130 let

Babiš koupil největšího rivala

Česko

Fúze agrogigantů – Jednička českého potravinářství převzala dvojku trhu

Miliardář Andrej Babiš má důvod oslavovat. Jeho společnost Agrofert získala největší českou drůbežářskou firmu Agropol. Výrazně tak posílí pozici na zemědělském a potravinářském trhu.

PRAHA Včera ráno se šéf Agropolu a vládce českého drůbežářství Jiří Malúš rozloučil se svými spolupracovníky a odešel ze své firmy s tím, že už se nevrátí. Jeho Agropol právě po dlouholetém konkurenčním boji a mnohaměsíčním vyjednávání koupil konkurenční Agrofert Holding, který vlastní Andrej Babiš.

Babišův Agrofert, který ovládá přímo či nepřímo přes dvě stovky podniků, tak získal skupinu, jež utržila ročně čtrnáct miliard korun. Agropol je například vlastníkem značky Vodňanské kuře a nejvýznamnějším producentem drůbežího masa v Česku. V podnicích drůbežářské divize Agropolu přijde o hlavu 240 tisíc kuřat denně, což je ročně 90 tisíc tun zpracovaného kuřecího masa.

Společnost podle svých webových stránek disponuje i ohromnými skladovacími kapacitami přes 1,2 milionu tun obilí a dalších plodin. Pracuje v ní přes tři tisíce zaměstnanců. O prodeji Agropolu už vyjednával jeho majitel Jiří Malúš delší dobu, zájem měla podle webu Motejlek. com i finanční skupina Penta, která nabídla necelé dvě miliardy korun. Agrofert částku, za niž svého konkurenta koupil, nezveřejnil, byla ale zřejmě vyšší, než nabídka Penty.

Fúzi obou společností schválil včera Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a již dříve i slovenský antimonopolní úřad. Protože je podle něj spojením obou firem dotčeno devět zemědělských trhů, například s výkupem obilovin či s krmnými směsmi, nařídil v pěti českých krajích prodat sedm společností z portfolia Agrofertu i Agropolu konkurenci. „Fúzi jsme nebyli ochotni schválit bez odprodeje části nově nabytého majetku,“ řekl šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina.

„Podotýkám, že podmínky, které dáváme v této fúzi, jsou zcela jistě nejtvrdší, které jsme kdy při jakékoliv fúzi dali,“ dodal. „Rozhodnutí ÚOHS jsme akceptovali, ale vnitřně s ním nesouhlasíme,“ řekl LN šéf Agrofertu Andrej Babiš. Podle prezidenta Potravinářské komory vznikne spojením silný subjekt, to ale není zásadní problém pro trh. „Musíme počítat s tím, že na evropském trhu se dlouhodobě udrží jen silní hráči. Navíc v jednotlivých segmentech činnosti, mlékárenství, zpracování masa i pekárenství, nedosahuje Agrofert monopolního či dominantního postavení,“ uvedl Toman.

„O Agropol měla zájem i německá investiční skupina Bay Wa. Pokud mám volit mezi ní a Agrofertem, volím český kapitál,“ uvedl Jan Veleba, prezident Agrární komory. Fúzi hodnotí kladně i agrární analytik Petr Havel. „To, že Agrofert považuje za relevantní trh celou EU, a nejen Českou republiku, je správný názor. Musíme se naučit, že se pohybujeme ve společném evropském prostoru. V rámci českého trhu vypadá tato fúze jako obrovská, v evropském rozměru ale už tak zásadní není,“ míní Havel. Podle něj Andrej Babiš vytváří kapitálově významnou protiváhu nadnárodním obchodním řetězcům. „Ty si na takto velký subjekt nebudou moci tolik dovolovat, protože jde o jejich významného dodavatele,“ dodal Havel.

Po akvizici se změnilo okamžitě i řízení Agropolu. Z firmy zcela odešel dosavadní majitel a předseda dozorčí rady, podnikatel Jiří Malúš. Předsedou představenstva se stal současný ředitel pro strategii Agrofertu Josef Mráz, který má za úkol postupně společnost začlenit do holdingu Agrofert. To podle Babiše bude trvat „spíše roky než měsíce“.

Členy představenstva jsou nově Jan Stoklasa a Leoš Chalupa, který naposledy působil ve funkci generálního ředitele společnosti Agropol Group.

***

Podle odborníků Agrofert vytváří kapitálově významnou protiváhu nadnárodním obchodním řetězcům

Agrofert vybudoval druhý nejbohatší muž v Česku Agrofert vznikl v roce 1993 a zaměřil se na obchod s hnojivy. Se skoro stočtyřicetimiliardovým obratem (odhad roku 2008) patří dnes k největším firmám v Česku. Jeho majitel Andrej Babiš je s odhadovaným majetkem mezi 50 a 60 miliardami korun druhým nejbohatším člověkem v Česku (podle časopisu Týden). Firma ovládá plně či částečně přes 170 podniků v ČR, na Slovensku, v Německu i dalších zemích. Z chemických společností patří do Babišova impéria například Lovochemie či Synthesia, v zemědělství Agroservis Tachov, GA Granchem a podniky ZZN. Firma ovládá potravinářské podniky Olma, Kostelecké uzeniny, Maso Planá a pekárny Penam a také firmy Agrotec a Agri CS. V roce 2007 pracovalo ve společnostech ovládaných Agrofertem asi 22 tisíc lidí.

Agropol Jiřího Malúše ovládl drůbežárny Agropol byl založen v roce 1997. Postupně nakupoval podniky ZZN (Zemědělské zásobování a nákup) a v roce 2000 získal většinu ve společnosti Jihočeská drůbež. Celá skupina měla předloni obrat 14,1 miliardy korun, výsledky za loňský rok ještě nezveřejnila. Majetek jejího vlastníka Jiřího Malúše odhadl časopis Týden na tři miliardy korun. Firma je největším zpracovatelem drůbeže v ČR. Vyrábí krmné směsi pro zvířata, řepkový olej, vlastní značku Vodaňanské kuře. Spravuje obilní sila a obchoduje s obilovinami. Holding tvoří obchodní divize (firmy Agropol Trading a Agropol Chem), divize zpracování drůbeže (například společnosti Agropol Food, Jihočeská drůbež, JD Mirovice a další) a divize agrocenter (Agrona, Primagra, Proagro a další podniky).

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás