Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 2 °C občasný déšť Předplatné LN
5. března 2017 11:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš musí miliony na charitu rozdat do července. Jinak by šlo o volební kampaň

Andrej Babiš byl 25. února na celostátním sněmu ANO v Praze znovu zvolen... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš byl 25. února na celostátním sněmu ANO v Praze znovu zvolen... | foto: ČTK

PRAHA Andrej Babiš v úterý spustil stránku, na které rozdává 52 milionů. Prostřednictvím webu sbírá tipy od veřejnosti, komu má věnovat peněz získaných prodejem dluhopisů. Podle Vojtěcha Weise, ředitele Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí, si ale musí pospíšit. Částka by se totiž mohla započítat do nákladů hnutí volební kampaň.

Maximální hranice na financování kampaně je stanovená na 90 milionů korun. Suma, kterou Andrej Babiš delegoval na charitativní účely, odpovídá 52 milionům, které Babiš ušetřil na daních z výnosů jednokorunových dluhopisů koncernu Agrofert, které koupil za zhruba 1,5 miliardy korun. Tento typ dluhopisů není ze zákona daněn.

„V momentě, kdy by se jednalo již o předvolební kampaň, tak by to mělo být hodnoceno jako cokoliv, co je vynakládáno politickým subjektem k tomu, aby dosáhl nějakého politického výsledku,“ řekl Weis pro deník Právo.

Období předvolebních kampaní začíná dnem, kdy prezident ohlásí datum voleb. Očekává se, že Miloš Zeman ohlásí termín v červenci.

„Předvolební kampaň, resp. její začátek a konec, je zákonem upravena a úřad se těmito termíny musí řídit. Jakékoliv jednání kteréhokoliv politického subjektu mimo zákonem upravenou dobu je součástí politického soupeření a úřadu nepřísluší do toho jakkoliv zasahovat,“ dodal šéf dohledu Weis.

Andrej Babiš si je podle informací deníku Právo vědom omezeného času na věnování na charitu. Babiš již jeden milion daroval v polovině února. Předseda hnutí ANO má méně než pět měsíců na rozdání zbylých 51 milionů korun.

„Je pravda, že mnoho aktivit pana ministra vypadá jako součást volební kampaně, protože s agendou jeho ministerstva rozhodně nemají nic společného. Připomínám, že nerozdává ze svého. Dává pouze to, o co předtím svým malým daňovým trikem připravil stát,“ řekl ministr Jan Chvojka.

Andrej Babiš.
Andrej Babiš ukazuje účtenku EET.

Podle poslance Martina Plíška by měl Babiš daně doplatit státu. Mohlo prý dojít k obcházení daňové povinnosti a daňová správa by měla daň doměřit.

„Pokud ale daňový dluh rozdává na různé účely, jde o předvolební kampaň, a proto by se hnutí ANO po vyhlášení voleb měly tyto výdaje započítat do limitu na volební kampaň,“ řekl Plíšek

Do způsobu volebních kampaní hnutí Andreje Babiše si rýpl i poslanec Marek Benda. „Jsem zvědavý, jestli zase v létě spustí reklamu i Vodňanské kuře (patří do koncernu Agrofert) s kandidujícím Babišem,“ řekl Benda.

Babiš celkově daruje na charitu 52 milionů korun. První milion již dal na charitu v únoru. Kvůli tomu, že bylo prý tolik zájemců, musel Babiš zřídit speciální stránky, na kterých sbírá tipy, kam pošle další částku ze zbývajících 51 milionů.

Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Komunismus - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Komunismus - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Komunismus - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.