Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Zeman chce osobně požádat Pocheho, aby nekandidoval. Čekám, že se tím problém vyřeší, věří Babiš

Česko

  7:11aktualizováno  17:46
LÁNY (KLADENSKO) - Prezident Miloš Zeman požádá europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD), aby zvážil svoji kandidaturu na funkci ministra zahraničí, a usnadnil tak vznik vlády a její toleranci. Pocheho stejně jako další nominanty do vlády za ANO a ČSSD začne Zeman přijímat příští týden po návratu z návštěvy Ústeckého kraje. Po schůzce Zemana s premiérem Andrejem Babišem (ANO) v Lánech to na Facebooku uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. V Ústeckém kraji bude prezident od úterý do čtvrtka.

Miroslav Poche. Poslanec Evropského parlamentu. foto: ČTK

‚Nemáme kam ustupovat.‘ Spor o Pocheho může vést ke konci vládních námluv, připustil Hamáček

Zeman má k Pochemu výhrady. Hrad dříve uvedl, že prezident Pocheho ministrem zahraničí nikdy nejmenuje. Za překážku ke své toleranci pro vládu považují Pocheho také komunisté. Předseda ČSSD Jan Hamáček v neděli uvedl, že věc je třeba řešit, sociální demokraté si ale podle něj nenechají diktovat.

Babiš po jednání v Lánech místo obvyklé zastávky před novináři zamířil ve voze rovnou pryč. Briefing přesunul do Průhonic na 17:00, kde uvedl, že důvodem byli v Lánech přítomní demonstranti. „Protože tam byli demonstranti, kteří jsou stále stejní. Nemám zapotřebí, aby na mě někdo vyřvával nějakými sprostými výrazy jako tito lidé, co za mnou chodí všude,“ řekl k protestu premiér novinářům. Na briefingu řekl, že předpokládá, že setkáním Zemana s Pochem se problém vyřeší, dále však bude o situaci diskutovat se šéfem ČSSD Hamáčkem a s vedením KSČM.

„Pokud se k této situaci staví pan prezident odmítavě, pak je to problém. Očekávám, že se tento problém po jejich setkání vyřeší a my musíme společně s ČSSD a KSČM hledat řešení,“ sdělil Babiš na briefingu. Očekává, že k hlasování o důvěře dojde v nezměněném termínu 11. června, termín jmenování vlády se však podle něj nejspíš posune.

Andrej Babiš na briefingu v Průhonicích.
Andrej Babiše briefing přesunul kvůli demonstrantům z Lán do Průhonic.

Babiš: Koníček ministrem nebude

Na schůzi v Lánech představil Babiš prezidentu Miloši Zemanovi jména všech adeptů na ministry za hnutí ANO i návrhy sociálních demokratů. V otázce dalších navrhovaných členů vlády za ANO nechtěl být konkrétní, zdůraznil však, že mezi navrhovanými ministry nefiguruje jméno jeho poradce a podnikatele Františka Koníčka, jemuž je vyčítáno neprůhledné podnikání a možný střet zájmů v energetice. V posledních dnech o něm média spekulovala jako o možném ministrovi průmyslu.

Babiš v sobotu vyzval Pocheho, aby se kandidatury na ministra vzdal, protože ho odmítá nejen Zeman, ale i KSČM, bez jejíž podpory ve sněmovně kabinet vzniknout nemůže.Na briefingu premiér uvedl, že Hamáčka v sobotu informoval o svém kroku informoval s předstihem přes sms. Sociální demokraté i Poche výzvu odmítají a na nominaci trvají. Zeman se před jmenováním vlády s novými ministry obvykle setkává, podle představ sociálních demokratů by jeho schůzka s Pochem mohla pomoci rozpory vyřešit. 

16.června 2018 v 17:50, příspěvek archivován: 17.června 2018 v 16:43

Tuhle nedůstojnou šarádu v režii ČSSD utneme velmi rychle. Pan prezident M. Pocheho NIKDY nejmenuje ministrem zahraničních věcí. https://t.co/rCn6GPuWLe

Poche v neděli uvedl, že na nominaci netrvá, ale předpokládá, že ČSSD na ní trvá. Sám ale neuvažoval o tom, že by od nominace ustoupil na Babišovo doporučení, uvedl. Pokud by ale jeho jméno mělo být jedinou překážkou vytvoření vlády, tak to zváží. „Já jsem dosud neslyšel žádné argumenty žádná fakta, která by mi znemožňovala být ministrem zahraničních věcí,“ řekl. Poche také řekl, že se bude na setkání se Zemanem připravovat tak, jako by se šel představit jako ministr zahraničí. Doufá, že schůzka bude o zahraniční politice.

Předseda KSČM Vojtěch Filip v neděli v České televizi (ČT) uvedl, že se Poche v hlasováních v Evropském parlamentu postavil v otázkách migrace proti ČR, což KSČM vadí. Sociální demokraté podle Filipa o kategorickém odmítnutí Pocheho ze strany KSČM věděli už před svým vnitrostranickým referendem o vstupu do vlády. Podle Hamáčka však takto kategorická informace nezazněla. Poche označil na twitteru Filipovy informace o hlasování v Evropském parlamentu za lež, v ČT uvedl, že takové argumenty používají takzvané dezinformační weby či šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura.

Pětice nominantů za ČSSD je dlouhodobě známá, kromě Pocheho mají zasednout ve vládě šéf strany Jan Hamáček jako ministr vnitra, bývalý náměstek Petr Krčál jako ministr práce, šéf Potravinářské komory Miroslav Toman by měl řídit ministerstvo zemědělství a poslanec Antonín Staněk ministerstvo kultury. Babiš už má o jménech za ANO také jasno, upřesnit je však nechtěl. Jisté je tak pouze to, že ze současné sestavy mezi nimi bude chybět ministr spravedlnosti Robert Pelikán. 

17.června 2018 v 14:01, příspěvek archivován: 17.června 2018 v 15:06

Lány, právě teď! Zásadní setkání zahájeno. Pan prezident přijal předsedu vlády Andreje Babiše. https://t.co/qZf026Ag2v

Demonstranti s červenými trenýrkami

Asi dvě desítky lidí dnes odpoledne přišly před zámek v Lánech protestovat s transparenty a červenými trenýrkami. Vadí jim, kam Česko směřuje pod vedením prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše (ANO). Spolek Milion chvilek pro demokracii chtěl premiérovi předat petici, kterou podepsalo přes čtvrt milionu lidí. Babiš kolem demonstrantů ale neprojel, do zámku vjel a vyjel jinou bránou.

Protestující uvedli, že nechtějí, aby Babiš s pomocí komunistů dovedl Česko do stavu, který zde byl před rokem 1989. Před hlavním vstupem do zámku zpívali písně Karla Kryla a přinesli si několik červených trenýrek, které měly symbolizovat akci skupiny Ztohoven, jejíž členové před třemi lety vyměnili prezidentskou standartu nad Pražským hradem za obří červené trenýrky. Prezident je tento čtvrtek v zahradě Hradu spálil.

Lidé si přinesli také transparenty s nápisy „V jádru je Bureš Rusem“ nebo „Hanobit hanebnost je morální povinnost.“

O nové vládě vyjednává Andrej Babiš už skoro pět měsíců

- ANO zahájilo jednání o sestavení vlády již v půlce ledna. Zástupci ANO se sešli s ČSSD, jednali také s SPD, KSČM, ODS a KDU-ČSL.

27. ledna - Prezident Zeman, který ve volbě obhájil funkci hlavy státu, řekl, že jeho zvolení znamená, že nebude "vydírat" Babiše příliš krátkým termínem pro jmenování jeho vlády.

7. února - Předseda SPD Tomio Okamura po jednání s ANO řekl, že experti obou hnutí rozpracují tři desítky priorit, které chce SPD prosadit přes vládu skládanou Babišem. 

21. února - Babiš po jednání s novým vedením ČSSD řekl, že kabinet ANO a ČSSD s podporou KSČM je nyní "jedinou variantou na stole".

5. dubna - ANO oznámilo, že vyjednávání s ČSSD skončilo. Podle ANO ztroskotalo na požadavku sociálních demokratů získat ministerstvo vnitra. 

28. dubna - Ústřední výkonný výbor ČSSD neodmítl další vyjednávání s ANO a s podporou KSČM. Schválil, že o účasti v koalici rozhodnou sociální demokraté v referendu.

11. května - Celostátní výbor i poslanci ANO schválili návrh koaliční smlouvy s ČSSD a programového prohlášení vlády.

23. května - Zeman řekl, že jmenuje Babiše znovu předsedou vlády bez ohledu na výsledek referenda ČSSD.

6. června - Zeman jmenoval Babiše podruhé premiérem.

15. června - Předseda ČSSD Hamáček oznámil, že v referendu bylo pro koalici s ANO 58,53 procenta hlasujících.

Autoři: ,