28. dubna 2017 10:07, aktualizováno  13:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš dál trvá na svém. Všechny obchody s Agrofertem byly legální

Ministr financí Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) považuje všechny své transakce se společností Agrofert, kterou do února vlastnil, za legální. Kritika, které čelil kvůli nákupu jednokorunových dluhopisů Agrofertu nebo prodeji svých firem společnosti je podle něj založena na lžích.

Uvedl to v dopisu předsedovi Sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD), kterým reagoval na březnovou výzvu Sněmovny, aby transakce vysvětlil. Dopis již doručil. V něm, Babiš opakuje argumenty, jež přednesl už v minulosti. Míní, že vysvětlení Sobotkovi stačit nebude. Premiér podle něj zásadně poškozuje vládu. ČSSD si nechá na prostudování dopisu několik dní.

Babiš označil kauzu kolem korunových dluhopisů Agrofertu, jichž nakoupil zhruba 1,5 miliardy a jejichž výnos nepodléhá zdanění, za organizovanou kampaň a mediální hon na svou osobu. „Jsem si jistý, že jsem v žádném případě neporušil zákony této země a vše v rámci mého podnikání bylo vždy legální a v souladu se zákony této země,“ napsal.

V dopisu, k němuž jsou přiloženy dříve zveřejněné zprávy auditorských společností EY a PwC i potvrzení banky o výplatě peněz za dluhopisy, opakuje, že měl dostatek vlastních prostředků k nákupu obligací. Úrok, za který Agrofert dluhopisy v roce 2012 emitoval, byl podle vicepremiéra standardní pro desetileté nezajištěné obligace. Holding také podle něj potřeboval prostředky na rozvoj, proto se k emisi cenných papírů rozhodl.

Babiš odmítl i kritiku za prodej svých firem Profrost a Afeed holdingu Agrofert, který v té době rovněž vlastnil. Prodejní cena akcií podle něj vycházela z odhadované hodnoty obou firem. Skutečnost, že část akcií Profrostu prodal za nižší částku společnosti Rapaces group, vysvětluje opční smlouvou, podle níž se tyto akcie musely prodat za nominální cenu, nikoli za jejich tržní hodnotu.

Vicepremiér v dopisu znovu zaútočil na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) a předsedu opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska, kteří Babiše podle jeho názoru považují za nebezpečného, a proto se ho společně snaží dostat z politiky. Podle něj to odrazuje i další podnikatele od vstupu do politiky. „Každý úspěšný podnikatel pochopí, že kariérní politik udělá cokoliv, aby se v politice úspěšní podnikatelé nevyskytovali,“ napsal.

Premiér Bohuslav Sobotka řekl, že ministr financí Andrej Babiš dluží veřejnosti...
Andrej Babiš

V závěru dopisu Babiš také apeloval na přijetí svého poslaneckého návrhu, který by zajistil danění jednokorunových dluhopisů od 1. ledna 2018. Návrh minulý týden schválila vláda, Sobotka ale tehdy vyjádřil pochybnosti o tom, zda se ho podaří do konce volebního období projednat v Parlamentu.

Sociální demokracie počká, až do Sněmovny oficiálně doputuje dopis, ve kterém ministr financí Andrej Babiš (ANO) vysvětluje transakce s jednokorunovými dluhopisy a další detaily svého podnikání. Na jeho prostudování si nechá několik dní, řekl novinářům po ranním zasedání grémia ČSSD ministr vnitra a první místopředseda strany Milan Chovanec. Dopis mají k dispozici média, ale šéf Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) na twitteru uvedl, že ho zatím nedostal.

Podle předsedy opoziční ODS Petra Fialy nerozptýlil ministr financí Andrej Babiš (ANO) pochybnosti o svém podnikání. Bohuslav Sobotka tak podle něj nemá jinou možnost, než Babiše odvolat. „Na tahu je nyní premiér. Teď už vyčerpal možnosti řečnění a musí jednat,“ uvedl v tiskovém prohlášení.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz