Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur -2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš bude jednat se Zemanem o rozpočtu příští víkend, prezident kritizoval zavedení 15procentní daně

Premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman na jednání v Lánech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman na jednání v Lánech. | foto: Twitter Jiří Ovčáček

Lány (Kladensko) Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) budou příští neděli jednat s prezidentem Milošem Zemanem a jeho expertním týmem o státním rozpočtu na příští rok. Novinářům to v úterý po jednání s hlavou státu řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Zeman se jako tradičně chystá dorazit i na jednání kabinetu, na kterém se bude rozhodovat o vládním návrhu rozpočtu, dodal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Zeman o víkendu kritizoval koaliční dohodu o zavedení 15procentní daně z příjmu, které má doprovázet plánované zrušení superhrubé mzdy. Prezident poukázal na to, že rozpočtový dopad by podle některých odhadů představoval 70 miliard až 90 miliard korun ročně. Jedná se podle něj o pokus o nabourání díry do státního rozpočtu a předeslal, že se bude věc snažit Babišovi s Hamáčkem v úterý rozmluvit.

Babiš s Hamáčkem uvedli, že otázkou daní se v úterý zabývali pouze okrajově. Zrušení superhrubé mzdy a nová sazba jsou podmíněny tím, že se koaliční ANO a ČSSD domluví na rozpočtu jako celku, řekl Babiš. „Daňová otázka musí být zarámována do celkového kontextu rozpočtu na příští rok,“ potvrdil Hamáček.

Na zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu se koaliční strany dohodly koncem srpna. Zároveň má zůstat sazba 23 procent pro lidi s příjmem zhruba nad 139 000 korun měsíčně. Babiš v úterý připustil, že debata bude pokračovat. „Jsme menšinová vláda, musíme si vyjednat podporu,“ vysvětlil. Za důležité považuje, aby lidé měli jistotu do budoucna, viděli konkrétní pomoc státu na výplatní pásce a nebáli se utrácet.

Koalice zrušení superhrubé mzdy slíbila ve svém vládním programovém prohlášení. Nyní činí efektivní zdanění pro zaměstnance 20,1 procenta. Superhrubá mzda představuje hrubou mzdu zaměstnanců navýšenou o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění, která u zaměstnanců poté představuje základ daně z příjmů. Vedle toho je ještě pro vysokopříjmové skupiny v daňovém systému takzvaná solidární přirážka, ta zůstane tedy fakticky zachována.

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...