1. března 2018 19:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš: Kontrola v GIBS ukázala na možné porušení zákona o veřejných zakázkách

Premiér v demisi Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér v demisi Andrej Babiš. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek při sněmovních interpelacích uvedl, že odvolání Michala Murína z čela Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) nenavrhoval. Řeší, jak řekl, hospodaření inspekce, o němž má pochyby. Bezpečnostní rada se k věci sejde podle Babiše příští čtvrtek ráno. Ředitel GIBS Murín požádal o slyšení před sněmovním bezpečnostním výborem. Dál odmítá rezignaci a zůstává ve funkci, protože si není vědom pochybení.

„Žádné odvolání jsem nenavrhoval,“ prohlásil Babiš, když odpovídal na dotaz předsedy Pirátů Ivana Bartoše. O Murínovi řekl, že jde o jeho podřízeného a GIBS zřejmě nehospodaří dobře. Prověrka podle Babiše ukázala na možné porušení zákona o zadávání veřejných zakázek, proto požádal ministryni financí Alenu Schillerovou, aby na inspekci poslala kontrolu.

Murín podle premiéra podvedl vládu, když údajně část peněz schválených na nové příslušníky loni použil na odměny. S odvoláním na dokumenty olomouckého vrchního státního zastupitelství Babiš zopakoval, že má pochyby o Murínově morální a profesní integritě. Poukazoval na to, že byl podle médií vyslýchán v kauze Beretta, která se týká úniků informací z vyšetřování.

Dokumenty zastupitelství se podle Babiše týkaly možného kárného řízení s Murínem. Loni v dubnu je dostal podle premiéra tehdejší ministerský předseda Bohuslav Sobotka (ČSSD), jeho podřízení sepsali referátník a navrhli mu zahájení kárného řízení o kázeňském přestupku. Referátník ale podle Babiše zmizel. „Proto jsem i svolal Bezpečnostní radu státu,“ řekl.

Babiš opět popřel spekulace, že má záležitost cokoli společného s případem Čapí hnízdo, v němž je spolu s prvním místopředsedou ANO Jaroslavem Faltýnkem stíhán pro podezření z dotačního podvodu.

01.března 2018 v 15:03, příspěvek archivován: 01.března 2018 v 19:35

Premiér přiznal, že finanční kontrolu v GIBS nařídil ministryni on sám. 1. Ministra může úkolovat jen vláda svým usnesením. Premiér ne. 2. Finanční kontrola má být nestranná a nefungovat na politickou objednávku. V tomto případě byla zneužita pro nátlak na ředitele GIBS.

Prověrka ministerstva financí byla podle předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska zneužita k nátlaku na Murína. „Finanční kontrola má být nestranná a nefungovat na politickou objednávku. Premiér přiznal, že finanční kontrolu v GIBS nařídil ministryni on sám. Ministra může úkolovat jen vláda svým usnesením, premiér ne,“ uvedl na twitteru.

„I kdyby jen desetina z toho (v čem kritizujete GIBS - pozn. red.) byla pravdou, tak stín pochybnosti, že to činíte, abyste ochránil sebe jako trestně stíhaného člověka a své blízké, kteří jsou také trestně obviněni, tu vždycky bude,“ uvedla Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Vládu pak vyzvala, aby bez důvěry nečinila zásadní personální změny.

V následujícím vystoupení Babiš opáčil: „Strašná škoda, že jste se (TOP 09 – pozn. red.) dostali do sněmovny.“ Odmítl, že by se ocitl ve střetu zájmů v souvislosti s vyšetřování v kauze Čapí hnízdo. Upozornil, že fungování generální inspekce kritizovala i nevládní organizace Liga lidských práv. Z jeho slov dále vyplynulo, že personální změny budou pokračovat.

Čistky jsou možným posilováním pozice ANO, spekuluje Bartoš

Bartoš uvedl, že Babišovy kroky ohledně Murína nelze nazvat jinak, než že jde o „další účelový pokus výměny vedoucích pracovníků ve státních institucích doprovázený politickým i mediálním tlakem, a to za velmi vágních až neurčitých odůvodnění“. Bartoš zaspekuloval, zda tyto „personální čistky nejsou pouhým účelovým posilováním pozice“ hnutí ANO.

Předseda Pirátů po Babišovi mimo jiné chtěl, aby objasnil důvody Murínova plánovaného odchodu a aby rozptýlil domněnky, že odvolání souvisí s Faltýnkovými výroky na adresu vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo Pavla Nevtípila, že ho „dostane ‚do tepláků‘“.

Bartoš chtěl také vědět, zda po případném Murínově odchodu Babiš hodlá navrhovat do čela GIBS nynějšího náměstka Milana Špačka, který je podle předsedy Pirátů hnutí ANO nakloněn. Babiš to označil za nesmysl.

Inspekce uvedla, že Babiš v únoru Murína dvakrát vyzval, aby se vzdal funkce. Murín rezignovat nehodlá. Na dotazy Heleny Langšádlové (TOP 09) Babiš zdůraznil, že nikomu nevyhrožoval. Při interpelacích taky řekl, že do pravomocí GIBS nezasahuje. Babiš chce záležitost vysvětlovat poslancům z bezpečnostního výboru. Ve čtvrtek uvedl, že schůze by měla být podle jeho názoru uzavřená.

Příští pátek se kvůli personálním změnám, které provádí Babišova vláda, sejde mimořádně Sněmovna. Schůzi vyvolala opozice. Babiš ve čtvrtek prohlásil, že se na tuto schůzi těší, protože podle jeho slov to připomene občanům, jak vládla ODS. Bezpečnostní inspekci označil za produkt někdejšího ministra spravedlnosti ODS Ivana Langera.

ČTK, Martin Shabu
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...