Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Babiš je technolog moci, Zeman zase v žalostném stavu, vysvětluje protestsong rapper Lipo

Česko

  6:00
PRAHA - Kauza kolem (ne)přijetí 50 syrských sirotků pro něj byla závěrečným podnětem k sepsání politického protestsongu. Liberecký rapper Lipo, vlastním jménem Jonáš Červinka, vydal několik dní před komunálními volbami píseň s názvem Obchodníci se strachem, v níž kritizuje převážně premiéra Andreje Babiše (ANO), prezidenta Miloše Zemana a místopředsedu sněmovny Tomia Okamuru. V rozhovoru pro Lidovky.cz přibližuje svůj pohled na tuto trojici i aktuální politickou situaci.

Liberecký rapper Lipo, vlastním jménem Jonáš Červinka. foto: Radek Kudláček

Lipo (32)

Lipo, vlastním jménem Jonáš Červinka, je český rapper a básník, který pochází Liberce. Poprvé o sobě dal v hudební branži výrazněji vědět coby člen skupiny BPM (Básnici před mikrofonem). Své první sólové album s názvem Víc než hudba vydal v roce 2012. O dva roky později přidal druhou desku O duši, letos pak album Lyrika. Jeho nejúspěšnější píseň Ležím v tvé blízkosti, na níž se podílel se zpěvačkou Debbie, dosud zhlédlo na YouTube přes 11 milionu lidí.

Songem Obchodníci se strachem se Lipo neangažuje politicky poprvé. V říjnu 2010 zveřejnil song Pozdravy z Liberce, ve kterém kriticky komentoval tehdejší politickou situaci ve svém rodném městě, zejména pak tamní zástupce ODS. V prosinci 2012 podpořil kandidaturu Jiřího Dienstbiera na post prezidenta, když natočil spot s názvem Chci změnu.

„Padesát dětí, jedno políčko z dlouhýho filmu. A jejich přijetí by mohlo ohrozit tvou firmu. Tvou hlavní firmu, který říkáš ještě občas stát. Ta myšlenka je zvrhlá, přestávám se tomu smát,“ rapuje Lipo na začátku písně, z kontextu je patrné, že je mířena proti předsedovi vlády Andreji Babišovi (celý text najdete na konci článku). Ten se totiž v polovině září odmítavě vyjádřil k tomu, aby Česko přijalo 50 syrských sirotků.

„Marketing máš pestrej, svý role umíš dobře hrát. Ani s milionem hlasů v zádech nejsi demokrat. Kdyby vítr vanul jinak, tisknul bys ty děti k hrudi. Trendem pevná ruka lídra, sbírat za ty bludy body,“ pokračuje liberecký rodák

V písni, kterou za více než týden zhlédlo na video platformě YouTube necelých 50 tisíc lidí, se dále kriticky vyjadřuje i na adresu Miloše Zemana či Tomia Okamury (SPD). Společně s Babišem je označuje za obchodníky se strachem. Aktuální poměry pak s nadsázkou připodobňuje k nacistické historii.

„Cítil jsem, že mlčet k té situaci se začíná blížit tomu, že s ní souhlasím,“ říká Jonáš Červinka v emailovém rozhovoru pro Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Co vás k sepsání songu přimělo?
Tím posledním impulzem skutečně bylo, jak se premiér této země postavil vůbec k možnosti pomoci na našem území syrským sirotkům. Zároveň všechno, co v songu říkám, ve mně zrálo déle a tuto konkrétní záležitost to přesahuje.

Lidovky.cz: Je to pouze vyjádření vašeho názoru či zároveň apel na voliče? Co od toho očekáváte?
Především jde o vyjádření mého názoru. Cítil jsem, že mlčet k té situaci se začíná blížit tomu, že s ní souhlasím. Ať si její celkové vyznění přebere každý po svém. Budu rád, když vzbudí emoce. To hudba umí myslím lépe, než třeba esej.

Lidovky.cz: Z kontextu vyznívá, že text je zaměřený zejména proti premiéru Andreji Babišovi, místopředsedovi sněmovny Tomio Okamurovi a prezidentu Miloši Zemanovi. Proč zrovna oni?
Protože na ně sedí označení obchodníci se strachem. Ale politika pragmatismu či alibismu, tedy víra, že věci se samy vyřeší či problém vyšumí, však postihuje větší část politické scény. Politici mají obavu z reakcí své voličské základny, a tak mlčí. To nahrává populistům, kteří naopak z těch silných prohlášení žijí. Hranice možného se pak pořád o trochu víc posouvají. Nikdo tu ještě nepřepisuje k obrazu svému Ústavu jako v Maďarsku, ale ten tlak na proměnu liberálního politického diskurzu tu je patrný. Zásadní otázka je, jestli si ho podaří udržet a přesvědčit lidi, že všechny další varianty jsou jen horší.

Liberecký rapper Lipo, vlastním jménem Jonáš Červinka.

Lidovky.cz: Jak se podle vás projevuje jejich obchodování se strachem, o němž hovoříte?

Být demokratem a státníkem neznamená pouze vycházet populisticky vstříc obavám svých voličů a posilovat tím své preference. Znamená to se i postavit za důležitá rozhodnutí, inspirovat a vysvětlovat. Tomio Okamura naplňuje beze zbytku představu obchodníka se strachem. Ze strachu žije a strach v lidech i záměrně posiluje. Nic jiného v podstatě už nenabízí.

Miloš Zeman, který prý v minulosti býval sociálním demokratem, nechal v nejvyhrocenější fázi prezidentské kampaně oblepit republiku billboardy s heslem „Stop imigrantům“ a dobrovolně řečnil na jednom pódiu s člověkem, který později přijel s Hummerem na Staroměstské náměstí převlečený za islamistu a začal do vzduchu střílet slepými náboji.

Lidovky.cz: A Andrej Babiš?
Andrej Babiš je v tomto ohledu problematičtější, ale i on jde na ruku obavám voličů a stylizuje se do role nového ochránce pevnosti Evropa, místo aby projevil alespoň symbolickou formou solidaritu s lidmi, jež postihly běsy občanské války.

Lidovky.cz: Není přesto paralela s nacistickou historií, kterou zmiňujete v textu písně, příliš silná?
Chápu, že na někoho může působit provokativně. Já tím obrazem chtěl poukázat na jedno: když bude liberální společnost z vlastní pohodlnosti v důležitých momentech mlčet či ustupovat, pak by mohla přijít chvíle, kdy už nebude kam ustupovat. A k tomu ten obraz společnosti v hotelu Adlon, na sklonku Výmarské republiky, myslím odpovídá dobře. Naše země nečelí žádné radikální migrační vlně. Šlo pouze o symbolickou pomoc a ta myšlenka byla už na svém počátku automaticky odmítnuta, protože šlo o lidi či děti z převážně islámské země. To je prostě fakt a něco to o nás vypovídá.

Lidovky.cz: V textu v této souvislosti uvádíte, že gesto odmítnutí zrcadlí Babišovy hodnoty. Co to je dle vás za hodnoty?
Vím, že jde hlavně o marketing, ale vezměme za svůj slogan Andreje Babiše „řídit stát jako firmu“. To zní sice přitažlivě a srozumitelně, ale v téhle perspektivě není místo pro nějaký smysluplný koncept lidských práv a solidaritu. Andrej Babiš je schopný technolog moci. Přál bych mu, aby sebral více odvahy dělat i státnická rozhodnutí.

Lidovky.cz: Mimo jiné se také pozastavujete nad otázkou, kdo v současnosti vykonává prezidentskou funkci. Rozporujete pozici Miloše Zemana?
Miloš Zeman je v žalostném stavu. To vidí všichni, co si nechtějí, nebo neumí lhát do kapsy. Byl jsem první, kdo lidi kolem sebe krotil, když ho shazovali za jeho vzhled či zdravotní stav. Ale bylo nezodpovědné znovu kandidovat. Teď to dává jen prostor pro větší realizaci lidí kolem něj. Těch, co z jeho funkce nějakým způsobem žijí a co si samozřejmě moc přáli aby byl podruhé zvolen.

Text songu Obchodníci se strachem od Lipa

Padesát dětí, jedno políčko z dlouhýho filmu
A jejich přijetí by mohlo ohrozit tvou firmu

Tvou hlavní firmu, který říkáš ještě občas stát
Ta myšlenka je zvrhlá, přestávám se tomu smát

To gesto odmítnutí zrcadlí tvý hodnoty
Možná ti davy tleskaj, nepřidám se do fronty

Marketing máš pestrej, svý role umíš dobře hrát
Ani s milionem hlasů v zádech nejsi demokrat

Kdyby vítr vanul jinak, tisknul bys ty děti k hrudi
Trendem pevná ruka lídra, sbírat za ty bludy body

Nemusím být mesiáš, nemusím být ani Kovy
Abych dětem řekl kampak asi vedou tyhle schody

Cítím stud a vztek, co nejde nacpat jen do jedný sloky
Dolů to jde rychle, zpět se dostat trvá roky

A když už tak horlivě chceš pomáhat lidem tam venku
Přibal Ovčáčka s Okamurou ke kontingentu

---
Spí v hotelu Adlon, ke kafi zlatý lžičky
Společnost se baví, číšník zapaluje svíčky
Za pár let některý z nich čekají v bídě na transport
Dějiny se vrací, i tohle jednou začalo

Spí v hotelu Adlon, ke kafi zlatý lžičky
Společnost se baví, číšník zapaluje svíčky
Nikdy by je nenapadlo, co se může stát
Když daj šanci demagogům, co umí tak lhát
---

Je otázka, kdo teď vykonává prezidentskou funkci
Teda jestli funkce neznamená dostat další punkci

Mohls dostát role státníka, být druhý Masaryk
Místo toho sledujem, jak kde dnu padá Titanik

Z tvýho odkazu zbyde, žes dal fašounům první slovo
S Babišem jednou zmizíte, co ale přijde potom?

To jsou úvahy, který mě trápí...
Blíží se stíny, co dřív byly v dáli...

V lidech postižených válkou vidíme hned teroristy
Za strach nakoupil jsi hlasy pro sebe a svoje krysy

Tak moc se rvete za silný národní státy
Až byste je obehnali ostnatými dráty

Moc dobře víte, že v lidech vězí úzkost a obavy
Proč byste je mírnili, plynou z nich prachy do strany

Sedí na vás označení obchodníci se strachem
Vaše preference rostou s každým dalším poplachem

---
Spí v hotelu Adlon, ke kafi zlatý lžičky
Společnost se baví, číšník zapaluje svíčky
Za pár let některý z nich čekají v bídě na transport
Dějiny se vrací, i tohle jednou začalo

Spí v hotelu Adlon, ke kafi zlatý lžičky
Společnost se baví, číšník zapaluje svíčky
Nikdy by je nenapadlo, co se může stát
Když daj šanci demagogům, co umí tak lhát
---

Desítky let bez války v Evropě nám už nestačí
To populisti budou zas o nějaký hlas pak bohatší

Zvedni svoji hlavu, vidíš, to jsou oči lháře
Nebyli si jistý, vymysleli sluníčkáře

Pojďme k otázce, co vlastně definuje člověka?
Hranice a krev, či jak se v těžký chvíli zachoval?

Já svou odpověď už dávno našel, ale víš ji ty?
Když z nenávistných fake-news živíš svoje vlastní pocity

---
Spí v hotelu Adlon, ke kafi zlatý lžičky
Společnost se baví, číšník zapaluje svíčky
Za pár let některý z nich čekají v bídě na transport
Dějiny se vrací, i tohle jednou začalo

Spí v hotelu Adlon, ke kafi zlatý lžičky
Společnost se baví, číšník zapaluje svíčky
Nikdy by je nenapadlo, co se může stát
Když daj šanci demagogům, co umí tak lhát

Nikdy by je nenapadlo, co se může stát
Když daj šanci demagogům, co umí tak lhát

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...