Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš a StB? Slovenský ústav předložil další spis jako důkaz

Andrej Babiš u bratislavského soudu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš u bratislavského soudu. | foto: ČTK

BRATISLAVA Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) soudu předložil už další spis svědčící o údajné spolupráci Andreje Babiše s komunistickou Státní bezpečností (StB). Ve spisu prý opět pod krycím jménem Bureš figuruje nynější český vicepremiér a ministr financí, a sice jako tajný spolupracovník StB, informoval slovenský list Sme.

Ze spisu pod označením Bauer vyplývá, že Bureš byl součástí sítě agentů StB. Spis StB od roku 1980 vedla na bývalého náměstka ředitele podniku Petrimex Dušana Slezáka a opět v něm vystupuje tajný spolupracovník pod jménem Bureš, které údajně patřilo Babišovi. Měl se podílet na prověření Slezáka, jehož chtěla StB získat pro spolupráci.

Autorem spisu je bývalý příslušník StB Andrej Kuľha, který u soudu už dřív vypovídal v Babišův prospěch, když tvrdil, že kolegové Babiše zaevidovali proto, aby vykázali nějakou činnost.

ČTĚTE TAKÉ

"Vykazoval známky nevědomé spolupráce a byl vedený bez vědomí agenta Bureše o tajné spolupráci. Spis obsahoval a používal jen informace, které bylo možné získat i z oficiálních zdrojů a kontaktů, které poskytovali pracovníci PZO Petrimex v rámci služebního styku," uvedl Kuľha v notářsky ověřené výpovědi u soudu.

Kuľha také uvedl, že když zjistil, že je spis fiktivní, uložil ho do archivu. Nyní nalezený spis vznikl více než rok poté, tedy v roce 1988, a přesto v něm Bureš opět figuruje. "Prověrka kandidáta byla a je vykonávána prostřednictvím agenturní sítě v PZO Petrimex, a to jsou TS (tajný spolupracovník) Bureš, TS Mráz, TS Bystrický a TS Horáček," napsal Kuľha v září 1988.

Je to lež

Už dřív se před soud dostal spis Oko, v němž Bureš vystupuje jako zdroj při prověřování pracovníka firmy ZOZO Interal Alexeje Nováka a spis Voják, jenž Bureše vzpomíná v souvislosti s konspiračním bytem. Osobní Babišův spis Bureš byl údajně skartován.

Babiš vědomou spolupráci s StB popírá. Připouští, že za komunismu coby pracovník československého podniku zahraničního obchodu přišel do kontaktu s příslušníky StB. Odmítá ovšem, že byl agentem tajné policie. Kvůli archivním svazkům podal žalobu na ÚPN. Soud má pokračovat 14. dubna.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!