Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Vymýtili jsme korupci z nejvyšších pater politiky, tvrdí Babiš. Zaujaté a neobjektivní, říká o hodnocení TI

Andrej Babiš promluvil na tiskové konferenci k prvnímu jednání stínové vlády hnutí ANO (20. ledna 2022) foto: Michal TurekMAFRA

Předchozí vláda vymýtila korupci z nejvyšších pater politiky, pokud se někde dnes mluví o korupci v politice, je to ve spojení se samosprávou. Bývalý premiér Andrej Babiš tak reagoval na to, že Česko v žebříčku organizace Transparency International (TI), která hodnotí korupci ve 180 zemích a oblastech, loni zůstalo na 49. příčce.
  12:19

Předseda poslanců Pirátů Jakub Michálek ve Sněmovně řekl, že za dobu, kdy hnutí ANO vedlo resort spravedlnosti, se ČR v žebříčku propadla o mnoho příček.

Česko a Slovensko nadále v indexu vnímání korupce (CPI) zaostávají za průměrem oblasti západní Evropy a Evropské unie, i tak ale dosáhly lepšího výsledku než dvě třetiny sledovaných zemí. Česká pobočka TI v dokumentu uvedla, že Česku chybí klíčové zákony na ochranu oznamovatelů, o lobbingu či o státní službě.

Zemi také chybí vize, koncepce a politická vůle tyto klíčové oblasti řešit. TI konstatovala, že za Babišovy vlády se nepodařilo zlepšit takřka nic a že ani nová vláda Petra Fialy v tomto ohledu zatím výraznou ambici neprokazuje.

„Za naší vlády ani jeden ministr neměl žádný korupční problém. Všechno jsme to z nejvyšších pater politiky vymýtili, a pokud se někde dnes mluví a píše o korupci v politice, je to ve spojení se samosprávou. A to je oproti minulosti velká změna,“ uvedl Babiš. Organizace to podle něj nereflektuje, stejně jako to, že menšinová vláda ANO a ČSSD připravila protikorupční zákony, které ve Sněmovně nenašly širokou podporu. „Opozice je jednoduše nechtěla,“ dodal Babiš.

„Sleduji dlouhodobě hodnocení od Transparency International a Česká republika se za dobu, kdy hnutí ANO mělo ministerstvo spravedlnosti, čili za posledních osm let, propadla o mnoho příček. Považuji to za zásadní problém,“ řekl Michálek. Za ANO vedli od roku 2014 resort Helena Válková, Robert Pelikán, krátce Taťána Malá, dále Jan Kněžínek a Marie Benešová.

Souhlasíte s expremiérem Babišem, že se jeho vládě podařilo vymýtit korupci z nejvyšších pater politiky?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00úterý 1. února 2022. Anketa je uzavřena.

Ne3393
Ano638

Programové prohlášení nové vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN podle Michálka obsahuje řadu návrhů, které mají situaci řešit. Týká se to novely zákona o státním zastupitelství, návrhů na veřejnou evidenci dotací či novely zákona o střetu zájmů či zákona o ochraně oznamovatelů korupce, uvedl. „Uděláme maximum pro to, aby tyto návrhy byly co nejdříve schváleny v Poslanecké sněmovně i na vládě,“ dodal Michálek.

Babiš se nemusel TI omlouvat za slova o korupci: 

Hodnocení TI Babiš vnímá jako zaujaté a velmi neobjektivní. Předchozí vládu podle něj organizace hodnotí kriticky i proto, že ji bývalý ministerský předseda v minulosti opakovaně označil za zkorumpovanou a pochybnou. Dnes to zdůvodnil tím, že se „někteří její zaměstnanci nechali platit politiky ČSSD“.

Spor TI a Babiše řeší i soud. Organizace se dlouhodobě věnuje tématu Babišova střetu zájmů. Poukazuje na dotační kauzu Čapí hnízdo nebo na majetkové vazby k holdingu Agrofert. V žalobě na ochranu osobnosti uvedla, že ji Babiš záměrně poškozuje svými lživými výroky. Požaduje nejen omluvu, ale i to, aby se bývalý premiér napříště obdobných výroků zdržel. Středočeský krajský soud však loni v červenci žalobu už podruhé zamítl. Organizace se odvolala, spor tak bude řešit ještě pražský vrchní soud.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat