9. července 2019 14:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš chce řešit spor o Staňka diplomaticky. O kompetenční žalobě neuvažuje, potvrdila Schillerová

Zleva ministryně financí Alena Schillerová, první místopředseda hnutí ANO... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva ministryně financí Alena Schillerová, první místopředseda hnutí ANO... | foto: ČTK

PRAHA Premiér Andrej Babiš (ANO) neuvažuje o podání kompetenční žaloby na prezidenta Miloše Zemana kvůli jeho otálení s odvoláním ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Spor chce řešit diplomaticky na čtvrteční schůzce na Hradě, řekla novinářům ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) po jednání poslaneckého klubu ANO, který se aktuální koaliční krizí zabýval. Poslanci hnutí podle Schillerové chtějí udržet současnou koaliční vládu s ČSSD.

Staněk v květnu podal demisi, kterou Zeman nepřijal. Poté Babiš na žádost ČSSD požádal o odvolání ministra, které prezident podle ústavy musí vyhovět. Zeman tak dosud neučinil a vyslovoval pro setrvání Staňka v kabinetu. Názor nezměnil ani po čtvrteční schůzce s Babišem a s předsedou ČSSD a vicepremiérem Janem Hamáčkem. Hamáček poté uvedl, že pokud by ČSSD nemohla rozhodovat o svých zástupcích ve vládě, neměla by její účast v kabinetu smysl.

„Premiér chce patovou situaci vyřešit diplomatickou cestou, cestou smíru, dohody. To je možné, jen když se o tom budou s panem prezidentem bavit,“ řekla v úterý Schillerová. Babiš podle ní má připravené varianty dalšího postupu, které chce ve čtvrtek večer Zemanovi sdělit. O podrobnostech premiér podle Schillerové na jednání poslanců ANO nemluvil, chce je prozradit nejdřív prezidentovi.

Podle právníků ANO by žaloba nic nevyřešila

O kompetenční žalobě k Ústavnímu soudu Babiš podle Schillerové neuvažuje. Ministryně uvedla, že podle názoru právníků ANO by projednání žaloby trvalo dlouhou dobu a nic by se tím nevyřešilo, pouze by se zhoršily vztahy mezi premiérem a prezidentem.

Babiš podle Schillerové stojí o zachování současné vlády. Stejně se k tomu staví i poslanci ANO. „Na klubu převládá názor snažit se udržet tuto vládu. Vláda funguje, má za sebou mnoho dobrého a mnoho dobrého ještě vykonat chce,“ řekla ministryně. Vyvolání předčasných voleb označila za poslední možnost řešení současné situace.

ČTK