25. ledna 2015 21:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš chce Faltýnka za místopředsedu. Kleslová ‚není dobrý nápad'

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda hnutí ANO Andrej Babiš. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

PRAHA Vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš by chtěl jako prvního místopředsedu hnutí raději šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka. Nominace pro pražskou šéfku hnutí a starostku Prahy 10 Radmilu Kleslovou podle něj „není dobrý nápad“. Kandidáty do čela ANO nyní navrhují regionální sněmy, celostátní volba bude na přelomu února a března.

Krajské sněmy, ze kterých vzejdou nominace na nové členy vedení hnutí ANO, začaly v polovině ledna. Právě Faltýnek získal od té doby nominaci na post prvního místopředsedy již na několika sněmech. Babiš v neděli v České televizi řekl, že by si Faltýnka určitě dovedl na druhém nejvyšším postu ANO představit. „Pan Faltýnek je člověk, který když jsem vůbec netušil, co je to politika a jak je to potřeba organizovat, mi zásadně pomohl,“ uvedl.

ČTĚTE TAKÉ:

Pražská organizace ANO ale podpoří na celostátním sněmu do funkce první místopředsedkyně svoji šéfku Kleslovou. „Myslím, že to není vůbec dobrý nápad,“ komentoval nominaci Kleslové Babiš. Podle webu ČT je Kleslová kontroverzní postavou hnutí, a to kvůli údajné spolupráci s komunistickou Státní bezpečností (StB) či podpoře od jindy kritizovaných občanských demokratů, kteří jí pomohli do funkce starostky.

Nominaci na funkci prvního místopředsedy, či místopředsedkyně získali rovněž například místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová nebo ministr obrany Martin Stropnický. Na post předsedy hnutí zatím všechny krajské sněmy podle očekávání podpořily současného šéfa Babiše.

Statutárním orgánem hnutí ANO je předsednictvo, které kromě předsedy tvoří první místopředseda, až čtyři další místopředsedové a maximálně osm řadových členů předsednictva. Vládní hnutí však nyní nemá žádného místopředsedu. Čtyři místopředsedové, kteří byli zvoleni na sněmu v březnu 2013, rezignovali záhy po sněmu a jejich místa dosud nebyla obsazena. Na podzim post první místopředsedkyně opustila Věra Jourová, která se stala členkou Evropské komise.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR IT PODPORA

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč