14. září 2015 11:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš ke mně má důvěru, ví o všech mých smlouvách, říká na nahrávce Kleslová

Radmila Kleslová, členka vyjednávacího týmu ANO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radmila Kleslová, členka vyjednávacího týmu ANO. | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš údajně věděl o všech smlouvách, které s podniky uzavřela místopředsedkyně ANO Radmila Kleslová, včetně stotisícové dohody se společností ČEZ. Na nahrávce červnového telefonického rozhovoru s Lukášem Wagenknechtem to říká sama Kleslová.

Kleslová Wagenknechtovi, který dříve působil jako Babišův náměstek na ministerstvu financí a stále sedí v dozorčí tadě ČEZ, zavolala poté, co se na veřejnost dostala informace, že za poradenské služby dostává od státem ovládané firmy měsíční gáži sto tisíc korun.

Kleslová na nahrávce telefonního hovoru Wagenknechtovi vytýká, že údaje o kontraktu vypluly na veřejnost. Starostka Prahy 10 podezřívá zejména člena dozorčí rady ČEZu Jiřího Tyce. “A jestli si pan Tyc myslí, že šéf neví, jakou mám smlouvu na ČEZu, tak se pochopitelně mýlí. Šéf ví o všech mých smlouvách, které mám. Všude. Jo, takže nepotřebuje on, aby mu pan Tyc zjišťoval nějaký moje vztahy někde ve společnostech,” cituje Kleslovou server Neovliní.cz, který má nahrávku k dispozici

Babišova opora ve straně

Babiš, jehož ministerstvi ČEZ řídí, v prohlášeních uváděl, že o smlouvách Kleslové nic neví. Po prvním zveřejnění odkazoval na šéfa společnosti Daniela Beneše. Na konci srpna ale vůči Kleslové přitvrdil a požadoval okamžité ukončení kontraktu.

Kleslová, před přestupem do ANO dlouholetá politička pražské ČSSD patří k hlavním Babišovým oporám ve straně. Nedávno Babiš musel řešit spor mezií Kleslovou a pražskou organizací ANO, jež vede, a primátorkou Adrianou Krnáčovou. Neshody se mu podařilo utlumit, obě strany nyní dodržují „příměří“.

Kleslová, kterou také pronásleduje podezření, že za minulého režimu spolupracovala s StB (což ona popírá), se na nahrávce hovoru s Wagenknechtem chlubí Babišovou podporou. “Protože za patnáct let má ke mně šéf takovou důvěru, že ví, že to, co mu řeknu, tak je. Takže nepotřebuje, aby mu to někdo zjišťoval,” cituje Kleslovou web Neovlivní.cz.

Wagenknech si telefonát nahrál ze strachu. Prý se jednalo už o druhý hovor, ve kterém na něj Kleslová tlačila. “Normálně takové věci nedělám, ale dostal jsem prostě strach,” řekl Wagenknecht.

golKateřina Golasovská

Najdete na Lidovky.cz