26. dubna 2019 14:49, aktualizováno  18:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babišova vláda bude mít tři vicepremiéry. Brabce nahradí Schillerová a Havlíček

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Menšinová vláda ANO a ČSSD pod vedením Andreje Babiše (ANO) bude mít od úterý tři vicepremiéry. Dosavadního místopředsedu kabinetu Richarda Brabce (ANO) na pozici vystřídají ministryně financí Alena Schillerová a nový šéf resortu průmyslu a obchodu Karel Havlíček (oba za ANO). Jejich jmenování k 30. dubnu již podepsal prezident Miloš Zeman, informovala Česká televize a následně to potvrdil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Brabec sdělil ČT, že podle dohody s Babišem měl post zastávat jen přechodně a vicepremiérem má být logicky ministr s ekonomickou agendou.

Havlíček potvrdil, že bude místopředsedou vlády pro hospodářství. Schillerová má mít podle serveru IHNED.cz na starosti ekonomiku a finance. „Je logické, aby vicepremiérem byl člen vlády zastřešující ekonomickou agendu,“ sdělil ČT Brabec. „Domluvili jsme se s premiérem už na začátku, že tu pozici vezmu na přechodnou dobu,“ doplnil. „Pro mne je důležitější práce ministra životního prostředí a především obrovské výzvy, které nás čekají například v boji se suchem,“ sdělil poté v sms zprávě.

Rozhodnutí rozšířit počet vicepremiérů a změnit náplň jejich práce Babiš vysvětlil potřebou reagovat na změny ve struktuře hospodářství. „Musíme popsat závislost na jednotlivých oborech a řešit problémy pracovní síly,“ řekl Babiš v rozhovoru pro Hospodářské noviny, který citoval server IHNED.cz. Mluvčí ANO Vladimír Vořechovský řekl, že Babiš změnu s dosavadním místopředsedou vlády Brabcem, který nyní doprovází prezidenta Zemana v Číně, předem probral.

Zeman v úterý vedle Havlíčka jmenuje i novou ministryni spravedlnosti Marii Benešovou, která má nahradit Jana Kněžínka, a nástupce ministra dopravy Dana Ťoka Vladimíra Kremlíka. Změny budou pouze na pozicích spadajících ve vládě pod kontrolu ANO, ČSSD výměnu svých ministrů podle Hamáčka neplánuje.

Změna vicepremiéra je sedmou změnou v Babišově vládě

2018

9. července - Ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) skončila po 13 dnech od jmenování ve vládě. Čelila obvinění z plagiátorství ve svých diplomových pracích. V úřadě ji 10. července nahradil legislativec Jan Kněžínek.

18. července - Prezident Miloš Zeman přijal demisi ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála (ČSSD), který rezignoval kvůli podezření z plagiátorství v bakalářské práci. Nahradila jej 30. července Jana Maláčová, která na ministerstvu dosud vedla odbor rodinné politiky a politiky stárnutí.

16. října - Zeman jmenoval ministrem zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), který od srpna 2018 působil na MZV jako náměstek. Předtím byl vedením ministerstva pověřen první místopředseda vlády, ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček, protože Zeman odmítl jmenovat do funkce původního kandidáta ČSSD europoslance Miroslava Pocheho.

2019

8. dubna - Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) oznámil, že se rozhodl odejít z vlády.

10. dubna - Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) oznámila, že ji Babiš informoval o tom, že skončí ve funkci. Babiš týž den navrhl Zemanovi jmenovat místo Novákové ministrem průmyslu místopředsedu vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karla Havlíčka a ministrem dopravy náměstka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Vladimíra Kremlíka. Zeman přistoupí ke změnám ve vládě 30. dubna.

18. dubna - Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) oznámil, že se rozhodl skončit ve funkci. Demisi podá k 30. dubnu, poté se vrátí zpět na úřad vlády. Ve funkci ho nahradí poradkyně prezidenta Miloše Zemana pro justici a bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová, kterou nominoval premiér Andrej Babiš (ANO).

26. dubna - Prezident Miloš Zeman podepsal jmenování ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) a nastupujícího ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) vicepremiéry k 30. dubnu, uvedla Česká televize. Ve funkci vicepremiéra tak nahradí ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). Havlíček ČTK potvrdil, že bude místopředsedou vlády pro hospodářství. Schillerová má mít na starosti ekonomiku a finance. Včetně ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) tak bude mít menšinový kabinet nově tři vicepremiéry.

ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?