Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Babiš: Článek z Die Zeit je účelový a plný lží. Je napsán na zakázku

Česko

  17:07
PRAHA - Článek ze čtvrtečního vydání německého týdeníku Die Zeit, který se zabývá střetem zájmů ministra financí Andreje Babiše, je podle něho účelový a plný lží. Text jen recykluje útoky na mou osobu a je buď napsán na zakázku PR agentury z Česka, nebo je to pokračující tlak ze strany proevropských médií, kterým vadí moje komentáře k uprchlické krizi, uvedl Babiš v prohlášení zaslaném médiím.

Andrej Babiš, předseda hnutí ANO a ministr financí. foto: Foto Dan MaternaMAFRA

Německý list napsal, že Babišův střet zájmů je obrovský a má evropský dosah. Českého ministra financí Die Zeit srovnává s republikánským kandidátem na amerického prezidenta Donaldem Trumpem. „Die Zeit tvrdí, že něco zjistil, ale pouze opisoval fabulace a fámy od svých českých kolegů,“ uvedl Babiš v prohlášení.

Babiš připouští poměrně velký nárůst dotací pro svou společnost Agrofert od té doby, co se ujal postu ministra financí, tyto dvě skutečnosti ale nemají podle něj nic společného. „Důvodem je to, že v roce 2014 probíhaly velké jednorázové investiční dotace do zlepšení ekologie v chemických továrnách,“ uvedl. Rozhodovaly o nich předchozí vlády, dodal.

Německý deník die Zeit přirovnal Babiše k Trumpovi, kvůli střetu zájmů

Provozní dotace v zemědělství jsou pak pro každého příjemce stejné, napsal Babiš. „Agrofert je největší českou zemědělskou firmou, proto je logické, že i jeho dotace jsou v součtu velké,“ uvedl.

Týdeník také cituje předsedkyni výboru europarlamentu pro rozpočtovou kontrolu Ingeborg Grässleovou, podle níž je odpověď na to, jestli Babiš v politice sleduje vlastní finanční zájmy, „životně důležitá pro bezpečnost evropských peněz“. „Nemohu se zbavit pocitu, že tato paní si na mé osobě dělá svou politickou kampaň,“ napsal Babiš. Je zajímavé, že v německých článcích o mně se pořád dokola objevují stejní lidé, dodal.

Německý list kritizuje i za to, že „zrecykloval“ kauzu kolem Farmy Čapí hnízdo. Padesátimilionovou dotaci na farmu prověřuje česká policie i evropský Úřad pro boj proti podvodům (OLAF). „Zajímavé je, že ani po půl roce, kdy novináři o Čapím hnízdě s oblibou a intenzivně píšou, nikdo z OLAF nikoho z mých firem nekontaktoval,“ napsal ministr. I kdyby se tak stalo, neměl by ale co zjistit, protože k ničemu nezákonnému nedošlo, míní Babiš.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!