Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Babiš doufá v prodloužení nouzového stavu do Velikonoc. Zásadní jsou počty hospitalizovaných a pacientů na JIP

Andrej Babiš foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že Sněmovna podpoří žádost menšinové vlády ANO a ČSSD prodloužení nouzového stavu alespoň do Velikonoc. Jedná o tom s KSČM, jejíž poslanecký klub nyní zasedá. Novinářům ve Strakově akademii premiér řekl, že důležité jsou počty hospitalizovaných a pacientů na jednotkách intenzivní péče.
  9:36aktualizováno  10:12

Poznamenal, že postoj opozice, která požaduje rozvolnění, se od loňského léta opakuje. „Tentokrát bychom to neměli pokazit. Dávám si pozor na to, abych něco sliboval...Zkusme to dotáhnout, abychom snížili stav, doufám, že se k tomu vrátíme po Velikonocích,“ uvedl Babiš.

Konec nouzového stavu o tomto víkendu nepovažuje za dobrý. „Čísla jsou stále vysoká, hlavně v nemocnicích,“ konstatoval.

Zopakoval, že proti covidu-19 bojuje Česko očkováním a léky, přičemž je třeba využít všechny dostupné. „Není možné, pokud jsme ve válce, čekat na nějaké studie,“ komentoval přístup lékařů k dostatečně neověřeným preparátům.

Ve Sněmovně dnes kabinet ANO a ČSSD pravděpodobně získá podporu komunistů. Není ale jisté, zda kývnou na celých 30 dnů do úterý 27. dubna, jak v pondělí požádala vláda. Nynější stav nouze vyhlášený kvůli epidemii covidu-19 končí s nedělí 28. března. V Česku platí nepřetržitě od loňského 5. října. Potrvá nejméně 175 dnů. Loni na jaře trval stav nouze kvůli koronavirové krizi 66 dnů. Na nouzový stav se váže většina vládních protikoronavirových restrikcí.

Vládní představitelé uvádějí, že přísná opatření je třeba udržet ještě aspoň o Velikonocích, a to včetně zákazu cestování mezi okresy. Právě k omezení pohybu lidí je nouzový stav nutný, není možné využít jen takzvaný pandemický zákon nebo zákon o ochraně veřejného zdraví. Opozičním předákům se nelíbí zejména zákaz jezdit i na vlastní chalupy či chaty, pokud jsou v jiném okrese.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.