Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš chce posílit vzájemné vztahy s Tureckem. Na státní návštěvě se bude řešit i projekt Adularya

Premiér Andrej Babiš přichází k novinářům po schůzce s prezidentem Milošem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš přichází k novinářům po schůzce s prezidentem Milošem... | foto: ČTK

Praha Posílit vzájemné vztahy a vyměnit si názory na evropské i mezinárodní otázky chce na státní návštěvě v Turecku premiér Andrej Babiš (ANO). Řešit bude také projekt nedostavěné hnědouhelné elektrárny Adularya, na kterém se podílely české firmy. Kromě Babiše jede do Turecka ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a podnikatelé.

V Ankaře se předseda vlády setká s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, předsedou parlamentu a několika ministry. V Istanbulu pak Babiš s prezidentem Hospodářské komory Vladimírem Dlouhým zahájí podnikatelské fórum a navštíví technologický park.

„Návštěva bude příležitostí k posílení vzájemné hospodářské výměny, která má i nadále široký potenciál. Turecko je významným partnerem České republiky zejména v obchodní oblasti. Patří mezi nejvýznamnější obchodní partnery ČR mimo EU,“ píše se v materiálu k návštěvě.

Kromě Erdogana bude Babiš jednat s předsedou parlamentu Mustafou Sentopem, ministrem energetiky Fatihem Dönmezem, ministryní obchodu Ruhsar Pekcanovou, ministrem průmyslu Mustafou Varankem a ministrem obrany Hulusim Akarem.

Do tendru na prodej elektrárny Adularya se nikdo nepřihlásil

Již dříve Babiš řekl, že chce řešit problémy kolem elektrárny Adularya. Minulý týden se uskutečnilo třetí kolo tendru na prodej elektrárny, opět se ale nepřihlásil žádný zájemce. Druhý pokus o prodej projektu, který obsahuje nedokončenou hnědouhelnou elektrárnu Yunus Emre a sousední lignitový důl, se uskutečnil na začátku července, první v lednu.

Elektrárnu Adularya

Hnědouhelná elektrárna Adularya

Projekt byl jedním z důvodů, které přivedly do úpadku společnost Vítkovice Power Engineering, která byla hlavním dodavatelem stavby. Uhlí údajně neodpovídá kvalitě, na jakou byly kotle elektrárny stavěny. Dostavba by mohla přijít až na více než tři miliardy korun. Česká exportní banka (ČEB) půjčila na projekt Adularya téměř 12 miliard korun. Celková pojistná angažovanost státní pojišťovny EGAP je podle dřívějších informací 16,1 miliardy korun Kč, nesplacená výše jistiny úvěru ČEB byla 11,7 miliardy Kč.

Babiše a Havlíčka doprovodí podnikatelská mise Hospodářské komory. Komora plánuje také separátní setkání českých firem s premiérem nebo informační schůzky se zástupci velvyslanectví České republiky v Turecku.

Podle Hospodářské komory Turecko nabízí českým výrobcům a dodavatelům obchodní příležitosti zejména v energetice, obranném průmyslu, důlních technologiích, automobilovém průmyslu, dopravně-strojírenském průmyslu a e-commerce. Státní investice Turecka směřují také do čističek odpadních vod, úpraven vody, vodovodů, výstavby kanalizačních systémů a spaloven. Zemědělci mají zájem zejména o biostanice a kompostárny.

České firmy vyváží do Turecka zboží zhruba za 53 miliard korun ročně, hlavně motorová vozidla, součástky pro automobilový průmysl, ale také čerpadla nebo hovězí dobytek. Z Turecka se do České republiky dováží kromě osobních automobilů a jejich částí zejména oděvy a potravinové doplňky. Dovoz dosahuje 36 miliard korun ročně.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...