13. června 2019 21:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš by se rád v červnu sešel se Zemanem kvůli výměně ministra kultury

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci po schůzce s prezidentem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci po schůzce s prezidentem. | foto: ČTK

Praha/Budapešť Premiér Andrej Babiš (ANO) by se chtěl ještě v červnu sejít s prezidentem Milošem Zemanem kvůli výměně ministra kultury. České televizi a Českému rozhlasu to řekl po schůzce předsedů vlád zemí visegrádské čtyřky v Maďarsku. Babiš odeslal návrh na odvolání Antonína Staňka a jeho nahrazení Michalem Šmardou (oba ČSSD) prezidentovi 31. května. Zeman ve čtvrtek v TV Barrandov řekl, že se Šmardou se sejde při své nadcházející návštěvě Vysočiny.

„My se setkáváme každý měsíc. Nevím, jak má naplánovanou dovolenou, zkusím ještě nějaký termín v červnu. Samozřejmě se ho zeptám, jak to vidí. Každý čeká nějaké stanovisko, ale já nechci nějak tady nic vzkazovat panu prezidentovi. Je to na něm, byl na cestách, teď předpokládám, že se tomu bude věnovat,“ řekl Babiš.

Babiš se sešel se Šmardou a poslal na Hrad jeho nominaci na post ministra kultury.

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček po  jednání užšího vedení sociální demokracie novinářům řekl, že Babišovo vyjádření zaznamenal. „Je to správně, věc je teď na komunikaci mezi premiérem, který ten návrh doručil na Hrad, a prezidentem, který by mu měl podle ústavy vyhovět,“ řekl Hamáček novinářům. 

Hamáček minulý týden uvedl, že předpokládá, že se hlava státu s nominantem sociální demokracie sejde po návratu z cesty do Slovinska. Situace na ministerstvu by podle něj mohla být vyjasněna do konce měsíce.

„Já se s ním (Šmardou) sejdu na Vysočině, až tam teď pojedu. Vysočinu máme oba rádi, takže to bude příjemné prostředí,“ řekl Zeman v TV Barrandov. Třídenní návštěvu Vysočiny zahájí 25. června. Prezident podporuje Staňkovo setrvání v úřadu a opírá se o argument, že ústava mu nestanovuje lhůtu pro odvolání ministra.

Aktuální situace se podle Hamáčka liší od loňské, kdy Zeman odmítal jmenovat ministrem zahraničí Miroslava Pocheho (ČSSD). „U pana Pocheho pan premiér navrhl alternativu, v tomto případě žádná alternativa není,“ řekl. ČSSD na změně ve vládě trvá. „Pokud platí koaliční smlouva, tak platí to, že má sociální demokracie právo si jmenovat svých pět ministrů,“ dodal Hamáček.

ČTK

Adecco spol. s r.o.
Řidič VZV Řepov

Adecco spol. s r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 28 000 - 36 000 Kč