26. dubna 2018 19:15, aktualizováno  21:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš se sešel s Hamáčkem i Filipem k jednání o vládě. Měl jsem z toho dobrý pocit, říká

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 33Diskuse
Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš | foto: ČTK

Praha Premiér v demisi a předseda ANO Andrej Babiš se ve čtvrtek večer sešel k jednání o sestavování vlády s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. O možné vládní spolupráci chtějí dále jednat příští týden, řekl Hamáček. Víc se k jejím výsledkům nevyjádřil. Babiš v pořadu Duel Jaromíra Soukupa na TV Barrandov následně uvedl, že měl z jednání dobrý pocit. Filip výsledek nekomentoval, komunisté by však podle dosavadních dohod měli tolerovat menšinovou koaliční vládu ANO a ČSSD.

„Proběhla schůzka nejprve mezi mnou a panem Babišem a poté schůzka ve třech, ke které se přidal ještě pan předseda Filip. A shodli jsme se, že ta jednání budou pokračovat příští týden,“ řekl Hamáček. Připomněl, že v sobotu bude v Hradci Králové zasedat ústřední výkonný výbor ČSSD. „Obecně budu informovat ústřední výkonný výbor strany o postupu v jednání,“ dodal. Babiš v TV Barrandov uvedl, že doufá, že předseda ČSSD v sobotu přesvědčí své kolegy.

O výsledcích dosavadních schůzek bude jednat také výbor hnutí ANO, místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek ve čtvrtek při odchodu ze sněmovny novinářům řekl, že výbor svolá na odpoledne 1. května. „Čekáme na jednání výkonného výboru ČSSD,“ řekl.

Čtvrteční schůzka navázala na středeční jednání místopředsedů ANO a ČSSD, kteří diskutovali o možném programovém prohlášení a koaliční smlouvě.

Kluby poslanců ANO a ČSSD mají dohromady 93 poslanců, s poslanci KSČM by to bylo 108 poslanců. Vláda potřebuje pro získání důvěry hlasy nadpoloviční většiny přítomných poslanců. Při plně obsazené Sněmovně je to 101 poslanců.

Ještě před schůzkou Babiše s Hamáčkem do sněmovny přišel místopředseda ANO Richard Brabec, aby Babišovi prezentoval výsledky středečního jednání. Ukázalo podle něj, že se obě strany mají stále o čem bavit. ANO má podle Brabce vůli k uzavření koalice, vedení ale bude chtít znát názor výboru hnutí, který by se mohl sejít v pátek nebo v pondělí.

ČSSD dostala od ANO nabídku, aby vedla pět ministerstev včetně ministerstva vnitra. Sociálním demokratům by měla připadnout i ministerstva práce a sociálních věcí, zemědělství, kultury a zahraničních věcí. Do koaliční smlouvy s ANO chce ČSSD začlenit podmínku, že po demisi všech pěti ministrů sociální demokracie by musel do týdne rezignovat také premiér spolu se zbytkem vlády. ČSSD také požaduje, aby člen kabinetu v případě prvoinstančního odsouzení rezignoval. Babiš, který čelí trestnímu stíhání, však již dříve tento požadavek odmítl.

ČTK
  • 33Diskuse