Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Policie znovu odložila případ údajného odvlečení Babiše mladšího na Krym

Premiérův syn Andrej Babiš mladší odchází ze služebny policie v Praze, kde vypovídal v kauze Čapí hnízdo. (13. září 2021) foto: ČTK

Případ údajného zavlečení Andreje Babiše mladšího na Krym je znovu odložený. Rozhodnutí ale není pravomocné a tak proti němu Babišův právník František Dohnal podal stížnost. V úterý o tom informovaly Hospodářské noviny.
  16:51

Syn bývalého premiéra Andreje Babiše dlouhodobě tvrdí, že ho otec nechal v roce 2017 odvést na Krym proti jeho vůli. Důvodem podle něj bylo to, aby mu znemožnil vypovídat v dotační kauze Čapí hnízdo.

Babiš mladší se na policii kvůli své cestě na Krym obrátil v lednu 2018. Policisté věc prověřovali pro podezření ze zavlečení a z omezování osobní svobody, letos v únoru ale případ bez jeho výslechu odložili, nešlo podle nich o trestný čin ani o přestupek. Případem se znovu začali zabývat poté, co Babiš mladší přicestoval do Česka. Na policii poté vypovídal v září, jeho výslech trval zhruba pět hodin.

„Opravný prostředek, který byl vydán proti rozhodnutí policie, doposud nebyl vyřízen. Kolega si vyžádal nějaké doplnění ve věci od policejního orgánu, takže předpokládám, že to během ledna vyřídí a poté bude znovu rozhodnuto,“ řekl HN státní zástupce z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek. 

Dodal, že vysvětlení dodá poté, co bude ve věci rozhodnuto pravomocně.

Babiš mladší už dříve médiím sdělil, že ho na Krym odvezl manžel lékařky Dity Protopopové, která vypracovala posudek o jeho duševním stavu. Protopopová přitom dříve byla poradkyní jeho otce na ministerstvu financí. 

Její posudek měl podle médií pomoci Babišovu synovi vyhnout se ze zdravotních důvodů stíhání v kauze Čapí hnízdo. Protopopová si stojí za tím, že stanovila správnou diagnózu.

Babiš mladší nyní prohlašuje, že farma Čapí hnízdo byla od počátku projektem jeho otce, a že v kauze sehrál roli bílého koně.

Stíhání členů Babišovy rodiny v kauze padesátimilionové dotace pro areál Čapí hnízdo už bylo zastaveno. Obvinění nyní čelí jen bývalý premiér a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová), oba vinu odmítají. Babiš dlouhodobě odmítá i tvrzení svého syna s tím, že jeho syn trpí schizofrenií.

Stíhání bývalého premiéra je nyní přerušeno, protože v říjnových volbách získal poslanecký mandát, a tím i imunitu. Aby bylo možné ve stíhání pokračovat, musí ho Sněmovna znovu vydat.

2. září 2021

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat