Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš musí miliony na charitu rozdat do července. Jinak by šlo o volební kampaň

Andrej Babiš byl 25. února na celostátním sněmu ANO v Praze znovu zvolen... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš byl 25. února na celostátním sněmu ANO v Praze znovu zvolen... | foto: ČTK

PRAHA Andrej Babiš v úterý spustil stránku, na které rozdává 52 milionů. Prostřednictvím webu sbírá tipy od veřejnosti, komu má věnovat peněz získaných prodejem dluhopisů. Podle Vojtěcha Weise, ředitele Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí, si ale musí pospíšit. Částka by se totiž mohla započítat do nákladů hnutí volební kampaň.

Maximální hranice na financování kampaně je stanovená na 90 milionů korun. Suma, kterou Andrej Babiš delegoval na charitativní účely, odpovídá 52 milionům, které Babiš ušetřil na daních z výnosů jednokorunových dluhopisů koncernu Agrofert, které koupil za zhruba 1,5 miliardy korun. Tento typ dluhopisů není ze zákona daněn.

„V momentě, kdy by se jednalo již o předvolební kampaň, tak by to mělo být hodnoceno jako cokoliv, co je vynakládáno politickým subjektem k tomu, aby dosáhl nějakého politického výsledku,“ řekl Weis pro deník Právo.

Období předvolebních kampaní začíná dnem, kdy prezident ohlásí datum voleb. Očekává se, že Miloš Zeman ohlásí termín v červenci.

„Předvolební kampaň, resp. její začátek a konec, je zákonem upravena a úřad se těmito termíny musí řídit. Jakékoliv jednání kteréhokoliv politického subjektu mimo zákonem upravenou dobu je součástí politického soupeření a úřadu nepřísluší do toho jakkoliv zasahovat,“ dodal šéf dohledu Weis.

Andrej Babiš si je podle informací deníku Právo vědom omezeného času na věnování na charitu. Babiš již jeden milion daroval v polovině února. Předseda hnutí ANO má méně než pět měsíců na rozdání zbylých 51 milionů korun.

„Je pravda, že mnoho aktivit pana ministra vypadá jako součást volební kampaně, protože s agendou jeho ministerstva rozhodně nemají nic společného. Připomínám, že nerozdává ze svého. Dává pouze to, o co předtím svým malým daňovým trikem připravil stát,“ řekl ministr Jan Chvojka.

Andrej Babiš.
Andrej Babiš ukazuje účtenku EET.

Podle poslance Martina Plíška by měl Babiš daně doplatit státu. Mohlo prý dojít k obcházení daňové povinnosti a daňová správa by měla daň doměřit.

„Pokud ale daňový dluh rozdává na různé účely, jde o předvolební kampaň, a proto by se hnutí ANO po vyhlášení voleb měly tyto výdaje započítat do limitu na volební kampaň,“ řekl Plíšek

Do způsobu volebních kampaní hnutí Andreje Babiše si rýpl i poslanec Marek Benda. „Jsem zvědavý, jestli zase v létě spustí reklamu i Vodňanské kuře (patří do koncernu Agrofert) s kandidujícím Babišem,“ řekl Benda.

Babiš celkově daruje na charitu 52 milionů korun. První milion již dal na charitu v únoru. Kvůli tomu, že bylo prý tolik zájemců, musel Babiš zřídit speciální stránky, na kterých sbírá tipy, kam pošle další částku ze zbývajících 51 milionů.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...