Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Až polovina podpisů pro prezidentské kandidáty může být neplatná

Česko

  19:16
O křeslo prezidenta by mohlo nečekaně bojovat méně než jedenáct kandidátů. Nasvědčuje tomu informace agentury Mediafax. Podle zdroje z ministerstva vnitra, na který se odkazuje, by mohla být až polovina podpisů pro prezidentské kandidáty neplatná.

Petiční archy- ilustrační foto: ČTK

S výjimkou Jana Fischera a Miloše Zemana by tak mohli mít problém s registrací všichni kandidáti, kteří v úterý 6. listopadu museli odevzdat petiční archy s minimálně 50 000 podpisy.

ČTĚTE TAKÉ:

O co jde? Podle Mediafaxu nemohou úředníci ministerstva vnitra najít polovinu osob, které se podepsaly pod petiční archy. Neodpovídají jejich jména ani adresy.

Jak probíhá kontrola podpisů

Ministerstvo vybere náhodný vzorek 8500 občanů podepsaných pod kandidaturami jednotlivých uchazečů a kontroluje správnost údajů (zda sedí údaje na petičním archu s evidencí obyvatel). Teprve poté budou kandidatury potvrzeny.

Úředníci ministerstva kontrolují platnost podpisů od pátku a pracují i během víkendu. "Zatím jsme zkontrolovali jen zlomek, ale teď platí, že každý druhý petent je nedohledatelný v základním registru," uvedl zdroj z ministerstva vnitra pro Mediafax.

"Já žádné takové údaje nemám. My teď dojíždíme první kolo, teprve potom začneme něco hodnotit," řekl serveru Lidovky.cz Václav Henych, člen Ústřední volební komise, který dohlíží na regulérnost voleb. Henych nechtěl serveru prozradit průběžné výsledky kontroly. "Nejdříve se to dozví ti, kterých se to týká a teprve potom novináři," dodal Henych.

Ministerstvo počítá s tím, že kontroly podpisu budou trvat do 19. listopadu. Definitivní seznam prezidentských kandidátů bude znám o čtyři dny později.

11 osobností, které se ucházejí o prezidentskou funkci.

Na možné problémy spojené s volbou prezidenta upozornil už dříve předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Podle něj se totiž může verdikt o neplatných hlasech napadnout kdokoli u soudu."Nemůže se stát, že by nikdo nebyl zvolen prezidentem, to je jistota. Může to ale nějakou dobu trvat," řekl před měsícem v pořadu Otázky Václava Moravce. Existuje totiž riziko, že bude Ústavní soud zahlcen stížnostmi a nestihne je do termínu voleb všechny vyřídit.

Pokud by se potrvdilo, že je každý druhý podpis na petičním archu neplatný, mohli by se z nestranických kandidátů lednových voleb teoreticky zúčastnit pouze Jan Fischer a Miloš Zeman. Oba totiž nasbírali více než dvojnásobek potřebných hlasů. Jan Fischer usiluje o místo na Hradě se 101 000 hlasy, Zeman získal 105 000 podpisů.

Obávat se by se nemuseli ani kandidáti, za nimiž stojí stojí poslanecká nebo senátorská podpora. Ze seznamu adeptů by tak nezmizel Jiří Dienstbier podporovaný sociálními demoraty, Přemysl Sobotka za občanské demokraty a Karel Schwarzenberg, kterého delegovala TOP 09.

A kdo by mohl být ze "hry o Hrad" vyřazen? Zuzana Roithová, Jana Bobošíková, Tomio Okamura, Vladimír Franz, Táňa Fischerová nebo Vladimír Dlouhý.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat