20. srpna 2019 13:39, aktualizováno  14:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš: Jméno kandidáta na ministra kultury chci od ČSSD do pátku. Hamáček si myslí, že to bude dříve

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš. | foto: David Peltán, MAFRA

PRAHA Premiér Andrej Babiš (ANO) předpokládá, že mu sociální demokracie do pátku sdělí jméno nového kandidáta na ministra kultury. Místopředseda ČSSD Michal Šmarda se nominace v pondělí vzdal. Předseda sociální demokracie Jan Hamáček chce oznámit jméno nového kandidáta dříve, než v pátek zasedne předsednictvo sociální demokracie.

Hamáček neočekává, že by se opakovaly problémy, které provázely nominaci Michala Šmardy. Místopředseda strany Šmarda se v pondělí nominace po téměř třech měsících vzdal kvůli výtkám prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše (ANO).  „Nepředpokládám, že by se opakovala ta anabáze, kterou jsme si prošli. Jsem přesvědčen, že jakmile to jméno padne, tak ten proces bude velmi rychlý a bez problémů,“ míní.

Šéf sociální demokracie neplánuje, že by nové jméno oznámil až v pátek. „Já bych byl raději, kdyby to bylo dříve. Mojí ambicí je, aby to bylo co nejrychleji,“ uvedl. Nechtěl komentovat dohady médií, kdo by se kandidátem mohl stát. „Nebudu se k těm spekulacím připojovat,“ uvedl. Neupřesnil ani to, zda hledá mezi členy ČSSD, nebo by mohl novým kandidátem být nestraník.

Andrej Babiš na jednání ČSSD v Lidovém domě.
Premiér Andrej Babiš na cestě z jednání ČSSD o odchodu z vlády.

Místopředseda ČSSD Michal Šmarda o svém rozhodnutí vzdát se nominace na ministra informoval Hamáčka v pondělí večer. Rozhodnutí předsedu strany překvapilo, na twitteru ale uvedl, že Šmardovo rozhodnutí respektuje a lidsky chápe, ačkoli ho mrzí.

Šmardovo rozhodnutí postavilo ČSSD do nové situace, kterou musí nyní vyřešit, dodal Hamáček. „Je logické, že to nějakou dobu trvat bude,“ uvedl. ČSSD Šmardu navrhla koncem května, Zeman ho odmítl minulý týden.

Jméno kandidáta zatím není známo

„Pan Hamáček mi neřekl, koho navrhnou. On to musí projednat na grémiu nebo nějakém stranickém orgánu,“ řekl premiér Babiš.

V pátek odpoledne bude jednat předsednictvo ČSSD. Babiš předpokládá, že se pak dozví nové jméno. „Potřebujeme mít tuto záležitost co nejdřív uzavřenou,“ dodal. „Počkám na nominaci sociální demokracie. Nechci komentovat jména, to je jejich záležitost a je potřeba tentokrát všechno nějak lépe zkomunikovat,“ doplnil premiér.

Úterní Babišova schůzka v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem se podle premiéra netýká jen situace na ministerstvu kultury. „My máme pravidelně každý měsíc schůzku, na které probíráme veškerou problematiku a politiku. Hlavně ho chci informovat o vývoji rozpočtu, ale samozřejmě toto je nová situace a doufejme, že se to podaří do pátku uzavřít, protože už nemůžeme nadále řešit tuhle záležitost,“ řekl Babiš.

Předseda vlády uvedl, že s ním Hamáček nemluvil o možnosti, že by mohli sociální demokraté opustit menšinový kabinet. „Nikdy jsme o tom nemluvili, nikdy to nebylo na stole,“ konstatoval Babiš.

Michal Šmarda

Michal Šmarda

Spor o výměnu ministra trvá už čtvrt roku. Zeman v polovině prázdnin po dvou měsících od doručení návrhu odvolal Antonína Staňka (ČSSD), ohledně jeho nástupce se ale slíbil vyjádřit až v polovině srpna. Minulou středu pak uvedl, že Šmarda je odborně nekompetentní, protože se nikdy nezabýval problematikou české kultury. ČSSD požádal o navržení jiného kandidáta. V závěru minulého týdne Šmardu odmítl i Babiš, mimo jiné kvůli jeho výrokům z poslední doby.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!