Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Babiš musí miliony na charitu rozdat do července. Jinak by šlo o volební kampaň

Česko

  11:53
PRAHA - Andrej Babiš v úterý spustil stránku, na které rozdává 52 milionů. Prostřednictvím webu sbírá tipy od veřejnosti, komu má věnovat peněz získaných prodejem dluhopisů. Podle Vojtěcha Weise, ředitele Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí, si ale musí pospíšit. Částka by se totiž mohla započítat do nákladů hnutí volební kampaň.

Andrej Babiš byl 25. února na celostátním sněmu ANO v Praze znovu zvolen předsedou hnutí. foto: ČTK

Maximální hranice na financování kampaně je stanovená na 90 milionů korun. Suma, kterou Andrej Babiš delegoval na charitativní účely, odpovídá 52 milionům, které Babiš ušetřil na daních z výnosů jednokorunových dluhopisů koncernu Agrofert, které koupil za zhruba 1,5 miliardy korun. Tento typ dluhopisů není ze zákona daněn.

„V momentě, kdy by se jednalo již o předvolební kampaň, tak by to mělo být hodnoceno jako cokoliv, co je vynakládáno politickým subjektem k tomu, aby dosáhl nějakého politického výsledku,“ řekl Weis pro deník Právo.

Období předvolebních kampaní začíná dnem, kdy prezident ohlásí datum voleb. Očekává se, že Miloš Zeman ohlásí termín v červenci.

„Předvolební kampaň, resp. její začátek a konec, je zákonem upravena a úřad se těmito termíny musí řídit. Jakékoliv jednání kteréhokoliv politického subjektu mimo zákonem upravenou dobu je součástí politického soupeření a úřadu nepřísluší do toho jakkoliv zasahovat,“ dodal šéf dohledu Weis.

Sobotka kritizuje Babiše. Na sněmu podle něj jen ,plácal do vody'

Andrej Babiš si je podle informací deníku Právo vědom omezeného času na věnování na charitu. Babiš již jeden milion daroval v polovině února. Předseda hnutí ANO má méně než pět měsíců na rozdání zbylých 51 milionů korun.

„Je pravda, že mnoho aktivit pana ministra vypadá jako součást volební kampaně, protože s agendou jeho ministerstva rozhodně nemají nic společného. Připomínám, že nerozdává ze svého. Dává pouze to, o co předtím svým malým daňovým trikem připravil stát,“ řekl ministr Jan Chvojka.

Andrej Babiš.
Andrej Babiš ukazuje účtenku EET.

Podle poslance Martina Plíška by měl Babiš daně doplatit státu. Mohlo prý dojít k obcházení daňové povinnosti a daňová správa by měla daň doměřit.

„Pokud ale daňový dluh rozdává na různé účely, jde o předvolební kampaň, a proto by se hnutí ANO po vyhlášení voleb měly tyto výdaje započítat do limitu na volební kampaň,“ řekl Plíšek

Do způsobu volebních kampaní hnutí Andreje Babiše si rýpl i poslanec Marek Benda. „Jsem zvědavý, jestli zase v létě spustí reklamu i Vodňanské kuře (patří do koncernu Agrofert) s kandidujícím Babišem,“ řekl Benda.

Babiš celkově daruje na charitu 52 milionů korun. První milion již dal na charitu v únoru. Kvůli tomu, že bylo prý tolik zájemců, musel Babiš zřídit speciální stránky, na kterých sbírá tipy, kam pošle další částku ze zbývajících 51 milionů.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat