9. dubna 2018 18:20, aktualizováno  21:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Až tisíce lidí protestovaly v řadě měst proti vládě bez důvěry a trestně stíhanému premiérovi

Zaplněné Václavské náměstí během demonstrace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaplněné Václavské náměstí během demonstrace. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Několik tisíc lidí se v pondělí vpodvečer sešlo na Václavském náměstí v Praze na demonstraci proti premiérovi v demisi Andreji Babišovi. Zaplnili střední část náměstí od Opletalovy po Vodičkovu ulici. Po zhruba hodinovém protestu, který skončil zpěvem české hymny v podání Dagmar Peckové, se asi dvě stovky převážně mladých demonstrantů přesunuly k Pražskému hradu. Po chvíli skandování svůj protest na Hradčanském náměstí ukončili; vstup do areálu Hradu hlídala policie.

Podívejte se na protesty v Praze:

Podobné akce se v pondělí konaly ve dvacítce českých měst. Václavské náměstí policie uzavřela pro dopravu, provoz tramvají zůstal zachován. Demonstranti měli desítky transparentů, vlajek ČR a EU. Někteří účastníci se vyhraňovali také vůči prezidentovi Miloši Zemanovi a předsedovi SPD Tomiu Okamurovi. Protest byl zejména ve znamení skandování hesel proti Babišovi.

Na úvod akce mávali demonstranti za víření bubnů papírovými peticemi srolovanými do podoby pendreků. Skandovali například „Babiše do koše!“ nebo „Ano? Ne!“ nebo „Je to pravda, je to tak, vládne nám tu StBák!“.

Ač mělo jít o nepolitickou akci, v davu se objevily znaky politických stran například TOP 09 nebo Pirátů.

Organizátoři demonstrace pokládají za nepřijatelné, aby byl premiérem republiky...

Organizátoři demonstrace pokládají za nepřijatelné, aby byl premiérem republiky trestně stíhaný člověk, který je vedený jako agent komunistické Státní bezpečnosti.

Jako první promluvil k demonstrantům organizátor demonstrace Mikuláš Minář. Zopakoval, že není přípustné, aby v čele státu byl trestně stíhaný člověk. „Myslím si, že je to potřeba a že to je nutné nesedět jenom doma, když je člověk třeba naštvaný. Jsem naštvaný na to, jak se nám to vyvíjí, abychom měli v čele vlády někoho, kdo je trestně stíhaný,“ řekl herec Jan Potměšil.

Shromáždění spojuje názor, že trestně stíhaný premiér v demisi Babiš je překážkou vzniku fungujícího kabinetu. Lidé podepisují petici Za slušného premiéra a slušnou vládu, vyzývají Babiše k rezignaci.

Demonstrace na Václavském náměstí.
Zaplněné Václavské náměstí během demonstrace.

Na centrálním Masarykově náměstí v Ostravě se sešlo několik stovek lidí. Lidé měli transparenty a podepisovali petici. Na náměstí vystoupilo více než deset řečníků z řad umělců, studentů, ekologů i publicistů. Zaznělo také několik protestsongů.

U katedrály svatého Bartoloměje v Plzni se sešly stovky lidí všech věkových skupin, včetně místních politiků z různých stran. Mnoha dali organizátoři i prostor pro proslov. Lidé podepisovali dvě petice - Za slušného premiéra a slušnou vládu a také petici poslancům ANO zvoleným v Plzeňském kraji. Babišovi kritici uváděli, že vláda bez důvěry provádí čistky, že v jejím čele je trestně stíhaný premiér, podle některých vláda hledá podporu u komunistů a rasistů.

„Ruce pryč od policie a vyšetřovatelů vaší kauzy! Ruce pryč od novinářů a svobody médií!“ vzkázal Babišovi jeden z řečníků a organizátorů shromáždění Robert Elva Frouz. Ke shromážděným krátce promluvil i polistopadový ministr vnitra Jan Ruml. Současná situace ho vede k tomu, že uvažuje o návratu do politiky. 

Kolem 300 lidí se podle pořadatelů sešlo na táborském Žižkově náměstí. Promluvila Eva Měřínská z vedení Junáka nebo evangelický kazatel Richard Vlasák. Tereza Horváthová z nakladatelství Baobab četla z díla čínského disidenta a nobelisty Liou Siao-poa. „Je potřeba se republikově spojit a ukázat, že nejen Praha je schopna vyjádřit názor,“ řekla organizátorka Ida Černá.

V Hradci Králové se shromáždění na Masarykově náměstí zúčastnilo několik set lidí. V davu byly třeba transparenty „Nechci nový Únor“ nebo „Nikdo mi naplatí, že tu jsem.“ V centru Ústí nad Labem se sešla asi stovka lidí včetně komunálních politiků. Podle ředitele ústecké policie Vladimíra Danyluka se akce obešla bez narušení veřejného pořádku. Na náměstí v Teplicích zhruba 200 lidí skandovalo „Babiše do koše“. Organizátoři rozprostřeli i koblihy a další jídlo, které pak dali bezdomovcům. Asi 60 lidí protestovalo v Jihlavě.

Podívejte se na protesty v Brně:

Proti zneužívání moci se vyslovili účastníci pondělního shromáždění v centru Brna. Na náměstí Svobody dorazilo podle odhadu nejméně 2000 lidí, prostor vymezený severní a jihozápadní stranou náměstí a tramvajovou tratí byl zaplněný lidmi. Pořadatelé účast odhadují až na 4000 lidí, řekla Šárka Václavíková, moderátorka akce. Policie uvádí nižší čísla. Obdobná shromáždění se kromě Prahy a Brna v pondělí konají také v mnoha dalších českých a moravských městech.

Akci zorganizovali dobrovolníci, kteří nesouhlasí s kroky premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). Poukazují na jeho trestní stíhání a kritizují některá rozhodnutí vlády bez důvěry. Lidé v pondělí měli transparenty s nápisy jako Babiše do koše nebo Nechceme estébáka premiérem.

Když řečník v úvodu akce zmiňoval výčet Babišových kroků, lidé křičeli fuj a hvízdali na píšťalky, nejsilněji při výzvě, aby se Babiš vzdal funkce. Chová se jako predátor, nás si ale koupit nemůže, zaznělo z řečnické tribuny na Babišovu adresu.

Brněnské náměstí Svobody.

Brněnské náměstí Svobody.

„Není normální mít trestně stíhaného premiéra,“ řekl například europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Senátor Zdeněk Papoušek (za KDU-ČSL) citoval černošského aktivistu Martina Luthera Kinga. Nepokoje neustanou, dokud nepřijde spravedlnost, uvedl Papoušek.

„Jde nám o to, aby vláda nestrkala prsty do nezávislého vyšetřování případů,“ řekl Petr Boháč za výzvu Mantinely demokracie. Cílem výzvy je také to, aby veřejnoprávní média nemusela čelit tlakům policie a justice mohla nezávisle pracovat.

Vystoupil také ředitel Divadla Bolka Polívky Ondřej Chalupský. „To, co se dnes děje, se neblíží roku 1989, ale roku 1948. Možná ještě nebyla porušena ústava. Ale až bude porušena ústava, tak už nebude cesty zpět,“ uvedl Chalupský.

Lidé protestovali v Liberci, ve Zlíně či v Karlových Varech

V Liberci přišlo 250 až 300 lidí. Organizátor akce Vojtěch Miler vyzval demokratické strany, aby začaly spolupracovat pro záchranu demokracie. Někteří účastníci podepsali petici na obranu veřejnoprávních médií a na závěr zhruba dvacetiminutového mítinku zazpívali státní hymnu.

Na hlavním náměstí v Turnově protestovalo na 300 lidí. Patnáctiletý svolavatel přečetl výzvu Milion chvilek. Lidé mohli podepsat petici vyzývající Babiše, aby se vzdal funkce.

Plakáty v Ústí nad Labem.

Plakáty v Ústí nad Labem.

V Pardubicích pořádaly shromáždění čtyři mladé ženy, které dříve zorganizovaly demonstraci proti zvolení poslance KSČM Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu činnosti GIBS. „Protestujeme proti problematické osobě Andreje Babiše, kvůli tomu, že je trestně stíhaný, takový člověk by neměl být premiérem,“ řekla jedna z organizátorek Ivana Böhmová. U sochy letce Jana Kašpara na pardubické třídě Míru se sešly stovky lidí.

Více než stovka lidí se shromáždila na náměstí Míru ve Zlíně. Nesli státní vlajky i transparenty, například s nápisem „Nás si nekoupíš“.

Odhadem 400 až 500 lidí se shromáždilo u Sloupu Nejsvětější Trojice v Olomouci. Akci podpořila zhruba stovka studentů, kteří se na Horní náměstí vydali od Zbrojnice se skandováním a provoláváním hesel. Na transparentech nechyběly nápisy jako „Nejsme tvoje firma“, mnozí nesli státní vlajku. Mezi organizátory nechyběly známé osobnosti, například první polistopadový rektor Univerzity Palackého Josef Jařab.

V Karlových Varech desítky lidí podepisovaly petici proti krokům vlády v demisi a prezidenta Zemana. Volali protibabišovská hesla a hráli písně Karla Kryla.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz