Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Babiš potvrdil tři ministry: finance má vést Schillerová, průmysl Hüner a ministerstvo práce Němcová

Česko

  15:51aktualizováno  18:08
PRAHA - Ministryní financí v nové menšinové vládě hnutí ANO se má stát dosavadní náměstkyně úřadu Alena Schillerová, ministerstvo průmyslu má řídit manažer Siemensu v Česku Tomáš Hüner a ministryní práce a sociálních věcí se podle všeho stane současná radní pro zdravotnictví Středočeského kraje Jaroslava Němcová. Předseda hnutí ANO a budoucí premiér Andrej Babiš ve čtvrtek jména dalších kandidátů svého vládního týmu potvrdil v Radiožurnálu. O důvěru chce se svým kabinetem požádat až v lednu.

Miloš Zeman jmenuje Andreje Babiše premiérem 6. prosince. foto:  Dan Materna, MAFRA

Babišova vláda: vnitro má vést exnáměstek Metnar, exčlen kontroverzního hnutí

Babiš po úterním setkání s prezidentem Milošem Zemanem řekl, že jména budoucích ministrů nebude zveřejňovat, protože to Zemanovi slíbil. Postupně v dalších dnech ale v médiích potvrdil, že jeho kandidátem na ministra vnitra je bývalý náměstek úřadu a někdejší šéf bezpečnosti strojírenských Vítkovic Lubomír Metnar a že zemědělství by měl šéfovat spolumajitel zemědělského a potravinářského koncernu Úsovsko Jiří Milek.

Alena Schillerová.
Tomáš Hüner, archivní snímek.

O Schillerové ve čtvrtek Babiš v Radiožurnálu řekl, že je odborníkem, který celý život pracoval ve finanční správě. „Nevidím důvod, proč by tam měl být problém. Myslím, že ministerstvo financí má skvělé výsledky, díky tomu máme i přebytek rozpočtu,“ uvedl Babiš. Hüner má podle budoucího premiéra pověst „našeho nejlepšího energetika a dnes pracuje pro nadnárodní společnost, která si ho vybrala“. 

O Němcové řekl, že je radní v oblasti sociálních věcí a zdravotnictví. „My vidíme mezi ministerstvem práce a sociálních věcí a zdravotnictvím obrovské synergie a doufáme, že v menšinové vládě přestane resortismus a vláda bude pracovat jako jeden tým,“ dodal.

Devět ministrů, kteří dosud v kabinetu nezasedali

V Babišově vládě bude devět ministrů, kteří dosud v kabinetu nezasedali. Mezi členy kabinetu budou čtyři ženy. Ve vládě budou pokračovat dosavadní ministři ANO, tedy Richard Brabec, Dan Ťok, Martin Stropnický, Robert Pelikán a Karla Šlechtová. Dosavadní ministryně pro místní rozvoj Šlechtová už potvrdila, že je adeptkou na ministryni obrany. Stropnický by se měl přesunout do Černínského paláce.

Zeman avizoval, že Babiše jmenuje premiérem 6. prosince a jeho vládu o týden později.

Přehled pravděpodobných členů budoucí vlády Andreje Babiše: Předseda vlády Andrej Babiš Ministr dopravy Dan Ťok Ministryně financí Alena Schillerová Ministr kultury Ilja Šmíd Ministryně obrany Karla Šlechtová Ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner Ministr spravedlnosti Robert Pelikán Ministr školství Robert Plaga Ministr vnitra Lubomír Metnar Ministr zahraničí Martin Stropnický Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch Ministr zemědělství Jiří Milek Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Schillerová chce jako ministryně zlepšit finanční správu i zákon

Nabídku na post ministryně financí v nové menšinové vládě hnutí ANO prý vnímá dosavadní náměstkyně ministra financí Alena Schillerová jako příležitost nastartovat a dodělat zásadní změny v resortu. Patří mezi ně proklientská finanční správa, správa daní online nebo nový zákon o dani z příjmu. 

„To jsou všechno dosažitelné cíle, ale často jejich realizace ztroskotala na tom, že politici a úředníci si zkrátka tak úplně nerozuměli. Věřím, že má silná stránka je ve znalosti prostředí, jeho vnitřních procesů i slabin,“ řekla. Dodala, že další priority nechce sdělovat dříve, než bude jmenována do funkce.

MF již připravuje nový zákon o dani z příjmu delší dobu. Měl by přinést například možnost samovyměření daně či využití internetu v daňovém přiznání. „Chceme mít stejný systém jako v Estonsku, kde lze vyplnit po internetu daňové přiznání za dvě minuty,“ uvedla Schillerová minulý týden. „Připravili jsme čistě úřednický návrh zákona a čekáme na politické zadání. Čekáme na vládní prohlášení, které určí nějaký trend,“ dodala.

Schillerová se celý profesní život věnuje daňové problematice. V roce 1991 začínala jako právnička na Finančním úřadě Brno-venkov, v roce 1995 se stala zástupkyní ředitele, v letech 2006 až 2012 tento finanční úřad vedla. Od ledna 2013 do června 2014 působila jako zástupkyně ředitele a vedoucí odboru metodiky a výkonu daní jihomoravského krajského finančního úřadu. Poté byla rok a půl (do prosince 2015) ředitelkou odboru právního a daňového procesu Generálního finančního ředitelství. Od ledna 2016 je ve funkci náměstkyně ministra financí pro daně a cla.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat