Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Babiše i novináře Přibila čeká kvůli nahrávkám výpověď před sněmovní komisí

Česko

  7:50
PRAHA - Před sněmovní komisí k únikům informací z vyšetřovací spisů by v úterý měli vypovídat předseda hnutí ANO a bývalý ministr financí Andrej Babiš a někdejší novinář jeho bývalého deníku Marek Přibil. Komise pozvala na slyšení také zástupce České advokátní komory.

Andrej Babiš. foto:  Dan Materna, MAFRA

O úniku živého policejného spisu se mluvilo v souvislosti s nahrávkou Babiše a Přibila, která se objevila na twitterovém účtu pod jménem Julius Šuman. Babiš se opakovaně ohradil proti tvrzením, že od Přibila takový dokument údajně dostal. Právě aféra kolem Babiše a Přibila ale vznik komise podnítila.

Večeřa, údajný Přibilův kontakt, nesmí do kanceláře Finanční správy. Úřad podal trestní oznámení

Komise se bude podle předsedy Martina Plíška (TOP 09) zajímat o to, zda údaje ze živého spisu skutečně měli a případně odkud je získali a jak s nimi nakládali. Naopak člen komise za ANO Radek Vondráček netuší, čím by se měli členové ve vztahu k Babišovi zabývat. Babiš i Přibil uvedli, že žádné spisy neměli, řekl.

První slyšení komise uskutečnila minulý týden. Poslanci diskutovali s náměstky policejního prezidenta Jaroslavem Vildem a nejvyššího státního zástupce Igorem Střížem o únicích informací ze spisů obecně. Z vyjádření obou náměstků vyplynulo, že slabinu vidí spíš v lidském faktoru než v systému.

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...