9. září 2015 10:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš chce spojit důchody horníků s OKD. Ministryně Marksová je proti

Ministr financí Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Ministr financí Andrej Babiš chce propojit jednání vlády o penzích horníků s řešením problému společnosti OKD Zdeňka Bakaly na Karvinsku. Jde podle něj o peníze, které má Moravskoslezský kraj zaplatit za pozemky pod zónou Barbora, a možnost propouštění další horníků z dolu Paskov.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která návrh na dřívější odchod horníků do penze kabinetu předkládá, nevidí ve spojení těchto bodů souvislost. Návrh chce prosadit ještě ve středu.

„Řekněte (moravskoslezskému hejtmanovi Miroslavu) Novákovi, ať těch 180 milionů za pozemky pošle vám,“ řekl Babiš hornickému předákovi Janu Sábelovi před Strakovou akademií, kam měli ve středu ráno horníci přijet demonstrovat. Dva autobusy z Ostravska pak před úřad vlády přijely s hodinovým zpožděním kvůli nehodě na dálnici. Po asi čtvrthodinové demonstraci se vydali na krátký poklidný pochod po okolí a poté se rozešli. Před Strakovou akademií se sešli znovu v 11:00, aby pozdravili prezidenta Miloše Zemana, který se jednání vlády účastní. Zeman jim při výstupu z auta zamával. Poté se horníci rozešli.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Babiš horníky odkázal na Bakalu, který se podle něj o ně má postarat. Vadí mu nedávné rozhodnutí vlády o podpoře průmyslové zóny Barbora. Moravskoslezský kraj má vykoupit pro zónu za 200 milionů korun pozemky od Bakalovy společnosti.

Marksová chce, aby horníci chodili do důchodu o pět let dřív než ostatní pracovníci. Resort práce tak chce řešit propouštění kvůli zavírání dolů. Kabinet o dřívější penzi pro horníky diskutoval už na jaře a naposledy v červenci v Ostravě, zatím nerozhodl.„Nevidím žádnou souvislost mezi pomocí těm lidem, kteří pracují v dolech, a panem Bakalou,“ řekla novinářům v reakci na Babišova slova Marksová. „Pro mě je to problém těch horníků, kteří pracují v extrémně složitých podmínkách. Nemáme žádnou moderní technologii, která by jim podmínky ulehčila,“ dodala.

Babiš dřívejší důchody horníkům podporuje

„Ministr Babiš argumentuje tím, že Bakala ukradl 100 miliard, ať to všechno (důchody) zaplatí on. Nás nezajímá, kdo to zaplatí, ať si to stát po Bakalovi vymáhá jakýmkoliv způsobem. Nás zajímá, aby se vláda postavila čelem k důchodům horníků,“ řekl ČTK Sábel.

Horníky přišel na demonstraci podpořit také předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. I on odmítl propojení vyjednávání o hornických důchodech s Bakalovými aktivitami. „Myslím si, že v České republice se říkají různé nesmysly. Mrzí mě, že jeden z nich použil i ministr financí,“ řekl ČTK Středula. Podle připravované novely by dřívější penze byla pro horníky, kteří pracovali pod zemí. Za

sebou by měli mít 3300 směn v dole a 2200 směn v uranovém dole. Pokud práce skončila po dosažení nejvyšší přípustné expozice, stačit by mělo o 319 směn v uhelném dole a o 219 u uranu méně. Nová pravidla by měla platit od října příštího roku.

Babiš v červnu řekl, že dřívější důchod horníků podporuje, protože si ho zaslouží. Vadí mu ale, že by opatření mělo dopad na rozpočet. Míní, že by se měl podílet i majitel dolů.Celkové výdaje do roku 2055 spočítalo ministerstvo práce na 11,6 miliardy korun. V nejbližších letech by důchodový systém vyplatil desítky milionů ročně. Přes sto milionů by se suma dostala v roce 2022. Kolem roku 2040 by to mohla dosahovat asi 700 milionů, pak by klesala.

ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.