15. srpna 2017 11:20, aktualizováno  13:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podle policie Babiš dotační podvod v kauze Čapí hnízdo řídil

Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Podle policie Andrej Babiš koordinoval kroky osob spojených s kauzou Čapí hnízdo. Vyšetřovatelé jsou přesvědčení, že se lidé kolem farmy dopustili dotačního podvodu ve výši téměř 50 milionů korun. Podle policie se na trestné činnosti podílela Babišova dcera Adriana, současná manželka Monika i její bratr Martin Herodes.

Informace vyplývají ze žádosti o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, o kterém informoval deník Právo.

Babišovi blízcí se měli podle policie podílet na zakrytí jeho identity jako faktického šéfa firmy, která Čapí hnízdo vlastnila.

„Zcela vědomě a s dokonalou znalostí všech skutečností (Babiš) organizoval, řídil a koordinoval jednotlivé kroky dalších zúčastněných osob vedoucí k neoprávněnému získání dotace,“ citoval z policejní žádosti Český rozhlas.

Babiš informace odmítá. „Jde o naprosto nepravdivé a nehorázné tvrzení policie. Žádné osoby jsem ve vztahu k jakékoli trestné činnosti, natož v souvislosti s Čapím hnízdem, nikdy nenaváděl, neorganizoval, ani neřídil,“ reagoval pro iDNES.cz šéf hnutí ANO a bývalý ministr financí, který se podivil nad faktem, že se žádost dostala na veřejnost.

Jak už v sobotu informovaly LN, celkově se má počet vyšetřovaných lidí pohybovat kolem jedenácti. Podle zákulisních informací by ještě mělo dojít k obstavení majetku někoho z podezřelých ve výši až 50 milionů korun. Tedy sumy, kterou Čapí hnízdo obdrželo z Bruselu na výstavbu kongresového centra.

Babišův podpis pod ručením Agrofertu

Z širokého záběru prověřovaných lidí vyplývá indicie, že podle policie bylo získání unijní podpory od začátku podvodné, farma se vydělila z holdingu účelově, aby jako malá či střední firma na dotaci dosáhla. Vše se prý dělo s Babišovým vědomím. Klíčovým argumentem by v tom měl být jeho podpis pod ručením Agrofertu za úvěr, který si farma vzala u české pobočky banky HSBC. Babiš podezření od počátku odmítá, podle něj jde o načasovanou politickou antikampaň před volbami.

Policie v žádosti nepředkládá žádné důkazy, Babiše chce obvinit ze dvou trestných činů: z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. U obou je uvedena škoda velkého rozsahu, takže Babišovi a spol by tak hrozil trest v rozmezí 5-10 let za mřížemi.

O Babišově a Faltýnkově vydání rozhodne Poslanecká sněmovna na schůzi v září. V policejní žádosti se objevují i jména členů představenstva firmy ZNN Pelhřimov. Jmenovitě jsou to Zdeněk Kubiska, Jan Platil a Josef Nenadál.

Ti dle zprávy měli společnost vyvést z koncernu Agrofert Andreje Babiše a tím neoprávněně získat dotaci. Policie podezřívá i Luďka Kalivodu a Janu Mayerovou, která kandiduje za ANO na Vysočině.

Jádro podvodu má být podle policie v tom, že dotace určené malým a středním podnikatelům čerpal ve skutečnosti koncern Agrofert. Ten by za jiných podmínek na takové dotace nárok neměl. Škoda se měla v tomto případě vyšplhat těsně pod padesát milionů.

I v případě vydání Babiše a Faltýnka však může případný soud trvat roky. O vydání obou poslanců by se mělo rozhodnout na schůzi Sněmovna, která začíná 5. září.

mbMichal Bernáth, Lidovky.cz
J. Čížek 20:52 16.8.2017
J. Čížek 20:26 16.8.2017
J. Čížek 20:21 16.8.2017

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.