Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Babičky vědí, co tělo potřebuje

Česko

JAK TO VIDÍ...

Babičky jsou moudré a vědí, jak o sebe pečovat. Historie je pro ně jejich dětství a mládí, budoucnost je jim blízká, znají běh času. Pracují pomalu a rozvážně, odpočívají, těší se. Když je jim smutno, zapláčí si, když je jim veselo, popovídají si s kamarádkou. Žijí každý den, jakoby byl ten nejdůležitější v životě. Jsou moudré, naučily se, mají historickou paměť.

I tělo má historickou paměť. Vyvíjelo se skoro půl milionu let a upravovalo své reakce na stres. Pokud se výjimečné stalo běžným, tak se buňky přizpůsobily. V těle se stále odehrává spousta dějů, které vycházejí ze zkušeností tisíců generací. To použitelné se v genetickém kódu uloží a předává dalším generacím buněk, dlouhodobě nepotřebné se přestane předávat dál. Tak už dnes nemáme kompletní ocas, zakrňují nám zuby moudrosti i slepé střevo. Každá tato „inovace“ trvala řadu generací buněk i organismů, přežilo jen to, co bylo účelné.

Jak se člověk stěhoval z horké Afriky do studenějších krajin, měnil se. Vynalezl oděv a domy, ale „husí kůže“ mu zůstala jako památka na dobu, kdy se v zimě nebo v nebezpečí ježila srst. Je to účelné? Možná zase jednou bude. Naučili jsme se žít s viry rýmy a nevšímat si bakterií v našem střevě. Z původních nepřátel se stali nepostradatelní pomocníci. Všechno trvalo stovky a tisíce let.

Pradědečkové a pravnuci před pěti sty lety by navzájem nepoznali rozdíl ve způsobu života, zatímco mnozí rodiče zažili dětství diametrálně odlišné od toho, které zažívají jejich děti. Civilizace se pohybuje hyperbolickou rychlostí a tělo se musí přizpůsobovat ne tisíce let, ale během tisíců minut odlišným podmínkám.

Cestujeme z pásma do pásma, víme o všem, co se kde stalo během chvíle, několikrát musíme přestavět svůj styl života, stále se učíme. Divíme se, že nejsme odolní „normálním“ stresům. Je to zkrátka proto, že nejsou normální z hlediska našeho těla. Žijeme nenormálně, přestože je to běžné. Žijeme v běhu. A tělo, ten maratonec tisíciletími, klopýtá, ztrácí přehled a signalizuje zdánlivě nelogicky. Zastavme se a naslouchejme.

Stále mezi námi ještě žijí moudří lidé, kteří při první známce nemoci ulehnou, uvaří si čaj, vypotí se a za dva tři dny vyskočí čile z postele a jsou jako rybičky.

Moje babička si většinou poradila sama, protože poslouchala, co si tělo žádá. Odpočívala, když bylo třeba, jedla, co jí dělalo dobře, a nepřejídala se, chodila do pátého patra bez výtahu a cvičila každé ráno. Radovala se ze života, těšila se z každého nového dne. Čas jako by pro ni neexistoval. Žila v souladu sama se sebou, ve svém individuálním čase. Měla se ráda. Vyhověla si. Cítila, kdy má mluvit a kdy jen druhého podržet za ruku. Učme se od moudrých starých lidí, naslouchejme, když říkají: „Nehoň se tolik, odpočiň si, neodbývej se, mám o tebe starost.“ Mají pravdu. Říkají ji tiše, ale rozhodně. Milují život, své tělo a své duše. Jsou pokorní a vnímaví.

Znají správnou míru a správný čas. I jejich kytičky prospívají lépe než ty naše, podvyživené či přehnojené. Učme se od moudrých, jak žít, dokud žijí. Učme se vážit si svého citlivého těla, dokud je silné a mluví s námi. Naslouchejme...

O autorovi| KATEŘINA CAJTHAMLOVÁ, Autorka je lékařka

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÁŽNÍ PRACOVNÍK 1směna

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 27 000 - 29 000 Kč