20. března 2018 20:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš chce příští týden přibrat KSČM k jednání o programu vlády, řekl po setkání v Lánech

Zeman a Babiš v Lánech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zeman a Babiš v Lánech. | foto: Twitter: Jiří Ovčáček.

PRAHA Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se v rámci jednání o sestavení vlády setká ve středu vedle sociálních demokratů i se zástupci KSČM. Od příštího týdne by se pak komunisté mohli účastnit vyjednávání ANO a ČSSD o programu příštího kabinetu. Babiš to v úterý uvedl v Lánech po večerním setkání s prezidentem Milošem Zemanem, kterého o vývoji jednání informoval.

Prezident podle premiéra drží slovo, že mu do sestavování vlády nebude mluvit. Babiš chce vytvořit menšinový kabinet ANO a ČSSD, který by se ve Sněmovně opíral o hlasy komunistických poslanců. Jeho hnutí a sociální demokracie spolu tento týden jednají o programové shodě. 

„Komunisti projevili zájem vyjednávat dohromady s ČSSD. Myslím, že na to ještě nejsme připraveni. Do pátku se budeme snažit si maximálně vyjasnit program a od příštího týdne bychom o programu mohli vyjednávat dohromady s KSČM,“ řekl Babiš novinářům před branou lánského zámku. „Hlavně jsem samozřejmě informoval pana prezidenta o tom, jak vyjednáváme,“ uvedl premiér k úterní schůzce. 

„Jednáme velice intenzivně, abychom nějakým způsobem našli dohodu do sjezdu ČSSD, který je 7. dubna. Snažíme se ta jednání maximálně urychlit,“ doplnil. S prezidentem prý při večeři probrali i další aktuální témata, například situaci na Slovensku či problematiku kolem otravy ruského agenta Sergeje Skripala v Londýně. 

Babiš požadavky sociálních demokratů nekomentoval

ANO a ČSSD momentálně řeší i počet ministerstev, které by sociální demokraté mohli ve vládě získat. Zatímco ČSSD by chtěla mít pět ministrů včetně jednoho silového resortu, členové vedení ANO hovoří o maximálně čtyřech úřadech. Babiš se k počtům ministrů nechtěl vyjadřovat. 

„Sociální demokracie má nějaké představy, my samozřejmě máme svoje představy,“ podotkl pouze s tím, že vzhledem k počtu mandátů, které mají poslanci sociální demokracie, je nabídka ANO „velice korektní“. ČSSD na sociálních sítích napsala, že má zájem o ministerstvo práce, zdravotnictví či ministerstvo pro místní rozvoj kvůli podpoře bytové výstavby. Dále usiluje o resorty, kde u ANO hrozí střet zájmů kvůli Babišovu trestnímu stíhání v případu Čapího hnízda. 

Premiér v úterý tyto požadavky sociálních demokratů nekomentoval. Pokud vyjednávací týmy ANO a ČSSD naleznou shodu, koaliční spolupráci ještě bude muset schválit sjezd ČSSD a následně nejspíš i vnitrostranické referendum. Vicepremiér v demisi Richard Brabec (ANO) v úterý uvedl, že diskuse s ČSSD by mohla skončit do poloviny příštího týdne. Experti obou stran už debatovali o spravedlnosti, zahraniční či sociální politice a dopravě. Ve středu má přijít na řadu například školství nebo zdravotnictví, klíčová schůzka se má odpoledne týkat financí a daní. Tam Brabec očekává střet.

ČTK