Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Babiš obhájil post šéfa hnutí ANO. Jsem urputné hovado, společně to můžeme vybojovat, řekl

Česko

  10:23aktualizováno  15:41
PRAHA - Andrej Babiš povede hnutí ANO do voleb jako předseda. Z 206 odevzdaných platných lístků získal ve volbě na sněmu strany 195 hlasů. „Jsem rád. Na volby se těším, povedu vás,“ prohlásil Babiš.

„Jsem rád. Na volby se těším, povedu vás,“ prohlásil Babiš. foto:  Petr Topič, MAFRA

Babiš byl jediný kandidát na post šéfa hnutí. V kandidátském, místy odlehčeném vystoupení se označil za soutěživého, náročného, divného a také za „urputné hovado“. „Jsem přesvědčen, že můžeme oslovit všechny občany naší země,“ prohlásil Babiš, podle něhož je ANO stále „chybou v systému“ v porovnání s ostatními stranami. „Není možné, aby nás řídili lidi, co v normálním životě nic nedokázali,“ uvedl také v opakované narážce na dlouhodobé profesionální politiky.

Pro Babiše je důležité, aby hnutí po volbách dokázalo znovu vstoupit do vlády. „Musíme se spojit, musíme bojovat společně. A já jsem přesvědčen, že to můžeme vybojovat,“ prohlásil. „Je důležité, aby se neztratila kontinuita, abychom neskončili v opozici a aby se nevrátil ten starý systém,“ řekl s tím, že udělá všechno proto, aby ANO volby vyhrálo.

Babiš si také postěžoval na to, že dopad jeho politické dráhy je negativní na jeho ostatní aktivity. Prohlásil, že je neustále napadán a čelí mediálním kampaním. On sám i jeho rodina kvůli tomu jsou pod velkým tlakem. „Ale já to vydržím. Jsem urputné hovado,“ řekl s tím, že má takzvaný horolezecký gen, který znamená urputnost.

Už ráno v úvodním projevu útočil na ostatní politické strany. Podle něj nevědí nic o problémech ostatních lidí a jen se snaží udržet moc a peníze. Obvinil je také, že se spojují proti jeho hnutí. Kritizoval i některé zástupce ANO, že dostatečně nepracují, nikoho však nejmenoval.

Navrhl ale, aby současní politici včetně lídrů jiných stran kandidovali do sněmovny ze zadních pozic. Sám chce kandidovat z posledního místa ve středních Čechách. Se stranickými kolegy to zatím nekonzultoval.

„Bylo by velice zajímavé, kdyby pan (předseda ČSSD Bohuslav) Sobotka a pan (předseda TOP 09 Miroslav) Kalousek kandidovali z posledního místa jako já. To by byla výzva,“ řekl Babiš později novinářům.

Vybídl i další politiky ANO, aby kandidovali ze zadních míst a spoléhali se na preferenční hlasy. „Potřebujeme lídry a lídři se nebojí,“ řekl. Na předních místech by rád viděl starosty nebo významné osobnosti z krajů, které se zatím do politiky nezapojovaly. Uvedl ale, že do podoby kandidátek zasahovat nebude.

KAMBERSKÝ: ČSSD nehájí pracující. Ve skutečnosti nahrává Kellnerovi, Babišovi a Bakalovi

Většina nynějších politiků má podle Babiše strach z toho, že by museli Parlament opustit a žít běžným životem. „Copak mohou politici, co sedí ve Sněmovně 20 let, něco vědět o obyčejných lidech,“ dotázal se Babiš. Při předchozích volbách se do Sněmovny nedostal z předních míst kandidátky například exministr vnitra Ivan Langer, z nevolitelného místa se naopak prosadil dlouholetý poslanec Marek Benda (oba ODS).

Ostatní strany podle něj vzájemnou nevraživost jen předstírají. „Hrají si na levici a pravici, ale historicky mají stejný program - prachy a moc,“ řekl. Podle něj ostatní spojuje to, že se snaží uškodit ANO. „Okopávají nám kotníky, jen aby nás v očích voličů poškodili,“ řekl.

25.února 2017 v 12:14, příspěvek archivován: 25.února 2017 v 12:42

AB před novináři: "Kandidovat z posledního místa je demokratické. Ať to udělají i Sobotka s Kalouskem, byla by to výzva." https://t.co/Tgppf2gN27

Babiš ale kriticky vystoupil i vůči některým politikům ANO, kteří podle něj dostatečně nepracují. Vyzval proto, aby se ve sněmovních volbách zařadili na poslední místa kandidátek a spolehli se na to, že voliči jejich činnost ocení a dají jim preferenční hlasy, které by je do Sněmovny vynesly. „Potřebujeme lídry a lídři se nebojí,“ řekl. Sám chce kandidovat z posledního místa středočeské kandidátky ANO.

Babiš navrhl ústavní změny a varuje před „systémem kmotrolobbistů“

Andrej Babiš také navrhl snížení počtu poslanců a senátorů ze současných 281 na 101, což by podle něj „určitě stačilo“. Česko s ohledem na svou velikost nynější počet členů Parlamentu nepotřebuje. Menší počet zákonodárců by zajistil větší efektivitu, řekl Babiš v úvodním projevu.

„Jsem rád. Na volby se těším, povedu vás,“ prohlásil Babiš.
Volba předsedy hnutí ANO.

Babiš by stál také o omezení délky trvání mandátu poslance jen na dvě volební období podobně jako u prezidenta. Oba návrhy by vyžadovaly změnu ústavy. Po loňských senátních volbách, v nichž ANO ve volebním finále nezopakovalo úspěch z prvního kola, Babiš mluvil o zrušení Senátu i v souvislosti s nízkou volební účastí.

Česko by se mělo inspirovat v zahraničí a změnit politický systém

Andrej Babiš míní, že by se Česká republika měla při správě státu inspirovat v zahraničí. V ČR by chtěl německou parlamentní demokracii, většinový americký systém a přímou švýcarskou demokracii. Řekl to v rozhovoru pro Deník. Pozastavil se také nad tím, proč bývalý prezident Václav Havel nezavedl v Česku prezidentský systém.

"Mě baví většinový systém ve Spojených státech. Když nastoupil prezident Trump, hned šel do kanceláře a rozhodoval. Neměl koaliční jednání, komise, rady," uvedl Babiš. Ve Švýcarsku by se inspiroval funkčním systémem referend a v Německu efektivním jednacím řádem Spolkového sněmu.

Právě jednací řád Sněmovny by se podle Babiše měl změnit: "Nevidím důvod, proč by mě měli poslanci desetkrát zkoušet a grilovat kvůli Čapímu hnízdu, místo aby mě nechali pracovat," řekl. Změn by se dočkal i Senát. Pokud by k senátním volbám přišlo méně než 30 procent oprávněných voličů, pak by podle Babiše mělo místo senátora v takovém obvodu zaniknout. Snížil by také počet ministerstev a fondů.

Podobnou vizi rozvoje země měli prý mít už politici na začátku 90. let. "Mohli zavolat do Švýcarska, kde by jim stát založený na přímé demokracii udělali na klíč," řekl Deníku Babiš. Vzpomněl také na 14. století, kdy vládl Karel IV., který podle něj rozhodoval na počkání. "A kolik z toho postavil Karel IV.! Máme obrovské štěstí, že tu byl. Doufám, že i po mně něco zůstane. Po většině politiků ale jen kecy v kleci," dodal.

Nyní k tomu přidal i možnost zrušení některých ministerstev. Novinářům později řekl, že ve Švýcarsku mají pouze sedm resortů a že v ČR by se mohlo obnovit ministerstvo hospodářství, které by nahradilo ministerstva pro místní rozvoj a dopravy. Připomenul, že ODS kdysi prosazovala snížení počtu ministerstev na devět. Říjnové sněmovní volby podle Babiše budou „zásadním rozcestím pro naši zemi“, v nichž vyhraje buď ANO, nebo tradiční strany. Šéf ANO chce volby vyhrát tak, aby jeho hnutí mělo v budoucí vládě „zásadní vliv“. Varoval před přeceňováním výsledků voličských průzkumů, které dlouhodobě staví ANO do role jasného volebního vítěze.

Babiš se obává spojení ostatních stran proti ANO. Připomněl situaci v Královéhradeckém kraji, kde se po loňských krajských volbách ostatní strany proti vítěznému ANO spojily a odsunuly jej do opozice. Opakování takové situace na celostátní úrovni označil za reálnou hrozbu. „Tím by se ČR vrátila do starého korupčního systému kmotrů a lobbistů,“ prohlásil. ANO si podle Babiše dá záležet na tom, aby za něj kandidovali „slušní a poctiví lidé, kteří nejdou do politiky kvůli penězům“.

Ministr financí uvedl, že ANO nechce lidem slibovat nesplnitelné. „Netvrdíme, že už naše generace bude mít stejnou životní úroveň, jako známe z Německa nebo Rakouska. Uděláme ale všechno pro to, aby naše děti už něco takového mohly zažít,“ řekl. ČR by se podle Babiše měla vrátit na špičku Evropy. V parafrázi volebního sloganu amerického prezidenta Donalda Trumpa dodal: „Udělejme proto Českou republiku znovu skvělou.“ Babiš také uvedl, že jeho tým připravuje Vizi 2035 pro Českou republiku, kterou si lidé budou moci porovnat s obdobnými materiály dalších stran. Delegátům sněmu představil zatím obálku své vize se svým portrétem a podtitulem O čem sním, když náhodou spím.

Po Babišovi vystoupili na sněmu první místopředseda hnutí a předseda jeho poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek a pět ministrů za ANO. Představili plány i dosavadní výsledky dosažené v jednotlivých resortech, často se přitom vymezovali vůči ostatním koaličním stranám. „Nejsme pro sociokomunismus v režii sociální demokracie,“ řekl například Faltýnek. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová mimo jiné uvedla, že by se měl snížit počet krajů.

Babiš odmítá progresivní daň, navrhuje snížení

Babiš na sněmu také navrhl snížení daní z příjmů u lidí s výdělky do 113 000 korun měsíčně. U lidí s vyššími příjmy by chtěl daňovou sazbu zachovat. Prostor je podle něj i pro snížení sazeb daní DPH, odmítl naopak návrh ČSSD na vytvoření sektorové daně pro banky.

„Chceme dlouhodobě předvídatelné stabilní daňové prostředí. Nechceme navyšovat daně, některé chceme stabilizovat a některé snížit,“ řekl Babiš. Daň 15 procent ze superhrubé mzdy podle něj znamená, že lidé s příjmy do 113 000 korun měsíčně nyní odvádějí z hrubé mzdy 20,1 procenta. Na lidi s vyššími příjmy se vztahuje takzvaná solidární přirážka, takže výše jejich daně z hrubé mzdy je 23 procent.

Babiš prohlásil, že u lidí, na které se nyní vztahuje solidární přirážka, by chtěl daňovou sazbu zachovat. U ostatních navrhuje její snížení, neupřesnil však, kolik by daň měla činit. Odmítl přitom návrh ČSSD na zavedení progresivní daně, jejíž nejvyšší sazba by byla 32 procent a vztahovala by se na lidi s příjmy od 50 000 korun měsíčně.

25.února 2017 v 12:06, příspěvek archivován: 25.února 2017 v 12:39

Tak už i @AndrejBabis začíná blouznit o budoucnosti. :) https://t.co/j0J08vUOcB

„Vidíme prostor pro snížení sazby DPH,“ řekl Babiš s tím, že v minulosti činila snížená sazba daně z přidané hodnoty pět procent. Neuvedl však, zda by sazbu snížil na tuto úroveň nebo na nějakou jinou. Podle něj lze uvažovat i o snížení odvodů na sociální pojištění, naopak nechce zavádět speciální daně pro určitá hospodářská odvětví. ČSSD navrhla zavést bankovní daň, která by se určovala podle objemu aktiv dané banky.

Autor: