Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš je kritický k obnovení proplácení prvních dnů nemoci

Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš. | foto: ČTK

PRAHA Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se staví kriticky k obnovení proplácení prvních dnů nemoci. Bude to průšvih, řekl ve čtvrtek na přednášce na Vysoké škole ekonomické (VŠE). Zároveň ale uvedl, že schválení takového opatření je nutné, aby vznikla vláda s důvěrou. Zrušení takzvané karenční doby požaduje ČSSD, s níž ANO jedná o vytvoření menšinového kabinetu, který by podporovala KSČM.

„My to říkáme, že to bude průšvih, že nejsou lidi, že to bude zneužíváno,“ řekl Babiš. Zneužívání by podle něj mohlo zabránit zavedení elektronických neschopenek, přesto se ale staví ke zrušení karenční doby kriticky. „Já vím, že je to problém. Ale musíte si vybrat, buď chcete vládu s důvěrou, nebo něco jiného,“ řekl.

Zrušení karenční doby požadovala při vyjednávání o vládě sociální demokracie a ANO na její požadavek přistoupilo. Podle středeční dohody vyjednávačů obou uskupení by proplácení nemocenské v prvních třech dnech stonání by mohlo být obnoveno od začátku července 2019, lidé by dostávali 60 procent mzdy.

Karenční dobu zavedla v úsporném balíčku koaliční vláda bývalého předsedy ODS Mirka Topolánka. Ústavní soud ji k pololetí 2008 zrušil, kabinet neproplácení prosadil znovu, ale snížil odvody firmám. Ústavní soudci poté úpravu nechali v platnosti.

Babiš, jehož kabinet v lednu neuspěl se žádostí o důvěru, se ve čtvrtek na přednášce také ohradil proti kritice za to, že Česko od říjnových voleb nemá vládu s většinou ve Sněmovně. Podle něj v jiných evropských zemích vyjednávání také trvají dlouho. Nezískání důvěry ani nevnímá jako nějaké omezení. „Pracujeme a osobně si myslím, že nebude velký rozdíl, pokud dostaneme tu důvěru, v tom nasazení,“ řekl.

Babiš vystoupil na VŠE v rámci přednáškového cyklu Hospodářská politika pohledem jejích tvůrců, který uspořádala Národohospodářská fakulta školy. V něm vystoupili i další členové kabinetu, pro Babiše ale fakulta vyčlenila větší posluchárnu vzhledem k očekávanému velkému zájmu studentů, jichž přišly zhruba tři stovky.

Proti vypsání přednášek část studentů protestovala, V petici zveřejněné na internetu vyjadřovali obavy, že jim bude prezentován jen jeden názorový proud, což je podle nich nepřípustné v době jen několik měsíců před komunálními a senátními volbami. Podle autorů petice by VŠE měla být nestranická a názorově neutrální.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...