Bába si doskočil pro páté místo

BERLÍN Výškař Jaroslav Bába medaili na mistrovství světa v Berlíně nezískal. Ve finále, které bylo kvůli dešti o hodinu a půl odloženo, skočil pouze 223 centimetrů a obsadil dělenou pátou pozici.

Dramatický závod vyhrál Rus Jaroslav Rybakov, bronzový muž z olympiády v Pekingu a vicemistr světa z Ósaky, který překonal napoprvé 232 centimetrů.

Druhý skončil obhájce bronzové medaile z minulého šampionátu Kyriakos Ioannu z Kypru, jenž s Rybakovem prohrál jen kvůli většímu počtu nezdařených pokusů v soutěži. O bronz se naprosto nečekaně podělili rovněž díky skoku přes 232 cm jednadvacetiletý domácí výškař Raul Spank a hlavně dvacetiletý Sylwester Bednarek, který do finále proklouzl z poslední pozice společně s Bábou.

Polák si zlepšil osobní maximum o čtyři centimetry. „Já mu to hodně přeji, i když v tom finále nemusel být,“ připomněl Bába dramatickou situaci v kvalifikaci. Pokud by tam totiž skočil limit 230 cm, Bednarka by vyřadil.

„Je to můj kamarád, přál bych mu i zlato,“ prohlásil Bába. Sám zažil v kariéře podobnou situaci, kdy jako mladík získal nečekaně na OH v Aténách bronzovou medaili.

Čtyřiadvacetiletý Bába se postaral o druhý nejlepší výsledek české výpravy na šampionátu, ale do své sbírky dvou medailí z velkých závodů další cenný kov nepřidal. „Mrzí to hodně, ale nějak mi v závěru docházely síly. Ne fyzické, ale spíš psychické. Nějak mi to hlava nebrala, dělal jsem chyby,“ uvedl výškař, který v sezoně čtyřikrát skočil přes 231 centimetrů a jednou dokonce 233.

Na jeho boj o medaile se přijel podívat také úřadující vicemistr Evropy Tomáš Janků, který loni v Pekingu ukončil kariéru.

Neuspěl ani největší favorit Rus Ivan Uchov, který skončil za 223 cm desátý, třebaže má letos na kontě nejlepší světový výkon 235 cm.

***

VÝSLEDKY MS

Muži Výška: 1. Rybakov (Rus.) 232, 2. Ioannu (Kypr) 232, 3. Spank (Něm.) a Bednarek (Pol.) oba 232, 5. BÁBA, Thörnblad (Švéd.), Hanany (Fr.) a Nuyens (Niz.) všichni 223. Chůze - 50 km: 1. Kirďapkin (Rus.) 3:38:35, 2. Nymark (Nor.) 3:41:16, 3. García (Šp.) 3:41:37. 400 m: 1. Merritt 44,06, 2. Wariner (oba USA) 44,60, 3. Quow (Trin.) 45,02. 4x100 m - rozběhy: 1. USA 37,97. Oštěp - kvalifikace: 1. Vasilevskis (Lot.) 86,69, ...9. FRYDRYCH 79,57, 28. VESELÝ 75,67 - nepostoupil. 800 m - semifinále: 1. Kamel (Bahr.) 1:45,01. Ženy 200 m (vítr -0,1 m/s): 1. Felixová (USA) 22,02, 2. Campbellová-Brownová (Jam.) 22,35, 3. Fergusonová-McKenzieová (Bah.) 22,41. Disk: 1. Samuelsová (Austr.) 65,44, 2. Barriosová (Kuba) 65,31, 3. Grasuová (Rum.) 65,20. Dálka - kvalifikace: 1. Gomesová (Portug.) 686. 1500 m - semifinále: 1. Džamálová (Bahr.) 4:03,64.

BERLíN 2009 Víkend na MS

DNES 11.45 maraton M - FINÁLE 18.05 dálka M - FINÁLE 18.10 4x100 m Ž - semifinále 18.15 tyč M - FINÁLE 18.55 4x400 m M - semifinále 19.30 kladivo Ž - FINÁLE 19.35 5000 m Ž - FINÁLE 20.00 4x100 m Ž - FINÁLE 20.15 4x400 m Ž - semifinále 20.50 4x100 m M - FINÁLE ZÍTRA 11.15 maraton Ž - FINÁLE 16.15 dálka Ž - FINÁLE 16.20 oštěp M - FINÁLE (FRYDRYCH) 16.25 5000 m M - FINÁLE 17.00 1500 m Ž - FINÁLE 17.25 800 m M - FINÁLE 17.50 4x400 m Ž - FINÁLE 18.15 4x400 m M - FINÁLE

BERLíN 2009 Češi na MS

Petr Frydrych (oštěp) -Postaral o to, že česká atletika bude mít i ve víkendových bojích svého zástupce. Svěřenec Jana Železného se kvalifikoval do nedělního finále devátým nejlepším výkonem 79,57 metru. Frydrych přitom s účastí na MS nepočítal. Jednadvacetiletý talent totiž považoval za vrchol sezony ME do 22 let, kde získal stříbrnou medaili. „Takže tohle je další nadplán, takový bonbónek,“ radoval se z postupu. Vítězslav Veselý (oštěp) -Hodil jen 75,76 metru a do finále neprošel. Jaroslav Bába (výška) - Skočil 223 centimetrů a obsadil dělenou pátou pozici.