12. května 2017 20:43, aktualizováno  21:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš: Jednání o obsazení čela ministerstva financí budou pokračovat příští týden

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 21Diskuse
Andrej Babiš na tiskové konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš na tiskové konferenci. | foto: ČTK

PRAHA Jednání o obsazení čela ministerstva financí budou pokračovat příští týden. Sdělili to premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i vicepremiér Babiš (ANO). Podle dostupných informací se setkali ve Strakově akademii v pátek večer, schůzka trvala zhruba třicet minut. ANO nominovalo na ministryni financí dosavadní náměstkyni Alenu Schillerovou a na vicepremiéra ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). Z ČSSD zazněly k nominaci výhrady.

Babiš na dotaz, jak premiér přijal jeho návrh a zda se domluvili na Schillerové, v SMS zprávě pouze odpověděl: „Budeme pokračovat příští týden“. První příležitost budou mít v pondělí ráno na pravidelném předsednictvu vlády před jednáním kabinetu.

„Jednali jsme v pátek večer o personálním řešení na ministerstvu financí po odchodu současného ministra. Jednání budou pokračovat příští týden,“ potvrdil v SMS zprávě premiér.

Návrh na případnou Babišovu nástupkyni Schillerovou a povýšení Brabce do funkce vicepremiéra odeslalo ANO premiérovi ve čtvrtek. Sobotka v pátek řekl, že chce s Babišem o návrhu diskutovat, komentovat ho zatím nechtěl. Někteří sociální demokraté mají ale k nominaci výhrady, kritizuje ji i pravicová opozice. Lidovci právo hnutí ANO navrhnout nového ministra financí respektují.

Sobotka v pátek řekl, že se chce se Schillerovou sejít. Příští týden by se měla vládní krizí znovu zabývat koaliční rada.

Sobotka opakovaně uvádí jako důvody pro odvolání Babiše podezření, že se ministr v minulosti vyhýbal placení daní a že ovlivňoval média, která vlastnil. Babiš se proti obviněním ostře ohradil a v pátek znovu odmítl, že rezignuje na funkci ministra financí, připouští ale, že bude odvolán.

ČTK
  • 21Diskuse

Najdete na Lidovky.cz