Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Babiš se Zemanem řešili nákup bojových vozidel či získání léků pro chlapce se spinální svalovou atrofií

Česko

  19:27aktualizováno  21:12
Lány - Armáda potřebuje obnovu vybavení a ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) bude muset najít možnosti financování nákupu nových bojových vozidel pěchoty (BVP). Novinářům to v úterý řekl premiér Andrej Babiš (ANO), který o záležitosti jednal v Lánech na pravidelné schůzce s prezidentem Milošem Zemanem.

Jednání premiéra Babiše s prezidentem Zemanem v Lánech. foto: Reprofoto/Twitter: Jiří Ovčáček

Obrana chce BVP koupit za 50 miliard korun, Babiš to označil za obrovskou sumu. „Já si myslím, že kdyby pan ministr Metnar našel možnost financování dodávky těchto vozidel, tak si to naše armáda zaslouží. Samozřejmě je to obrovská suma, ale já myslím, že armáda potřebuje už konečně obnovu,“ řekl Babiš.

Premiér Andrej Babiš se sešel s prezidentem Milošem Zemanem na pravidelném...
Vojenská ostraha prezidentského sídla v Lánech.

V minulosti Babiš několikrát připustil, že by zakázka na nákup BVP mohla být odložena kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru. Obrana plánuje nákup 210 nových pásových BVP, která nahradí desítky let staré stroje. Vítěz tendru měl být znám do letošního léta. Armáda vozidla potřebuje pro splnění závazku v Severoatlantické alianci, podle kterého má do roku 2026 mít k dispozici těžkou brigádu. Jejím základem by měla být právě pořizovaná vozidla.

Zeman uvítal návrh na snížení podpory solárním elektrárnám

Babiš se Zemanem jednal také o aktuálních rozhodnutích vlády v energetice. Prezident podle něj uvítal rozhodnutí kabinetu snížit podporu pro solární elektrárny, o kterém bude muset ještě jednat Sněmovna. Premiér Zemana informoval také o nejnovějších krocích při plánu na stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany.

Podle premiéra Zeman přišel na jednání i s tématem nákupu amerického léku pro tři malé chlapce, kteří trpí spinální svalovou atrofií. Na pořízení léku, který stojí zhruba 50 milionů korun, se uspořádaly veřejné sbírky, nákup ale zkomplikovala nutnost odvést z ceny léku ještě DPH. Podle Babiše ministerstvo financí v úterý dojednalo se zdravotními pojišťovnami, že lék uhradí pojišťovny. Odpuštění DPH podle ministerstva nebylo možné.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!