2. září 2013 18:30, aktualizováno  19:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Politik ČSSD se prošel po Praze 1 a tvrdí: Až 90 % lidí tady má iPhone

Nový iPhone 4S | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový iPhone 4S | foto: ČTK

PRAHA Praha 1 chce obyvatelům usnadnit život a vytvořit aplikaci pro chytré mobilní telefony, díky níž najdou obchody a služby na území centrální městské části. Duchovním otcem celého projektu je zástupce starosty Prahy 1 Daniel Hodek z ČSSD. Ten se svými kolegy nepřipouští, že by existovala aplikace s podobnými funkcemi. Oficiální průzkum trhu ani mezi Pražany však nedělali.

Aplikace by měla vyjít na 200 tisíc korun a má být vypuštěna na přelomu září a října zatím pro mobilní operační systém iOS. Budou ji tak moc používat pouze majitelé produktů od firmy Apple. O portování na další zařízení se rozhodne až podle toho, zda-li bude o aplikaci zájem.

ČTĚTE TAKÉ:

„Bylo to pocitové, žádný průzkum jsme nedělali. Později to samozřejmě přijde i na operační systém Android,“ řekl Hodek serveru Lidovky.cz. I manažer projektu Jakub Vaculín je podobného názoru. „Když se díváte na Praze 1, tak vidíte, že 90 % lidí má telefon od Applu.“ Přiznává však také, že žádný oficiální průzkum neproběhl.

Google se odvolává na statistiky třetích stran. „V České republice má 75 % ze všech chytrých telefonů operační systém Android a doposud bylo v Česku aktivováno více než 3 miliony mobilních zařízení s tímto operačním systémem,“ odpověděla PR manažerka českého Googlu Janka Miklík Zichová.

Aplikaci chce magistrát postupně rozšiřovat o nové funkce. „Mělo by to být něco jako katalogy a obchody na stránkách Prahy 1,“ popisuje aplikaci Hodek. „Později chceme přidat třeba i informace o dopravě nebo kulturních akcích,“ dodává následně. Síla aplikace bude podle něj v integrování unikátní databáze podniků, kterou má Praha 1 k dispozici i na svých webových stránkách,

Síla má být v unikátních datech

„Praha 1 si zpracovává dlouhodobě vlastní unikátní data a ty využijeme v aplikaci,“ říká Miroslav Buchta z firmy Kii s.r.o., která byla na zakázku najatá. Díky detailnějším popisům nebo volbou nejoblíbenějšího podniku a psaním recenzní na ně chtějí projekt od ostatních odlišit. Uživatelé by měli mít k dispozici i možnost hlasovat o nejoblíbenější firmu v dané městské části.

Alternativy k budoucí aplikaci Prahy 1

Pokud nevydržíte čekat na unikátní aplikaci Prahy 1, můžete momentálně podniky v tomto městském obvodu vyhledat pomocí jiných služeb. Na nejpoužívanější operační systémy jsou k dispozici mapy od firmy Google a Seznam spolu s vyhledáváním podniků.

Dále existují specializované aplikace jako již v článku zmiňovaný Yelp nebo Foursquare balancující na pomezí databáze podniků a služeb a sociální sítě. 

Pro chytré telefony existuje v současné době celá řada aplikací, ve kterých lze podniky a služby vyhledávat a to nejen na celém území České republiky, ale i v zahraničí. S podobnými funkcemi přicházejí také internetové mapy přístupné přes webový prohlížeč nebo aplikace v mobilních zařízeních.

„Je otázka, jak taková aplikace pouze s daty za Prahu 1 bude uživateli přijata. Já osobně bych asi aplikaci pro jednu část Prahy do telefonu nechtěla – to bych pak potřebovala asi 15 aplikací, abych měla pokrytou Prahu a to mi jako běžnému uživateli moc nedává smysl,“ zamýšlí se nad aplikací pro Prahu 1 Irena Zatloukalová z firmy Seznam.cz.

Na český trh nedávno vstoupila třeba služba Yelp, působící v současné době v 21 zemí. Více ZDE. Na ni uživatelé hodnotí kvalitu podniků a služeb. Momentálně ale Yelp bojuje s kompletací své databáze a za tradičními službami na českém území zatím lehce pokulhává.

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!