praha 1 chce obyvatelům usnadnit život a vytvořit aplikaci pro chytré mobilní telefony, díky níž najdou obchody a služby na území centrální městské části. Duchovním otcem celého projektu je zástupce starosty Prahy 1 Daniel Hodek z ČSSD. Ten se svými kolegy nepřipouští, že by existovala aplikace s podobnými funkcemi. Oficiální průzkum trhu ani mezi Pražany však nedělali.

Aplikace by měla vyjít na 200 tisíc korun a má být vypuštěna na přelomu září a října zatím pro mobilní operační systém iOS. Budou ji tak moc používat pouze majitelé produktů od firmy Apple. O portování na další zařízení se rozhodne až podle toho, zda-li bude o aplikaci zájem.

ČTĚTE TAKÉ:

„Bylo to pocitové, žádný průzkum jsme nedělali. Později to samozřejmě přijde i na operační systém Android,“ řekl Hodek serveru Lidovky.cz. I manažer projektu Jakub Vaculín je podobného názoru. „Když se díváte na Praze 1, tak vidíte, že 90 % lidí má telefon od Applu.“ Přiznává však také, že žádný oficiální průzkum neproběhl.

Google se odvolává na statistiky třetích stran. „V České republice má 75 % ze všech chytrých telefonů operační systém Android a doposud bylo v Česku aktivováno více než 3 miliony mobilních zařízení s tímto operačním systémem,“ odpověděla PR manažerka českého Googlu Janka Miklík Zichová.

Aplikaci chce magistrát postupně rozšiřovat o nové funkce. „Mělo by to být něco jako katalogy a obchody na stránkách Prahy 1,“ popisuje aplikaci Hodek. „Později chceme přidat třeba i informace o dopravě nebo kulturních akcích,“ dodává následně. Síla aplikace bude podle něj v integrování unikátní databáze podniků, kterou má Praha 1 k dispozici i na svých webových stránkách,

Síla má být v unikátních datech

„Praha 1 si zpracovává dlouhodobě vlastní unikátní data a ty využijeme v aplikaci,“ říká Miroslav Buchta z firmy Kii s.r.o., která byla na zakázku najatá. Díky detailnějším popisům nebo volbou nejoblíbenějšího podniku a psaním recenzní na ně chtějí projekt od ostatních odlišit. Uživatelé by měli mít k dispozici i možnost hlasovat o nejoblíbenější firmu v dané městské části.

Alternativy k budoucí aplikaci Prahy 1

Pokud nevydržíte čekat na unikátní aplikaci Prahy 1, můžete momentálně podniky v tomto městském obvodu vyhledat pomocí jiných služeb. Na nejpoužívanější operační systémy jsou k dispozici mapy od firmy Google a Seznam spolu s vyhledáváním podniků.

Dále existují specializované aplikace jako již v článku zmiňovaný Yelp nebo Foursquare balancující na pomezí databáze podniků a služeb a sociální sítě. 

Pro chytré telefony existuje v současné době celá řada aplikací, ve kterých lze podniky a služby vyhledávat a to nejen na celém území České republiky, ale i v zahraničí. S podobnými funkcemi přicházejí také internetové mapy přístupné přes webový prohlížeč nebo aplikace v mobilních zařízeních.

„Je otázka, jak taková aplikace pouze s daty za Prahu 1 bude uživateli přijata. Já osobně bych asi aplikaci pro jednu část Prahy do telefonu nechtěla – to bych pak potřebovala asi 15 aplikací, abych měla pokrytou Prahu a to mi jako běžnému uživateli moc nedává smysl,“ zamýšlí se nad aplikací pro Prahu 1 Irena Zatloukalová z firmy Seznam.cz.

Na český trh nedávno vstoupila třeba služba Yelp, působící v současné době v 21 zemí. Více ZDE. Na ni uživatelé hodnotí kvalitu podniků a služeb. Momentálně ale Yelp bojuje s kompletací své databáze a za tradičními službami na českém území zatím lehce pokulhává.

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...