Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Babiš dál ovládá média, tvrdí Transparency International. Oznámila podezření z přestupku

Česko

  8:16aktualizováno  12:17
Praha - Organizace Transparency International ČR (TI) v pátek odeslala první ze dvou podnětů týkajících se možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Domnívá se, že Babiš nadále ovládá holding Agrofert a vlastnictvím médií porušuje zákon.

Premiér Andrej Babiš (ANO). foto: Reuters

Oznámením o podezření ze spáchání přestupku se bude kvůli trvalému bydlišti Babiše zabývat Městský úřad v Černošicích. Pokud shledá porušení zákona, hrozí premiérovi až čtvrtmilionová sankce, uvedla v pátek TI v tiskové zprávě. Babiš tvrzení TI označil za nesmysly. Šéf organizace David Ondračka podle premiéra vede proti němu účelovou kampaň.

Transparency International letos v červnu upozornila na dokument ve slovenském registru partnerů veřejného sektoru, ze kterého vyplývají jména pěti osob ovládajících společnosti Agrofert. Mezi nimi je i Andrej Babiš. Babiš je podle TI zakladatelem svěřenských fondů AB private trust I a AB private trust II, do nichž Agrofert vložil. Zároveň je v postavení obmyšleného, tedy osoby, v jejíž prospěch má být plněno ze strany fondů.

„To, co tvrdí Transparency International, jsou nesmysly. Svou firmu jsem vložil do svěřenského fondu, jak mi určil zákon, který Sněmovna přijala jenom kvůli mně, a tím jsem se vzdal celé firmy. TI nemá žádné důkazy, že bych jakkoli firmu nebo média ovlivňoval, protože je ani mít nemůže, nic takového se neděje,“ napsal Babiš ČTK.

Babiš také obvinil Ondračku, že je proti němu zaujatý. „Pan Ondračka říká tyto nesmysly proti mně dlouhodobě. Chtěl být po volbách v roce 2013 za naše hnutí ministrem vnitra, to jsme odmítli, protože nabídku dostal před volbami, ale na to neměl odvahu, tak se začal vymezovat. A stal se součástí politického boje proti mně,“ uvedl Babiš.

„Premiér by měl vysvětlovat, proč nedodržuje zákon a zbavil se Agrofertu jen na oko. Zběsilé osobní útoky jsem čekal, jsou snadno vyvratitelné, jen chce odvést pozornost,“ napsal ČTK Ondráčka. Situace v roce 2013 podle něj byla opačná, než uvádí Babiš, předseda ANO ho tehdy navrhoval na ministra vnitra a Ondráčka to podmiňoval souhlasem zbylých koaličních stran. Šéf TI se přitom odvolal na tehdejší článek serveru iDNES.cz.

TI dostává peníze od z ministerstev, brání se Babiš

Premiér také uvedl, že TI v minulosti získávala peníze z několika ministerstev. „Nejvíc z těch vedených naší politickou konkurencí - z ministerstva vnitra, zahraničí a práce a sociálních věcí dostala 8,34 milionu korun,“ uvedl Babiš o období 2015 až 2017, kdy tato ministerstva kontrolovala ČSSD. „Evropská komise, a dokonce evropský úřad OLAF poslaly za stejné období TI téměř 5,66 milionu korun. A to je naprosto nepřijatelné, TI má být nezávislá, nemá přijímat peníze ze státní správy nebo z evropských úřadů. Pan Ondračka dělá politiku účelově proti mně a lže. Přes tyto peníze ze státu a Evropské komise je lehce ovlivnitelný a nemůže být nezávislý,“ uvedl premiér. 

Pod Agrofert spadá mimo jiné provozovatel rozhlasového vysílání Londa, vydavatel periodického tisku Mafra a provozovatel televizního vysílání Stanice O. Transparency International připomíná, že podle zákona o střetu zájmů je členům vlády zakázáno být ovládající osobou firem, které provozují rozhlas či televizi nebo vydávají noviny.

Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky ale koncern zatím nic oficiálně neobdržel a čerpá tak jen informace z médií. „Nicméně zjevně jde jen o další politický útok na našeho bývalého akcionáře. Je vidět, že se blíží další volby. Opět se někdo snaží vyvolat dojem, že něco není v pořádku. Přitom vše je podle práva. Pan Andrej Babiš není ani ovládající osobou, ani skutečným majitelem svěřenských fondů,“ napsal serveru Lidovky.cz Hanzelka.

„Podnět jsme zaslali dnes a chceme dát úřadu potřebný prostor důkladně prostudovat veškeré argumenty bez vnějších vlivů,“ uvádí páteční tisková zpráva. Celé znění oznámení organizace zveřejní až ve chvíli, kdy bude vyrozuměna, jak bylo s podnětem naloženo.

Není důvod dotace odebírat, tvrdí Agrofert

Druhý podnět, který TI připravuje, bude adresován Evropské komisi do Bruselu. Zaměří se v něm na otázku oprávněnosti čerpání evropských dotací holdingem Agrofert. „Podněty jsou zpracovány na základě rozsáhlé právní analýzy a je zde důvodné podezření z porušení českých i evropských předpisů. Je tedy nanejvýš vhodné, aby příslušné orgány o těchto věcech rozhodly,“ zdůraznil vedoucí fundraisingu a komunikace TI David Kotora. 

Ani v tom ale Hanzelka nemá pro pohled TI pochopení. „Pro zastavení čerpání dotací není a nemůže být žádný právní důvod. Připomínáme, že jednotkové provozní dotace máme úplně stejné jako všechny ostatní firmy v ČR,“ ohradil se ústy Hanzelky Agrofert.

Skupina Agrofert je největší v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným subjektem i v lesnictví a médiích. Vlastní třeba mediální dům Mafra, který vydává například deníky Lidové noviny a MfDnes. Loni zaměstnávala zhruba 33.000 lidí, podobně jako předloni, z toho 22.000 v Česku. Loni se konsolidovaný zisk skupiny Agrofert meziročně snížil o 38 procent na 4,8 miliardy korun.

Celé vyjádření Andreje Babiše

„To, co tvrdí Transparency International (TI), jsou nesmysly. Svou firmu jsem vložil do svěřenského fondu, jak mi určil zákon, který sněmovna přijala jenom kvůli mně a tím jsem se vzdal celé firmy. TI nemá žádné důkazy, že bych jakkoli firmu nebo média ovlivňoval, protože je ani mít nemůže. Nic takového se neděje. 
Pan Ondračka říká tyto nesmysly proti mně dlouhodobě. Chtěl být po volbách v roce 2013 za naše hnutí ministrem vnitra. To jsme odmítli, protože nabídku dostal před volbami, ale na to neměl odvahu, tak se začal vymezovat. A stal se součástí politického boje proti mně. Mezi léty 2015 a 2017 získávala TI peníze z několika ministerstev. Nejvíce z těch vedených naší politickou konkurencí - z ministerstev vnitra, zahraničí a práce a sociálních věci - dostala TI 8,34 milionů korun. A také z evropských struktur. Evropská komise a dokonce evropský úřad OLAF poslaly za stejné období TI téměř 5,66 milionu korun. A to je naprosto nepřijatelné. TI má být nezávislá, nemá přijímat peníze ze státní správy nebo z evropských úřadů. Pan Ondračka dělá politiku účelově proti mně a lže. Přes tyto peníze od státu a evropské komise je lehce ovlivnitelný a nemůže být nezávislý.“

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat