Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Babiš mladší vypovídal na policii pět hodin. Zda podal na otce trestní oznámení, zatím neřekl

Andrej Babiš mladší odchází z policejní stanice po absolvování svého výslechu k zavlečení na Krym. (9. září 2021) foto: Jakub Stadler, MAFRA

Syn premiéra Andreje Babiše ve čtvrtek strávil na policejní služebně v centru Prahy, kde vypovídal o údajném zavlečení na Krym, pět hodin. Babiš junior předtím řekl, že se nemá čeho bát, protože on je ten, kdo byl poškozen. Další podrobnosti zatím neřekl, ani to, zda na otce podal trestní oznámení.
  15:51

Babiš mladší dlouhodobě tvrdí, že ho na Krym nechal v roce 2017 proti jeho vůli odvézt otec, a to proto, aby mu znemožnil vypovídat v dotační kauze Čapí hnízdo. Dnešní podání vysvětlení označil za první krok.

Policistům se zatím Babiše juniora nedařilo vyslechnout, protože žije dlouhodobě ve Švýcarsku. Od července je ale v Česku a veřejně vystupuje proti svému otci. K čtvrtečnímu podání vysvětlení, které začalo v 10 dopoledne, dorazil pěšky v doprovodu svého advokáta Františka Vyskočila. Výpověď skončila po třetí hodině odpolední. „Mám z toho dobrý pocit,“ komentoval pak svůj výslech při odchodu.

„Výslech byl velice podrobný, pan Babiš podal úplné, vyčerpávající a pravdivé informace ke svému zavlečení na Krym. V tuto chvíli je vše v rukách policie a my pevně věříme, že celou věc nezávisle vyšetří tak, aby mohli být potrestáni ti, kteří za toto zavlečení odpovídají,“ shrnul právník Babiše mladšího. „Budeme se domlouvat na dalších krocích. Velice nerad bych v tuto chvíli strategii odkrýval,“ uvedl.

Vyskočil novinářům také zdůraznil, že Babiš je podle lékařských posudků psychicky naprosto zdravý. Za „absolutní nesmysl“ označil to, že by jeho klient byl v rukou manipulátorů.

Premiérův syn se na policii kvůli své cestě na Krym obrátil v lednu 2018. Policisté věc prověřovali pro podezření ze zavlečení a z omezování osobní svobody, letos v únoru ale případ bez jeho výslechu odložili, nešlo podle nich o trestný čin ani o přestupek. Na základě dnešního výslechu rozhodnou, zda budou v prověřování pokračovat. Lze předpokládat, že podrobná výpověď potrvá několik hodin.

Babiš mladší uvádí, že ho na Krym odvezl manžel lékařky Dity Protopopovové, která vypracovala posudek o jeho duševním stavu a která dříve byla poradkyní jeho otce na ministerstvu financí.

Akci s psychicky nemocným Babišem mladším organizuje Klusák, tvrdí Zeman

Posudek Protopopovové měl podle médií pomoci Babišovu synovi vyhnout se ze zdravotních důvodů stíhání v kauze Čapí hnízdo. Babiš mladší nyní prohlašuje, že je psychicky zdravý, že farma Čapí hnízdo byla od počátku projektem jeho otce a že on hrál roli bílého koně.

Premiér tvrdí, že syn trpí schizofrenií, a jeho verzi popírá. Také Protopopovová si stojí za tím, že stanovila správnou diagnózu. Stíhání členů Babišovy rodiny v kauze padesátimilionové dotace pro farmu Čapí hnízdo už bylo zastaveno. Obvinění nyní čelí jen premiér a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová), oba vinu odmítají. K této kauze bude Babišův syn vypovídat na policii v pondělí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat