Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Až já budu ministr aneb Bruselské nechumelení

Česko

BRUSELSKÝ ZÁPISNÍK Zřejmě proto, že součástí lidské přirozenosti je závist a pocit ukřivděnosti, jsou populární články o tom, kolik peněz mají úředníci v Bruselu, kolik berou eurokomisaři, kolik evropští poslanci a na co všechno mají nárok. Ne že by z pozice daňových poplatníků nebylo na místě znát fakta, jde ostatně o jejich peníze. Jen tu je nepoměr mezi zájmem o bruselskou kasu a tu národní. Hlavně z pohledu Středoevropana to místy působí až směšně. Češi, Slováci a další se rozčilují nad příjmem svých zástupců v unii, ačkoli sami z evropské obálky dostávají víc, než do ní dávají, a nejsou tudíž škodní.

Stejně intenzivní pohoršení navíc chybí, když na veřejnost pronikne zpráva například o účasti domácích poslanců na golfovém turnaji v cizině, když se ukáže, že vládní agentura pořádá večírky za milionové položky anebo když se otevře téma ročních odměn šéfů státních firem.

Peníze jsou důležité, jen by neměly zastřít mnohem závažnější otázky. Jedna zrovna tento týden znovu vyplavala na povrch. Eurokomisař Franco Frattini si bere od pátku měsíc neplaceného volna v komisi, protože se chce zúčastnit italské volební kampaně. Přesněji řečeno, rád by byl vicepremiérem a ministrem vnitra ve vládě Silvia Berlusconiho, pokud ten vzejde z předčasných voleb v Itálii 13. a 14. dubna jako vítěz.

Jestliže se Frattinimu vyplní jeho přání, Itálie bude muset narychlo poslat do Bruselu někoho jiného. Pokud to nevyjde, Frattini se bude moct vrátit a navázat v bodě, ve kterém předtím skončil.

Stejná situace nastala naposledy loni: o národní funkci se neúspěšně ucházel Frattiniho kolega Louis Michel a den po belgických parlamentních volbách už zase seděl zpátky v komisi. Tehdy mluvčí unijní exekutivy na otázky po integritě takového přístupu lakonicky odpověděl, že to pravidla komise umožňují a že „v životě někdy nastane situace, kdy můžete jen vyhrát, ať už je výsledek jakýkoli“.

Jistě, nastane, člověk by se ale pak neměl zaštiťovat nejvyšším morálním principem, což komise dělá. Její členové nesmí komentovat národní politiku, protože jsou nadstraničtí, a jejich vlády po nich nesmějí nic chtít, protože komisaři mohou hájit jen celoevropské dobro. Zároveň se z nich ale mohou na měsíc stát nejzaťatější bijci národa a spílači Bruselu. Ze dne na den se mohou vrátit, zas neutrální jak lilie a předstírat, že se odskok do národní politiky nekonal.

Proto až bude příště Margot Wallströmová, žena, která má posílit důvěru lidí vůči unii, sedět před zrcadlem a sama sebe se ptát, který komunikační plán je ten nejkrásnější, mohla by začít jednoduchými kroky uvnitř v budově.

O autorovi| Kateřina Šafaříková, stálá zpravodajka LN

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.