Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

AZ Tower shlíží na Brno už deset let. Vyšší být nemůže i kvůli letadlům

Bílo-oranžový mrakodrap AZ Tower se dvěma podzemními a třiceti nadzemními podlažími, jenž se nachází v brněnské čtvrti Štýřice, skýtá přes 17 tisíc metrů čtverečních obchodních, kancelářských a bytových ploch. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Už přesně deset let je brněnský AZ Tower se svými 111 metry nejvyšší budovou v Česku. Že je mrakodrap hotový, investoři oficiálně potvrdili 27. března, otevření se pak dočkal v červnu 2013.
  16:22

Moderní budovu navrhla Architektonická kancelář Burian–Křivinka. „Dlouho jsme hledali zajímavý tvar, který by se vyznačoval nejen výškou, ale i působivou siluetou. V tomto jsme měli podporu i od investora, protože nechtěl postavit tuctovou stavbu,“ vysvětluje po deseti letech od dokončení architekt Gustav Křivinka a dodává, že silueta může připomínat právě písmena A a Z.

Podle něj bylo vymýšlení a projektování stavby pro všechny nové. „Záludnosti typu, že u budov vyšších než 60 metrů se musí počítat s bočním úderem blesku, nás bavily,“ vzpomíná.

Bílo-oranžový mrakodrap se dvěma podzemními a třiceti nadzemními podlažími, jenž se nachází v brněnské čtvrti Štýřice poblíž M-Paláce, skýtá přes 17 tisíc metrů čtverečních obchodních, kancelářských a bytových ploch. V současnosti je v nabídce k pronájmu kancelář ve třetím patře. Zbytek budovy je dle předsedy společenství vlastníků jednotek (SVJ) Ondřeje Stojaspala obsazen.

V posledních letech se mluví o zpřístupnění střechy mrakodrapu veřejnosti. Na ni se však stále jen tak někdo nedostane. V roce 2020 koupila budovu investiční společnost Natland, která je největším spolumajitelem ploch a o vlastnictví se dělí s více než padesáti majiteli obchodů, bytů a dalších prostor.

Mrakodrap láká i sportovce

Před dvěma lety uspořádala ideovou soutěž ve spolupráci s Ústavem architektury Vysokého učení technického, jejímž prostřednictvím získala návrhy studentů na zpřístupnění nejvyššího patra. Od té doby se však přestavba střechy nikam neposunula.

„Měla v zásadě vést k úvaze o možnostech a směrech rekonstrukce. Neměla sloužit jako okamžitý podklad pro realizaci,“ říká Stojaspal. S ostatními vlastníky plány diskutovali. „Ale projekt většího rozsahu zatím nemá širší podporu,“ podotýká.

Oprav se měl dočkat i vchod do budovy a recepce, které měly být letos hotové. Kvůli energetické krizi se plány musely odložit, SVJ však s rekonstrukcí stále počítá. Plány na modernizaci má i investiční společnost Natland. „Rádi bychom pokročili v projektu zelené střechy nad čtvrtým podlažím a nových technologií vjezdů do garáží či kamerového systému budovy a okolí,“ uvádí mluvčí společnosti Hana Filipová.

Výška stavby láká i pořadatele sportovních akcí. Před pár lety uspořádala skupina nadšenců BehejBrno.com závod Schody AŽ nahoru. Podle Stojaspala jsou v plánu i další takové soutěže.

Hlavním stavebním materiálem AZ Toweru je železobeton, který omezuje maximální výšku stavby. Křivinka zdůraznil, že pokud by se použila ocel nebo kombinace oceli a betonu, bylo by možné postavit budovu mnohem vyšší. Nicméně tyto možnosti jsou řádově dražší. „Výškou nás omezovala také Správa leteckého provozu, jelikož se stavba nachází v náletovém kuželu brněnského letiště,“ připomíná Křivinka.

21. května 2013

Autor: