Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Azyl v Kanadě chce získat rekordní množství Romů

Česko

Celkem 570 českých žádostí o uprchlický status za první dva měsíce roku. Ottawa je touto bilancí znepokojena, obnovení víz ale zatím neplánuje.

OTTAWA Kanadský ministr pro občanství, přistěhovalectví a multikulturalismus Jason Kenney ve středu vyzval Česko, aby zakročilo proti agenturám, které možná stojí za přílivem českých Romů do Kanady, kde žádají o status uprchlíka.

Vláda v Ottawě však podle ministra neplánuje opětovně zavést pro české občany vízovou povinnost. „Ačkoliv Česká republika má stejně jako jiné demokracie svoje problémy a nedostatky, lze jen těžko uvěřit tomu, že by byla ostrovem perzekuce v Evropě,“ řekl Jason Kenney.

Kanadské úřady zaznamenaly prudký nárůst českých žádostí o status uprchlíka koncem předloňského roku. Stalo se to krátce poté, co čeští občané mohli začít do Kanady jezdit bez víz. Za poslední dva měsíce roku 2007 žádost podalo 78 lidí z Česka, zatímco v roce 2006 ji nepodal nikdo. Za loňský rok se o uprchlický status ucházelo 853 Čechů a jen za letošní leden a únor 570. Česká republika se tak loni v žebříčku počtu žádostí dostala na sedmé místo, ocitla se před násilím sužovanými zeměmi jako Irák, Afghánistán nebo Súdán.

Kenney v souvislosti s nárůstem českých žádostí řekl, že kanadská vláda bezprostředně neplánuje znovu zavést víza pro lidi z Česka. „Chtěli bychom pro Českou republiku zachovat osvobození od víz,“ prohlásil s tím, že vláda je ale znepokojena počtem nepodložených žádostí o status uprchlíka. Před lety právě kvůli vysokému počtu žádostí o azyl od českých Romů Kanada pro Čechy víza zavedla.

Ministr Kenney poznamenal, že Kanada v letech 2007 až 2008 zrušila vízovou povinnost i pro sedm dalších evropských zemí a v žádném případě nezaznamenala takový růst žádostí o status uprchlíka jako v případě Česka. A to mezi nimi byly státy jako Slovensko a Maďarsko, kde žije početná romská menšina.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...